Стаття 218. Згода дитини на усиновлення
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 218. Згода дитини на усиновлення
1. Для усиновлення дитини потрібна її згода. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові. 2. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. 3. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв'язку з віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення. 4. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.Усиновлення провадиться виключно в інтересах дитини. Тому важливе значення має ставлення останньої до факту її передання в сім'ю усиновлювача. Усиновлення настільки серйозно впливає на долю дитини, що її згода увійти у цю сім'ю набуває першорядного значення.
Усиновлення є серйозною подією в житті дитини ще й тому, що воно, як правило, спричиняє розрив внутрішньосімейних, звичних для неї зв'язків не тільки особистого, а й майнового характеру.
Саме тому сімейне законодавство надає винятково важливого значення судженням дитини про усиновлення, які набувають правового значення.
Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові. Закон не встановлює мінімального віку, з досягненням якого він пов'язує настання такого ступеня зрілості дитини, коли її думка набуває правового значення. Тому ставлення дитини до її усиновлення має бути виявлене з того моменту, коли дитина у змозі висловити і сформулювати його.
Крім того, закон не встановлює форми вияву згоди дитини на її усиновлення. У кожному конкретному випадку відділ освіти, на який покладено ведення справ про усиновлення, визначає, в якій формі, що відповідає віку дитини, має бути одержана її згода на усиновлення. Водночас відповідно до п. 34 Порядку передачі дітей на усиновлення згода дитини повинна бути виявле
Згода дитини на усиновлення може діставати вияв і у висновку органу опіки та піклування про доцільність усиновлення і відповідність його інтересам дитини, що подається до суду, який розглядає справу про усиновлення.
Однак одержання від дитини згоди на її усиновлення не повинно бути формальним актом. Треба прагнути до того, щоб Думка дитини щодо усиновлення свідчила про ЇЇ справжнє бажання.
Отже, відсутність згоди дитини має розглядатися судом як серйозна перешкода до її усиновлення. Закон надає у такому разі волі дитини вирішального значення. Адже, як вже зазначалося, без згоди дитини на її усиновлення останнє неможливе. Виняток з цього правила становлять випадки, передбачені частинами 3 і 4 статті, що коментується.
Постановлення судом рішення про усиновлення дитини всупереч її бажанню можливе лише у тому разі, коли суд дійде твердого переконання, що заперечення дитини не мають серйозного обґрунтування, пов'язані виключно з її малолітством і не стануть перешкодою до налагодження нормальних відносин між нею й усиновлювачем.
Дитина має бути поінформована про правові наслідки усиновлення, крім тих випадків, коли вона має право на таємницю, в тому числі й від неї самої, факту її усиновлення (див. коментар до ч. 2 ст. 226).
Після досягнення усиновленою дитиною 14 років вона дістає право на одержання інформації щодо свого усиновлення (ч. З ст. 226).
Частини 3 і 4 коментованої статті передбачають випадки, коли усиновлення дитини може здійснюватись без її згоди. Так, якщо дитина малолітня, не здатна самостійно виявити згоду на усиновлення у формі, що відповідає її віку, усиновлення може бути проведене і без її згоди.
Крім того, згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона не усвідомлює факту усиновлення за станом здоров'я.
Якщо дитина з раннього віку виховується в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками, навряд чи доцільно виявляти її згоду на усиновлення, навіть у тому разі, якщо вона досягла віку, коли усвідомлює факт усиновлення і може виявити свою згоду на нього, оскільки це може призвести до небажаних наслідків — розголошення таємниці усиновлення.
< Попередня Наступна >