Стаття 268. Обов'язок мачухи, вітчима утримувати падчерку, пасинка
Сімейний кодек - Розділ V (ст.257-274) |
Стаття 268. Обов'язок мачухи, вітчима утримувати падчерку, пасинка
1. Мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу. 2. Суд може звільнити вітчима, мачуху від обов'язку по утриманню падчерки, пасинка або обмежити його певним строком, зокрема у разі: 1) нетривалого проживання з їхніми матір'ю, батьком; 2) негідної поведінки у шлюбних відносинах матері, батька дитини.У ч. 1 статті, що коментується, містяться умови, за наявності яких у мачухи, вітчима виникає обов'язок, пов'язаний з утриманням малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка.
Право на одержання аліментів від мачухи, вітчима у падчерки, пасинка виникає, якщо:
1) вони є малолітніми, неповнолітніми, тобто особами, які не досягли 18 років;
2) проживають спільно з мачухою, вітчимом;
3) у них немає рідних матері, батька, баби, діда, повнолітніх братів і сестер, тобто осіб, які відповідно до правил, встановлених нормами глав 16 і 17 СК, зобов'язані насамперед утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх дітей, внуків, братів і сестер, або якщо ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання;
4) мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Зазначені умови утворюють юридичний склад, необхідний для виникнення у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка суб'єктивного права на одержання аліментів від мачухи, вітчима, з якими вони спільно проживають.
Отже, якщо суд встановить відсутні
Таким чином, аліментний обов'язок, пов'язаний з утриманням малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка, у мачухи, вітчима виникає не на підставі близького споріднення. Він є їх обов'язком як членів сім'ї, який виникає лише тоді, коли малолітні, неповнолітні падчерка, пасинок є або були членами їх сім'ї. Для виникнення аліментних відносин між падчеркою, пасинком і мачухою, вітчимом важливе значення має встановлення того факту, що падчерка, пасинок проживають спільно з мачухою, вітчимом, які надавали їм утримання, а потім відмовилися робити це. За таких умов мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які проживають спільно з ними.
Обов'язок мачухи, вітчима щодо утримання падчерки, пасинка за зазначених вище умов зберігається і після розірвання шлюбу з матір'ю, батьком малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка.
Частина 2 статті, що коментується, встановлює перелік підстав, за наявності хоча б однієї з яких суд може звільнити мачуху, вітчима від обов'язку, пов'язаного з утриманням малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка, або обмежити цей обов'язок певним строком.
Нетривалість спільного проживання мачухи, вітчима з матір'ю, батьком малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка може бути підставою для постановлення судом рішення про відмову у задоволенні позову щодо стягнення аліментів або обмеження ним обов'язку сплати аліментів на малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка певним строком.
Якихось формальних критеріїв, які суд міг би використовувати при вирішенні питання про нетривалість спільного проживання мачухи, вітчима з матір'ю, батьком малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка, закон не передбачає. Тому у кожному конкретному випадку суд має визначати, чи є період їх спільного проживання нетривалим.
Суд вправі постановити рішення про відмову у задоволенні позову щодо стягнення аліментів на малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка або про обмеження їх стягнення певним строком також у разі негідної поведінки у шлюбних відносинах матері, батька дитини.
Треба звернути увагу на ту обставину, що у законі йдеться про негідну поведінку матері, батька дитини у шлюбних відносинах, тобто їх поведінку стосовно другого з подружжя або дитини. Факти такої поведінки у кожному конкретному випадку мають встановлюватися судом. Однак їх доведення покладається процесуальним законом (ст. ЗО ЦПК) на мачуху, вітчима. На підтвердження фактів негідної поведінки матері, батька дитини у шлюбних відносинах мачуха, вітчим можуть подавати суду будь-які докази (наприклад, показання свідків, письмові документи, висновки експертів тощо), а також посилатися на рішення судів та інших державних органів, що підтверджують зазначені факти.
Закон не встановлює критеріїв, на підставі яких суд може встановлювати факти негідної поведінки у шлюбних відносинах матері, батька дитини, на утримання якої мають присуджуватись аліменти з мачухи, вітчима. Вирішення цього питання віддається на розсуд суду.
Уявляється, що такими фактами можуть бути факти систематичного пияцтва, насильства щодо другого з подружжя або дитини, поширення неправдивих відомостей про них тощо. Суд повинен розглянути подані заінтересованими особами докази й дати їм оцінку.
< Попередня Наступна >