Стаття 237. Правові наслідки визнання усиновлення недійсним
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 237. Правові наслідки визнання усиновлення недійсним
1. Усиновлення, визнане недійсним, анулюється з моменту його здійснення. 2. У разі визнання усиновлення недійсним припиняються права та обов'язки, які виникли раніше і встановлені законом для усиновлювача, його родичів та усиновленої дитини. 3. У разі визнання усиновлення недійсним відновлюються права та обов'язки між дитиною, її батьками та іншими родичами за походженням. 4. У разі визнання усиновлення недійсним дитина, яка не досягла чотирнадцяти років, за бажанням батьків або інших родичів передається їм, а якщо це неможливо, — вона передається на опікування органові опіки та піклування. 5. У разі визнання усиновлення недійсним відновлюються прізвище, ім'я та по батькові дитини, які вона мала до усиновлення. За бажанням дитини вона має право надалі іменуватися прізвищем, ім'ям та по батькові, які вона одержала у зв'язку з усиновленням. 6. Суд може постановити рішення про стягнення аліментів на дитину з особи, яка була її усиновлювачем, на строк не більш як два роки, якщо дитина не має батьків або батьки не мають змоги її утримувати, за умови, що усиновлювач може надавати матеріальну допомогу.У статті, що коментується, встановлені правові наслідки визнання усиновлення недійсним.
Найважливішим з таких наслідків є анулювання усиновлення з моменту його здійснення.
Отже, рішення суду про визнання усиновлення недійсним, що набрало чинності, діє зі зворотною силою і повністю анулює акт усиновлення та породжувані ним суб'єктивні права й обов'язки, які виникають у зв'язку з усиновленням і встановлюються законом для усиновлювача, його родичів та усиновленої дитини.
Визнання усиновлення недійсним означає, що цього право-відношення ніколи не було. Закон виходить з того, що жодних суб'єктивних прав та обов'язків, які
Треба звернути увагу й на ту обставину, що у зв'язку з визнанням усиновлення недійсним припиняються не тільки особисті немайнові та майнові суб'єктивні права й обов'язки, встановлені сімейним законодавством, а й суб'єктивні права та обов'язки, встановлені житловим законодавством України. Так, якщо усиновлювач і його родичі вселилися у житлове приміщення, яке належить усиновленій дитині, як члени її сім'ї, що за загальним правилом має бути підставою виникнення у них суб'єктивного права користування цим приміщенням (ст. 65 ЖК), у разі визнання усиновлення недійсним це право припиняється.
Водночас закон не закріплює положення про те, що у разі визнання судом усиновлення недійсним кошти, витрачені усиновлювачем на утримання дитини до моменту набрання чинності відповідним рішенням суду, мають відшкодовуватись. Отже, вони не підлягають відшкодуванню.
При визнанні усиновлення недійсним повністю відновлюються всі суб'єктивні права та обов'язки між дитиною та її батьками, а також іншими родичами за походженням.
Дитина, яка не досягла 14 років, за бажанням батьків або інших родичів передається їм. Однак зробити це можна не завжди (наприклад, якщо ці особи померли, невідомі, визнані судом недієздатними або обмежені у дієздатності, позбавлені батьківських прав, не мають постійного місця проживання тощо).
Тому, вирішуючи справу за позовом про визнання усиновлення недійсним, суд у кожному конкретному випадку має вирішувати питання про можливість передання дитини, яка не досягла 14 років, її батькам або іншим родичам.
Якщо у процесі розгляду справи суд встановить, що існують обставини, які свідчать про неможливість передання дитини її батькам або іншим родичам, він у своєму рішенні має зазначати, що дитина передається на опікування органові опіки та піклування для влаштування її до відповідного закладу охорони здоров'я або навчального закладу чи для передання її під опіку або піклування.
У разі визнання усиновлення недійсним, як вже зазначалося, анулюються взаємні суб'єктивні права та обов'язки, що виникли у зв'язку зі здійсненням цього акту. Однак із цього загального положення законом передбачений один дуже важливий виняток, який полягає у тому, що обов'язок колишнього усиновлювача щодо утримання дитини не підлягає безумовному припиненню.
Якщо при визнанні усиновлення недійсним дитина, яка не досягла 14 років, за бажанням її батьків або інших родичів передається їм, то, як правило, аліменти з особи, яка була її усиновлювачем, не повинні стягуватися. Однак суд з огляду на обставини конкретної справи може постановити рішення про стягнення аліментів з цієї особи на строк не більш як два роки за наявності обставин, що мають юридичне значення, а саме: якщо дитина не має батьків або вони не мають можливості утримувати її з поважних причин; колишній усиновлювач може надавати матеріальну допомогу.
Зазначені умови утворюють юридичний склад, необхідний для виникнення у дитини, усиновлення якої визнане за рішенням суду недійсним, суб'єктивного права на одержання аліментів від колишнього усиновлювача.
Отже, якщо суд встановить відсутність хоча б однієї з зазначених у ч. 6 коментованої статті умов, необхідних для виникнення у дитини права на одержання аліментів від колишнього усиновлювача, аліментний обов'язок останнього не повинен виникати. Якщо ж він виникає, то за рішенням суду має бути припинений до закінчення строку, на який цей обов'язок був встановлений.
Оскільки ч. 6 статті, що коментується, не пов'язує аліментний обов'язок колишнього усиновлювача з його працездатністю, обов'язок сплати аліментів на дитину, усиновлення якої визнане за рішенням суду недійсним, може бути покладений судом і на непрацездатного колишнього усиновлювача, якщо його матеріальне становище дозволяє робити це.
Одним з важливих правових наслідків визнання усиновлення недійсним є необхідність поновлення актового запису про народження дитини, яка була усиновлена, зокрема якщо дитина, усиновлення якої визнане недійсним, не бажає іменуватися прізвищем, ім'ям і по батькові, які вона одержала у зв'язку з усиновленням.
Відповідно до п. 2.12 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду про визнання усиновлення недійсним вноситься виправлення до актового запису про народження усиновленої дитини і поновлюються відомості, записані до усиновлення.
Після набрання чинності рішенням про визнання усиновлення недійсним суд у місячний строк зобов'язаний надіслати його копію органу РАЦСу за місцем реєстрації народження дитини.
< Попередня Наступна >