Стаття 273. Зміна розміру аліментів та звільнення від їх сплати
Сімейний кодек - Розділ V (ст.257-274) |
Стаття 273. Зміна розміру аліментів та звільнення від їх сплати
1. Якщо матеріальний або сімейний стан особи, яка сплачує аліменти, чи особи, яка їх одержує, змінився, суд може за позовом будь-кого з них змінити встановлений розмір аліментів або звільнити від їх сплати. Суд може звільнити від сплати аліментів осіб, зазначених у статтях 267—271 цього Кодексу, за наявності інших обставин, що мають істотне значення.Матеріальне становище і сімейний стан особи, зобов'язаної надавати утримання, та особи, яка одержує аліменти, не є незмінними чинниками, оскільки аліментні правовідносини, як правило, існують тривалий час.
Внаслідок того, що матеріальне становище і сімейний стан осіб, зобов'язаних до сплати аліментів, і осіб, на користь яких вони стягуються, можуть протягом часу існування аліментного зобов'язання змінюватися, закон передбачає, що за позовом кожної з зазначених осіб суд має право змінювати встановлений розмір аліментів або звільняти певних осіб від їх сплати.
Особа, яка одержує аліменти, може звернутися до суду з позовом про збільшення їх розміру у разі погіршення її матеріального становища чи сімейного стану або покращення матеріального становища або сімейного стану платника аліментів.
У свою чергу, особа, яка сплачує аліменти, може звернутися до суду з позовною вимогою про зменшення їх розміру або про звільнення її від їх сплати у тих випадках, коли істотно погіршились її матеріальне становище чи сімейний стан або покращились матеріальне становище або сімейний стан стягувача аліментів.
Позови про зміну розміру стягуваних аліментів або про звільнення від їх сплати розглядаються судом за місцем проживання стягувача аліментів.
У коментованій статті міститься правило, згідно з яким суд може звільнити
Такою обставиною судом може бути визнана тяжка хвороба платника аліментів, внаслідок якої він визнаний МСЕК або за висновком судової експертизи інвалідом І, II чи III групи.
Крім того, суд має право звільнити повнолітніх падчерку, пасинка від обов'язку утримувати непрацездатних мачуху, вітчима, які потребують матеріальної допомоги, якщо встановить, що останні неналежним чином виконували свої обов'язки щодо виховання неповнолітніх падчерки, пасинка або виховували їх протягом нетривалого часу.
Суд може також звільнити повнолітнього фактичного вихованця від обов'язку, пов'язаного з утриманням його непрацездатного фактичного вихователя, який потребує матеріальної допомоги, якщо він проживав і виховувався у сім'ї фактичного вихователя протягом нетривалого часу.
Якщо такий строк виявиться меншим за п'ять років, суд вправі, з урахуванням конкретних обставин справи звільнити від сплати аліментів як повнолітніх падчерку, пасинка, так і повнолітнього фактичного вихованця.
Суд може визнати й інші обставини такими, що мають істотне значення, і звільнити від сплати аліментів осіб, зазначених у статтях 267-271 СК.
< Попередня Наступна >