Стаття 267. Обов'язок по утриманню братів та сестер
Сімейний кодек - Розділ V (ст.257-274) |
Стаття 267. Обов'язок по утриманню братів та сестер
1. Повнолітні брати, сестри зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх братів та сестер, які потребують матеріальної допомоги і якщо вони не мають батьків, чоловіка, дружини або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу. 2. Повнолітні брати і сестри зобов'язані утримувати непрацездатних повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.До повнолітніх братів і сестер, зобов'язаних утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх братів і сестер, закон відносить усіх рідних братів і сестер, тобто як повнорідних (таких, що мають спільних батька і матір), так і неповнорідних (народжених різними матерями від одного батька), а також єдиноутробних (таких, що мають спільну матір, але різних батьків).
Повнолітні брати та сестри повинні виконувати зазначений обов'язок у тих випадках, коли їх малолітні, неповнолітні брати і сестри потребують матеріальної допомоги, не мають батьків, чоловіка, дружини або якщо ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.
Таким чином, право на одержання матеріальної допомоги від своїх повнолітніх братів, сестер мають їх брати і сестри, якщо:
1) вони є малолітніми, неповнолітніми дітьми, тобто особами, які не досягли повноліття — 18 років;
2) потребують матеріальної допомоги, тобто якщо їх заробітна плата, пенсія, доходи від використання належного їм майна, інші доходи не забезпечують цим особам про
3) не мають батьків, чоловіка, дружини, які відповідно до правил, встановлених нормами глав 9 і 16 СК, зобов'язані насамперед утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх дітей, а також непрацездатних і таких, що потребують матеріальної допомоги, чоловіка, дружину;
4) батьки, чоловік, дружина з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання;
5) повнолітні брати, сестри можуть надавати матеріальну допомогу.
Зазначені умови утворюють юридичний склад, необхідний для виникнення у малолітніх, неповнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, суб'єктивного права на одержання аліментів від повнолітніх братів і сестер.
Отже, якщо суд встановить відсутність хоча б однієї з цих зазначених у ч. 1 статті, що коментується, умов, необхідних для виникнення у малолітніх, неповнолітніх братів і сестер права на одержання матеріальної допомоги від своїх повнолітніх братів і сестер, аліментний обов'язок останніх не повинен виникнути. А якщо він виник, то за рішенням суду має бути припинений.
Оскільки ч. 1 коментованої статті не пов'язує аліментний обов'язок повнолітніх братів і сестер з їх працездатністю, можливий висновок, що до сплати аліментів можуть бути притягнуті й непрацездатні повнолітні брати і сестри, якщо вони за своїм матеріальним становищем спроможні надавати матеріальну допомогу малолітнім, неповнолітнім братам і сестрам (наприклад, якщо повнолітній непрацездатний брат-інвалід має значну пенсію).
Розглядаючи справи про стягнення коштів на утримання малолітніх, неповнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, з їх повнолітніх братів і сестер, суд має ретельно вивчати матеріальне становище і сімейний стан сторін з тим, щоб у судовому рішенні визначити, з кого з них і в якому розмірі стягувати аліменти.
Якщо батьки малолітньої, неповнолітньої дитини, чоловік, дружина працюють і можуть утримувати її, аліменти з повнолітніх братів і сестер не повинні стягуватись.
У ч. 2 статті, яка коментується, міститься правило про те, що повнолітні брати і сестри зобов'язані утримувати непрацездатних повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.
Отже, право на одержання матеріальної допомоги від повнолітніх братів і сестер мають повнолітні брати і сестри, якщо:
1) вони є непрацездатними за віком, тобто досягли пенсійного віку, встановленого законом, або за станом здоров'я, тобто є інвалідами І, II або III групи;
2) потребують матеріальної допомоги, тобто якщо їх заробітна плата, пенсія, доходи від використання належного їм майна, інші доходи не забезпечують цим особам прожиткового мінімуму, встановленого законом;
3) не мають чоловіка, дружини, батьків або своїх повнолітніх дітей, які згідно з правилами, встановленими нормами глав 9, 16 і 17 СК, зобов'язані у першу чергу утримувати своїх непрацездатних чоловіка, дружину, повнолітніх дітей, батьків, які потребують матеріальної допомоги;
4) повнолітні брати і сестри можуть надавати матеріальну допомогу.
Зазначені умови утворюють юридичний склад, необхідний для виникнення у непрацездатних повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, суб'єктивного права на одержання аліментів від повнолітніх братів і сестер.
Отже, якщо суд встановить відсутність хоча б однієї з зазначених у ч. 2 коментованої статті умов, необхідних для виникнення у повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, права на її одержання від своїх повнолітніх братів і сестер, аліментний обов'язок останніх не повинен виникнути. А якщо він виник, то за рішенням суду має бути припинений.
< Попередня Наступна >