Стаття 232. Правові наслідки усиновлення
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 232. Правові наслідки усиновлення
1. З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. При усиновленні дитини однією особою ці права та обов'язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювачем є чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка. 2. Якщо після смерті одного з батьків дитини або визнання його недієздатним другий з батьків дитини вступив у повторний шлюб і його дружина, чоловік у повторному шлюбі бажають усиновити дитину, баба, дід дитини з боку того з батьків, хто помер або визнаний недієздатним, рідні брати та сестри дитини мають право подати до суду заяву про збереження між ними та дитиною, яку усиновлюють, правового зв'язку. Суд розглядає таку заяву одночасно із заявою про усиновлення і задовольняє її, якщо це відповідає інтересам дитини. 3. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов'язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому — між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. 4. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов'язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. 5. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов'язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.Усиновлення породжує такі ж юридичні наслідки, які настають внаслідок народження дитини, оскільки усиновлена дитина прирівнюється до рідної.
Як відомо, факт усиновлення має правоприпиняюче значення, яке дістає вияв у тому, що усиновлена особа втрачає особисті та майнові права і звільняється від виконання обов'яків щодо своїх батьків та інших родичів за походженням, а батьки та інші родичі за походженням — щодо усиновленої особи та її
Цілком припиняються сімейні зв'язки у тому разі, коли дитина усиновлюється подружжям. Якщо ж вона усиновлюється однією особою, збереження або припинення її правового зв'язку з одним із батьків залежить від конкретних обставин.
При усиновленні дитини жінкою за бажанням батька можливе збереження особистих і майнових прав та обов'язків між ним і дитиною, а якщо усиновлення здійснюється чоловіком, за бажанням матері можуть зберігатися зазначені права та обов'язки між дитиною і нею.
Подібні ситуації найчастіше виникають при вступі у новий шлюб того з батьків, з ким проживає дитина. У такому разі вона може бути усиновлена вітчимом або мачухою.
Водночас у статті, що коментується, маються на увазі випадки усиновлення дитини не тільки вітчимом або мачухою, а й особою, яка не перебуває у шлюбі з її матір'ю чи батьком.
Згідно з ч. 2 коментованої статті при усиновленні дитини за бажанням її родичів за походженням може бути збережено правовий зв'язок між ними та дитиною.
Однак інші родичі за походженням усиновлюваної дитини мають право подати до суду заяву про збереження між ними та дитиною правового зв'язку лише за умов, якщо:
1) шлюб між батьками дитини припинений внаслідок смерті одного з них (ч. 1 ст. 104 СК) або один з її батьків визнаний недієздатним (п. 2 ч. 1 ст. 107 СК);
2) другий з батьків вступив у повторний шлюб і його дружина, чоловік у цьому шлюбі бажають усиновити дитину; .
3) родичами дитини за походженням є її баба, дід з боку того з батьків, хто помер або визнаний недієздатним, а також рідні брати і сестри.
Таким чином, право на звернення до суду з заявою про збереження між усиновлюваною дитиною та іншими її родичами за походженням правового зв'язку виникає в останніх лише за наявності зазначених у ч. 2 статті, що коментується, умов.
Суд розглядає зазначену заяву одночасно з заявою про усиновлення і задовольняє її лише за умови, якщо це відповідає інтересам дитини. Заінтересовані особи, які звернулися до суду з заявою про збереження правового зв'язку між ними й дитиною, яка усиновлюється, мають право відповідно до ст. 265-4 ЦПК брати участь у розгляді судом справи про усиновлення.
Якщо відсутня хоча б одна з зазначених вище умов, в Інших родичів дитини за походженням не виникає права звернення до суду з заявою про збереження між ними та усиновлюваною дитиною правового зв'язку.
Як відомо, усиновлення належить не тільки до правоприпиняючих, а й до правоутворюючих юридичних фактів.
Згідно з коментованою статтею усиновлення утворює або може утворювати систему сімейно-правових відносин. До них належать насамперед відносини, що виникають між усиновлю-вачами й усиновленими, оскільки ці особи наділяються правами та обов'язками, що є однаковими з тими, які існують між батьками та дітьми. Крім того, усиновлені та родичі усиновлювача набувають стосовно одне одного ті ж права та обов'язки, які існують між кровними родичами.
Зокрема, батьки усиновлювача юридичне прирівнюються до діда й баби усиновленого, а його рідні діти набувають щодо усиновленого прав та обов'язків братів і сестер. У такий же правовий зв'язок вступають між собою діти різних батьків, якщо вони усиновлені одними й тими самими особами. Крім того, з появою в усиновленого потомства між його нащадками та усиновлювачем, а також його родичами виникає правовий зв'язок, рівний за правами та обов'язками кровноспорідненому зв'язку. Тому важко погодитись з висловленою у літературі з теорії сімейного права думкою, що усиновлення встановлює відносини споріднення усиновлювача лише по низхідній стосовно його нащадків лінії і що жодних прав та обов'язків не виникає між усиновленим та його нащадками, з одного боку, та родичами усиновлювача по висхідній лінії — з другого. Навряд чи можна погодитись і з думкою, що не виникає жодних прав та обов'язків між усиновленими та іншими дітьми усиновлювача, оскільки дитина усиновлювача й усиновлена дитина не перебувають у правових відносинах брата і сестри. Зміст ч. З статті, що коментується, не дає підстав для таких висновків.
Відповідно до частин 4 і 5 коментованої статті між усиновлювачем і усиновленим виникають всі особисті і майнові права та обов'язки, що існують між батьками й дітьми. Так, згідно зі ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання у сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, утримання й розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають права та обов'язки виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя і праці.
Сімейне законодавство України (див. коментар до ст. 150) встановлює, що батьки (а отже, й усиновлювачі) зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Усиновлювачі повинні піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, забезпечувати здобуття нею загальної середньої освіти, поважати дитину, готувати її до самостійного життя.
Передання дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від батьківської турботи про неї. Батьки мають переважне перед іншими особами право на особисте виховання дитини, вправі залучати до її виховання інших осіб, передавати дитину на виховання фізичним і юридичним особам, обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства (див. коментар до ст. 151).
У свою чергу, право усиновленої дитини на одержання належного виховання від усиновлювача забезпечується системою державного контролю та іншими правовими засобами, визначеними ст. 152 СК (див. коментар до цієї статті).
Відповідно до ст. 154 СК усиновлювачі, як і батьки, мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніх усиновлених осіб. Вони вправі звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини як її законні представники без спеціальних на те повноважень, зокрема й тоді, коли згідно з законом вона сама має право звертатися за таким захистом.
Усиновлювачам належить також переважне перед іншими особами право на проживання малолітньої дитини з ними. Вони мають право вимагати відібрання цієї дитини від будь-якої особи, яке тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду (див. коментар до ст. 163).
Сімейним законодавством встановлено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття (див. коментар до ст. 180). Крім того, у законі закріплені права та обов'язки батьків і повнолітніх дітей, пов'язані зі взаємним утриманням (див. коментарі до статей 198, 199, 202—204).
< Попередня Наступна >