Стаття 259. Права братів та сестер на спілкування
Сімейний кодек - Розділ V (ст.257-274) |
Стаття 259. Права братів та сестер на спілкування
1. Права та обов'язки, встановлені законом для братів та сестер, мають рідні (повнорідні, неповнорідні) брати та сестри. 2. Брати та сестри, зокрема ті, які не проживають разом, мають право на спілкування. 3. Мати, батько, баба, дід, інші особи, з якими проживають неповнолітні брати та сестри, зобов'язані сприяти їхньому спілкуванню. 4. Повнолітні особи мають право брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер, незалежно від місця їхнього проживання.Споріднення — це кровний зв'язок між особами, які походять одне від одного або від спільного предка. Залежно від цього такий зв'язок (лінія споріднення) може бути прямим або побічним. Кровний зв'язок є прямим, коли одна особа походить від іншої. Прямий зв'язок може бути низхідним (від предків до нащадків) і висхідним (від нащадків до предків).
Кровний зв'язок (лінія споріднення) є побічним, якщо дві чи більше особи походять від спільного предка, наприклад, рідні брати і сестри від спільних батьків або від одного з них, двоюрідні брати і сестри від спільних дідуся і бабусі чи від когось з них.
Стаття, що коментується, встановлює права та обов'язки рідних (повнорідних і неповнорідних) братів і сестер. Повнорідними є рідні брати і сестри, які походять від спільних батьків, а неповнорідними — рідні брати і сестри, у яких лише один із батьків є спільним (якщо це батько, брати і сестри називаються єдинокровними, а якщо мати — єдиноутробними).
Частина 2 коментованої статті передбачає право братів і сестер на спілкування. Це право належить до особистих немайнових прав, про які неодноразово згадувалося вище. Особливої актуальності реалізація зазначеного права набуває у тих випадках коли в силу тих або інших життєвих обставин брати і сестри'не проживають разом, внаслі
Частина 3 закріплює положення про те, що батьки, дід, баба, інші особи (опікуни, піклувальники тощо), з якими проживають неповнолітні брати та сестри, зобов'язані не тільки не перешкоджати їх спілкуванню, а й сприяти цьому. Зі змісту цієї статті можна також зробити висновок, що батьки, баба, дід та інші особи, з якими проживають неповнолітні брати та сестри, повинні інформувати їх про наявність у них рідних братів, сестер незалежно від життєвих обставин. Ця норма, безумовно, спрямована на розвиток родинних зв'язків, зміцнення їх і сім'ї в цілому.
Частина 4 встановлює право повнолітніх осіб брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів і сестер незалежно від місця їх проживання. Загалом очевидно, що це положення також спрямоване на захист родинних зв'язків між братами і сестрами і що воно реалізується у тих випадках, коли у дітей немає батьків або батьки позбавлені батьківських прав. Життя свідчить, що у таких ситуаціях саме старші (повнолітні) брати і сестри займаються вихованням малят. А у повноцінних сім'ях переважне право на виховання неповнолітніх дітей належить батькам (див. коментар до ст. 151).
< Попередня Наступна >