Стаття 229. Право усиновлювача бути записаним матір'ю, батьком дитини
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 229. Право усиновлювача бути записаним матір'ю, батьком дитини
1. Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір'ю, батьком дитини або повнолітньої особи. 2. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір'ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. 3. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.Правила коментованої статті спрямовані на забезпечення таємниці усиновлення.
Відповідно до ч. 1 статті, що каментується, особа, яка бажає усиновити дитину, у заяві до суду може просити його записати її у Книзі реєстрації народжень матір'ю, батьком дитини (ст. 265-2 ЦПК) або повнолітньої особи. Вирішення ж питання про те, чи варто вчиняти такий запис, залежить від суду, який при його вирішенні повинен керуватись інтересами дитини. Уявляється, що зазначене положення спрямоване насамперед на забезпечення таємниці усиновлення і має застосовуватись судом у тих випадках, коли вирішується питання про усиновлення дитини раннього дитячого віку.
Як відомо, усиновлювачами можуть бути й родичі дитини. Однак наявність між усиновлювачами й дитиною відносин споріднення (наприклад, при усиновленні дитини дядьком, тіткою тощо) сама по собі не може бути підставою для того, щоб вони не були записані батьками усиновленої дитини.
Усиновлення дитини допускається законом виключно в її інтересах. Тому важливе значення має ставлення самої дитини не тільки до факту її усиновлення, а й до того, що усиновлювач записаний її матір'ю, батьком.
За загальним правилом суд не повинен виявляти згоду усиновлюваної дитини, яка не досягла семи років, на те, щоб
Законодавець не зазначає, в якій формі має бути виявлена згода дитини, яка не досягла семи років, на те, щоб усиновлювач був записаний у Книзі реєстрації народжень її матір'ю, батьком.
Уявляється, що форма вияву такої згоди залежить від віку дитини. Згода може бути виявлена у тій самій формі, що й згода на усиновлення (див. коментар до ст. 218).
Згідно з ч. 2 ст. 208 СК у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їх піклування. Уявляється, що для вчинення запису у Книзі реєстрації народжень про визнання усиновлювача матір'ю, батьком повнолітньої особи потрібна згода останньої.
Закон не визначає, в якій формі ця особа має виявити свою згоду на те, щоб усиновлювач був записаний у Книзі реєстрації народжень її матір'ю, батьком.
Мабуть, така згода може бути виявлена судом у процесі розгляду й вирішення справи про усиновлення або виражена повнолітньою особою у письмовій формі. Цей письмовий документ має бути доданий до матеріалів справи.
Задоволення судом висловленого у заяві усиновлювача бажання бути записаним у Книзі реєстрації народжень матір'ю, батьком дитини або повнолітньої особи повинно бути відображено у рішенні суду про усиновлення (ч. З ст. 265-5 ЦПК).
Зазначене рішення після набрання ним чинності стає підставою для внесення органом РАЦСу змін до актового запису про народження усиновлених дитини або повнолітньої особи.
Порядок внесення змін до актового запису про народження зазначених осіб визначено у Положенні про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану.
Якщо усиновлювач на підставі рішення суду, що набрало чинності, був записаний матір'ю, батьком усиновленої ним дитини, за наявності підстав, передбачених законом, він може бути позбавлений батьківських прав (див. коментарі до статей 164 і 242). Водночас відповідно до ст. 169 СК його батьківські права можуть бути поновлені (див. коментар до зазначеної статті).
Однак суд у своєму рішенні може й відмовити особам, які подали заяву про усиновлення, у задоволенні їх бажання бути записаними у Книзі реєстрації народжень батьками дитини, якщо у процесі розгляду і вирішення справи він встановить, що це не відповідає її інтересам, зокрема у тому разі, коли дитині відомо, що усиновлювачі не є її кровними батьками і суд дійде висновку, що в інтересах дитини треба зберегти у Книзі реєстрації народжень відомості про її кровних батьків.
< Попередня Наступна >