Стаття 234. Збереження прав дитини, які вона мала до усиновлення
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 234. Збереження прав дитини, які вона мала до усиновлення
1. Дитина, яка усиновлена, зберігає права на пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, які вона мала до усиновлення.Стаття, що коментується, з метою забезпечення інтересів дитини, як виняток із загального правила, встановленого ч. 1 ст. 232 СК, про втрату усиновленою дитиною прав щодо своїх батьків та інших родичів за походженням, передбачає збереження деяких її прав, які виникли до усиновлення цієї дитини.
Коментована стаття відтворює положення ч. 2 ст. 40 Закону України від 5 листопада 1991 р. "Про пенсійне забезпечення" про те, що неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, зберігають його і при їх усиновленні, причому незалежно від того, чи була їм призначена пенсія і чи одержували вони її фактично. Необхідно, щоб це право виникло у неповнолітніх дітей до їх усиновлення.
Оформлення, призначення і виплата пенсії можуть здійснюватись й після постановлення судом рішення про усиновлення та набрання ним чинності.
Однаковою мірою це стосується і права дитини на інші соціальні виплати.
Так, усиновлена дитина зберігає право на державну соціальну допомогу за наявності умов, передбачених ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам". Цей Закон гарантує згідно з Конституцією додержання права інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів на матеріальне забезпечення за рахунок коштів державного бюджету
України та їх соціальну захищеність шляхом надання державної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Крім того, відповідно до ст. З Закону України "Про державну допомогу сім'я
Виплата державної допомоги сім'ям з дітьми провадиться згідно з Порядком її призначення та виплати.
На реалізацію конституційного права громадян на соціальний захист, тобто на забезпечення рівня життя не нижче прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціальне захищеним сім'ям, спрямований також Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Треба звернути увагу й на ту обставину, що відповідно до Положення про порядок виплати одноразової державної допомоги сім'ям, що виховують дітей, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітей, у яких видалено щитовидну залозу, затвердженого наказом Мінчорнобилю (нині — МНС) України від 11 березня 1996 р. № 36, визначено єдиний порядок надання такої допомоги зазначеним сім'ям.
Усиновлена дитина також зберігає право на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до ч. 1 ст. 1200 ЦК у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті.
Зазначена шкода відшкодовується до досягнення дитиною 18 років (учню, студенту — до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ним 23 років).
Дитині, яка втратила годувальника, шкода відшкодовується в повному обсязі без урахування пенсії, призначеної їй внаслідок втрати годувальника, та інших доходів. Тому якщо дитина, яка втратила годувальника, згодом була усиновлена, вона зберігає право не тільки на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а й на відшкодування заподіяної цим шкоди.
< Попередня Наступна >