Стаття 230. Право усиновлювача на зміну відомостей про місце народження та дату народження дитини
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 230. Право усиновлювача на зміну відомостей про місце народження та дату народження дитини
1. Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання змінити відомості про місце народження та дату народження дитини. 2. Дата народження дитини може бути змінена не більш як на шість місяців. 3. У рішенні про усиновлення суд змінює відомості про місце народження та дату народження дитини, якщо це відповідає її інтересам.Таємниця усиновлення забезпечується не тільки тим, що орган РАЦСу у Книзі реєстрації народжень записує усиновлювача матір'ю, батьком дитини, а також змінює її прізвище, ім'я та по батькові (див. коментарі до статей 229 і 231), а й тим, що у виняткових випадках, коли за допомогою інших гарантованих законом заходів неможливо забезпечити таємницю усиновлення, цей орган змінює відомості про місце і дату народження дитини.
Законодавче закріплення зазначеного положення пояснюється тим, що заходи забезпечення таємниці усиновлення, передбачені статтями 229 і 231 СК, не в усіх випадках достатні для того, щоб зі змісту відповідних документів не можна було б зрозуміти, що усиновлена дитина не є рідною дитиною усиновлювача. Свідченням цього, наприклад, може бути те, що усиновлена дитина народилася у тій місцевості, де усиновлювач ніколи не проживав, або те, що різниця у віці між усиновленою дитиною і кимось із рідних дітей усиновлювача є такою, яка неможлива між його іншими дітьми. У зв'язку з цим закон встановлює правило, згідно з яким особа, яка подала заяву про усиновлення, може звернутися до суду з клопотанням змінити не тільки прізвище, ім'я та по батькові дитини і актовий запис про її батьків, а й відомості про місце і дату народження дитини. Таке клопотання має міститися у заяві про усиновлення, що подається до суду (див. ст. 265-2 ЦПК).
Клопотання особи, яка бажає усиновити дитину, пр
У разі задоволення клопотання особи, яка бажає усиновити дитину, про зміну відомостей про місце і дату її народження суд зазначає про це у рішенні про усиновлення (ч. З ст. 265-5 ЦПК).
Після набрання зазначеним рішенням чинності воно стає підставою для внесення органом РАЦСу змін до актового запису про народження дитини і видачі нового Свідоцтва про народження. При цьому Свідоцтво про народження, яке було видане раніше, анулюється (див. коментар до ст. 233).
Водночас дата народження усиновленої дитини може бути змінена судом не більш як на шість місяців. Отже, запис у Книзі реєстрації народжень може відображати у межах шестимісячного строку більш ранню або навпаки, більш пізню, ніж насправді, дату народження усиновленої дитини.
Водночас суд у рішенні про усиновлення може й відмовити особі, яка виявила бажання усиновити дитину, у задоволенні клопотання про зміну відомостей про місце і дату її народження, якщо у процесі розгляду заяви про усиновлення встановить, що це не відповідатиме інтересам дитини.
< Попередня Наступна >