Стаття 223. Заява про усиновлення дитини
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 223. Заява про усиновлення дитини
1. Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. 2. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.Згідно з п. 2-1 ст. 254 ЦПК справи про усиновлення дітей, які проживають на території України, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства належать до справ, які розглядаються судом у порядку окремого провадження.
Порядок розгляду і вирішення судами таких справ визначається статтями 265-1—265-5 ЦПК.
Ці справи підсудні місцевим судам за місцем проживання усиновлюваної дитини або за місцем проживання заявника (заявників), тобто має місце альтернативна підсудність.
Із письмовою заявою про усиновлення до суду може звернутися повнолітній дієздатний громадянин, не позбавлений батьківських прав, за умови, що різниця у віці між ним і дитиною, яку він бажає усиновити, становить не менш як 15 років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років (ч. 2 ст. 211 СК).
Відповідно до вимог ст. 265-2 ЦПК заява про усиновлення має містити: назву суду, до якого вона подається; прізвище, ім'я, по батькові, вік дитини, яка усиновлюється, місце її проживання; клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини і запису заявника (заявників) батьком дитини; підтвердження його поінформованості про стан її здоров'я. До заяви обов'язково додається висновок органу опіки та піклування (відповідного відділу освіти) про доцільність усиновлення і відповідність його інтересам дитини, а у разі усиновлення дитини одним із подружжя — також письмова згода на її усиновлення другого з подружжя.
При поданні до суду заяви сплачується державне мито у розмірі 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (підпункт "е" п. 1 ст. З Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито").
Подання до суду заяви про усиновлення через представника не допускається, хоч після порушення в суді справи про усиновлення закон не встановлює жодних перешкод для участі у ній судового представника заявника (заявників) за умови додержання ним вимог статей 112—116 ЦПК.
Правило, згідно з яким особа, яка бажає усиновити дитину і звернулася до суду з відповідною заявою, має право відкликати її у будь-який час, але до набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ч. 2 статті, що коментується), відповідає принципу диспозитивності цивільного судочинства.
Відповідно до правил, встановлених пунктами 23—35, 40—48 Порядку передачі дітей на усиновлення, громадяни України, які виявили бажання усиновити дитину, мають звертатися з письмовою заявою до відділу освіти за місцем свого проживання. А іноземці та особи без громадянства повинні звертатися до Центру з усиновлення дітей з письмовим проханням дати висновок про те, що вони можуть бути усиновлювачами. До заяви треба додати довідку з місця роботи про займану громадянином посаду та його заробітну плату або копію декларації про доходи, засвідчену у встановленому порядку; копію Свідоцтва про шлюб (якщо заявник перебуває у шлюбі); медичний висновок державного лікувально-профілактичного закладу про стан здоров'я заявника (заявників).
Відділ освіти на підставі заяви і зазначених документів, а також акта обстеження житлово-побутових умов громадян, які виявили бажання усиновити дитину (із зазначенням біографічних даних, складу сім'ї, наявності своїх дітей, інших відомостей), робить висновок щодо наявності у них можливості бути усиновлювачами.
< Попередня Наступна >