Стаття 231. Зміна прізвища, імені та по батькові особи, яка усиновлена
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 231. Зміна прізвища, імені та по батькові особи, яка усиновлена
1. Якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини. За заявою усиновлювачів може бути змінено ім'я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Така згода не вимагається, якщо дитина живе в сім'ї усиновлювачів і звикла до нового імені. 2. Якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. 3. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім'я та по батькові можуть бути змінені у зв'язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. 4. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.Як вже зазначалося, внаслідок усиновлення дитина стає сином або дочкою усиновлювачів і передається в їх сім'ю. Тому цілком зрозумілим є бажання цих осіб, щоб така дитина мала їх прізвище (або одного з них, якщо вони мають різні прізвища), а також по батькові за ім'ям усиновлювача. Така зміна, в принципі, здійснюється і у тих випадках, коли усиновлювачі не записані батьками дитини. Однак зміна прізвища і по батькові усиновленої дитини практично неминуча тоді, коли усиновлювачі записані її батьками (див. коментар до ст. 229). Адже у противному разі розбіжність між прізвищем і по батькові дитини та прізвищем й ім'ям усиновлювача призведе до розкриття таємниці усиновлення.
Тому у ч. 1 статті, що коментується, закріплене правило, відповідно до якого якщо усиновлювачами є одночасно жінка і чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини.
З метою збереження таємниці усиновлення законом встановлене також правило, згідно з яким якщо усиновлювач записується батьком усиновленої ним дитини, відповідно змінюється по батькові останньої.
Для зміни імені необхідна згода дитини, виявлена у формі, яка відповідає її віку. Проте якщо дитина проживає в сім'ї усиновлювачів і звикла до свого імені, її згода на його зміну не потрібна.
Відповідно до ст. 265-2 ЦПК клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини, яка усиновлюється, має міститися у заяві про усиновлення, що подається до суду особами, які бажають усиновити дитину.
Зміна прізвища, імені та по батькові повнолітньої особи у зв'язку з її усиновленням можлива лише у тому разі, якщо з заявою до суду звертаються як усиновлювач, так і ця особа. Про зміну прізвища, імені та по батькові усиновленої дитини або повнолітньої особи суд зазначає у рішенні про усиновлення.
На підставі рішення суду про усиновлення до актового запису про народження дитини чи повнолітньої особи орган РАЦСу вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження.
Свідоцтво про народження, видане раніше, анулюється.
< Попередня Наступна >