Стаття 236. Недійсність усиновлення
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 236. Недійсність усиновлення
1. Усиновлення визнається недійсним за рішенням суду, якщо воно було проведене без згоди дитини та батьків, якщо така згода була необхідною. 2. Усиновлення визнається недійсним за рішенням суду, якщо усиновлювач не бажав настання прав та обов'язків, які виникають у результаті усиновлення (фіктивне усиновлення). 3. Усиновлення може бути визнане недійсним за рішенням суду, якщо воно було проведене на підставі підроблених документів. 4. Усиновлення може бути визнане недійсним за рішенням суду у разі відсутності згоди на усиновлення осіб, зазначених у статтях 220-222 цього Кодексу. 5. Якщо одним із подружжя усиновлена дитина другого з подружжя, усиновлення може бути визнане недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що на момент усиновлення другий із подружжя не мав наміру продовжувати з ним шлюбні відносини.Усиновлення породжує важливі юридичні наслідки, оскільки і в усиновлювача, і в усиновленої особи виникає низка взаємних особистих і майнових прав та обов'язків. У зв'язку з цим припинення правовідносин з усиновлення може в окремих випадках істотно ущемляти інтереси як усиновлених дітей, так і усиновлювачів.
З метою охорони суб'єктивних прав та інтересів усиновленої особи й усиновлювача ч. 1 коментованої статті встановлює правило, згідно з яким лише суд може визнати усиновлення недійсним.
Пленум Верховного Суду України у п. 31 своєї постанови "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України" звертає увагу судів на ту обставину, що при вирішенні спорів, пов'язаних з усиновленням, треба розрізняти підстави і порядок визнання усиновлення недійсним від підстав і порядку його скасування. Тому треба керуватися обґрунтованими положеннями, викладеними у літературі з теорії сімейного права. Відповідно до них під визнанням усиновлення недійсним необхідн
Під скасуванням усиновлення розуміється припинення правовідносин, що виникають із факту усиновлення, на майбутнє, оскільки цього прямо або у кінцевому підсумку вимагають інтереси усиновленої дитини.
Перелік правових підстав визнання усиновлення недійсним, наведений у статті, що коментується, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Усі підстави визнання усиновлення недійсним можна поділити на дві групи:
1) підстави обов'язкового визнання судом усиновлення недійсним (визначені частинами 1 і 2 коментованої статті);
2) підстави факультативного (необов'язкового, але можливого) визнання судом усиновлення недійсним (встановлені частинами 3—5 статті, що коментується).
Згідно з правилами статей 217 і 218 СК умовами усиновлення є згода на нього батьків і самої дитини. Тому якщо усиновлення було здійснене без їх згоди, у тих випадках, коли така згода відповідно до закону необхідна, суд має визнати його недійсним.
Порушення цих вимог закону може мати місце тоді, коли суд, розглядаючи справу про усиновлення, не з'ясовує питання про те, чи є така згода, а при постановленні рішення ігнорує її відсутність.
Відповідно до ст. 217 СК згода батьків на усиновлення дитини має бути вільною і безумовною. Тому усиновлення треба вважати здійсненим без згоди батьків й у тому разі, коли вони дали згоду на нього під впливом погрози, насильства, внаслідок обману та інших подібних обставин. Суд зобов'язаний скасувати усиновлення, якщо встановить, що згода батьків на нього була вимушеною, зумовлена збігом тяжких обставин.
Усиновлення має визнаватися судом недійсним тоді, коли усиновлювач не бажав настання прав та обов'язків, що виникають внаслідок його здійснення, тобто у тому разі, якщо воно було проведене без наміру породити відносини, встановлені сімейним законодавством для батьків і дітей (фіктивне усиновлення).
Фіктивне усиновлення — це усиновлення, яке хоч формально і відповідає усім вимогам закону, але здійснюється про людське око, не для встановлення передбачених сімейним законодавством правовідносин з усиновлення.
Як правило, це усиновлення використовується для незаконного набуття усиновлювачем певних суб'єктивних прав (наприклад, на житлову площу, на одержання соціальної допомоги тощо).
Водночас треба мати на увазі, що для визнання усиновлення недійсним з цієї підстави важливо, щоб його фіктивність була наявною на день розгляду справи в суді. Якщо ж на момент розгляду справи в суді фіктивне усиновлення перетворилось на реальне і це підтверджене вагомими доказами (дитина проживає у сім'ї усиновлювача, виховується разом з його дітьми тощо), немає підстави визнавати його недійсним.
Таким чином, для визнання усиновлення недійсним із зазначеної підстави важливо, щоб фіктивність усиновлення була встановлена судом при розгляді та вирішенні справи за відповідним позовом.
Суд може визнати усиновлення недійсним, якщо воно було проведене на підставі підроблених документів. Йдеться про документи, які кладуться в основу рішення суду, тобто ті, що підтверджують наявність умов, додержання яких при усиновленні вимагає закон.
Усиновлення дитини може бути визнане недійсним за рішенням суду також у разі відсутності згоди на нього другого з подружжя, якщо усиновлення провадилось лише одним з подружжя (див. коментар до ст. 220).
Суд може постановити рішення про визнання усиновлення недійсним, якщо встановить, що на усиновлення дитини, над якою або над батьками якої встановлено опіку або піклування, не було згоди опікуна, піклувальника чи органу опіки та піклування, необхідної незалежно від згоди батьків дитини (див. коментар до ст. 221).
Усиновлення може бути визнане судом недійсним і у тому разі, якщо на усиновлення дитини, яка не має батьків і перебуває у закладі охорони здоров'я або навчальному закладі, не було згоди цього закладу (див. коментар до ч. 1 ст. 222).
За рішенням суду усиновлення може бути визнане недійсним й тоді, коли одним із подружжя усиновлена дитина другого з подружжя. Але це можливо лише у тих випадках, коли суд, розглядаючи справу за позовом про визнання усиновлення недійсним, встановить, що на момент усиновлення дитини той з подружжя, хто є її батьком, матір'ю, не мав наміру продовжувати з усиновлювачем шлюбних відносин. Закріплення у законі такого правила пояснюється насамперед тим, що усиновлення спрямоване на забезпечення усиновленій дитині повноцінного сімейного виховання. Якщо ж той з подружжя, дитина якого усиновлена, на момент усиновлення не мав наміру продовжувати шлюбні відносини з усиновлювачем, мету усиновлення навряд чи можна вважати досягнутою.
< Попередня Наступна >