Стаття 219. Усиновлення дитини без згоди батьків
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 219. Усиновлення дитини без згоди батьків
1. Усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо рони: 1) невідомі; 2) визнані безвісно відсутніми; 3) визнані недієздатними; 4) позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється. 2. Усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.У статті, що коментується, встановлені винятки з загального правила ст. 217 СК про необхідність згоди батьків на усиновлення їх дітей.
Уявляється, що цілком слушною є вказівка на те, що усиновлення дитини може бути проведене без згоди її батьків, якщо вони невідомі. Треба мати на увазі, що за таких умов жодних відомостей про цих батьків не мають керівники закладів, у яких перебувають діти, які можуть бути усиновлені, службові особи органів опіки та піклування, котрі, як правило, володіють інформацією про дітей, позбавлених батьківського піклування, державні органи, які здійснюють облік таких дітей, і суди при розгляді справ про усиновлення.
У тих випадках, коли батьки з підстав, закріплених у ст. 43 ЦК, визнані судом безвісно відсутніми, одержати від них згоду на усиновлення неможливо, оскільки вони позбавлені можливості реагувати на це. Коли лише один із батьків визнаний судом безвісно відсутнім, згода на усиновлення може бути виявлена лише другим з батьків дитини, яка усиновлюється.
Особи, визнані у встановленому законом порядку недієздатними внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу, самі потребують опіки і, звісно, не можуть виховувати дітей. Вони не в змозі виявити свою волю, оскільки не усвідомлюють своїх дій і не можуть ними керувати, через що над ни
Треба мати на увазі, що під час укладання цивільно-правових угод волю недієздатної особи виражає її опікун, який однак не може здійснювати права, нерозривно пов'язані з їх носієм (недієздатною особою). Водночас уявляється, що не можна позбавляти хвору, визнану в судовому порядку недієздатною дитину можливості бути усиновленою.
Якщо лише один із батьків визнаний судом недієздатним з підстав, закріплених у ст. 39 ЦК, згода на усиновлення дитини може виходити від того з батьків, хто є дієздатним.
Коли ж на момент усиновлення дитини дієздатність її батьків або одного з них внаслідок видужання або значного поліпшення психічного стану поновлена судом згідно з ч. З ст. 260 ЦПК, при одержанні їх, його згоди на усиновлення дитини треба керуватися правилами ст. 217 СК.
Мати, батько, дієздатність яких обмежена судом з підстав, встановлених ст. 36 ЦК, якщо вони не позбавлені батьківських прав, повинні давати згоду на усиновлення їх дітей. Це пов'язане з тим, що такі особи обмежуються лише у можливості самостійно здійснювати свої майнові права, що випливають із цивільних, сімейних, трудових та інших правовідносин (за винятком випадків заподіяння ними шкоди).
Відповідно до ст. 166 СК (див. коментар до неї) батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають усі права, пов'язані з фактом їх споріднення з дитиною, щодо якої вони позбавлені цих прав.
Якщо лише один із батьків дитини позбавлений батьківських прав, згоду на її усиновлення може давати лише той з батьків, хто не позбавлений цих прав.
У разі поновлення на момент усиновлення дитини батьківських прав її батьків або одного з них усиновлення дитини має здійснюватись з додержанням вимог ст. 217 СК.
Згідно з ч. 2 коментованої статті усиновлення дитини може бути проведене без згоди її батьків, якщо судом встановлено, що вони понад шість місяців не проживають з дитиною без поважних причин і не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують і не утримують дитину. Цей факт може бути підтверджений письмовими доказами (актами, листами тощо), а також показаннями свідків (п. 30 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України").
Таким чином, закон виходить з того, що якщо батьки не виконують своїх обов'язків щодо виховання й утримання дітей, вони не мають права розраховувати на захист своїх батьківських прав.
При цьому йдеться про ті випадки, коли діти не проживають спільно з батьками, а виховуються родичами та іншими особами або перебувають у державних дитячих закладах понад шість місяців, а батьки не виявляють щодо них батьківської турботи і піклування (не відвідують дітей, не листуються з ними, не надають коштів на їх утримання), хоч мають реальну можливість робити це. Така поведінка батьків свідчить про те, що їм байдужі Інтереси дітей. Тому можливі заперечення з боку таких батьків проти усиновлення їх дітей треба розглядати як зловживання батьківськими правами.
Водночас якщо батьки з поважних причин (через хворобу, перебування у тривалому відрядженні тощо) не беруть участі у вихованні своєї дитини, її усиновлення не може бути здійснене без їх згоди.
Уявляється, що відсутність жодних відомостей про батьків або родичів є підставою для усиновлення без їх згоди дітей, покинутих у пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, а також підкинутих і знайдених дітей, зокрема під час стихійного лиха, у районі бойових дій, а також за інших надзвичайних обставин.
< Попередня Наступна >