Стаття 250. Припинення опіки, піклування над дитиною
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 250. Припинення опіки, піклування над дитиною
1. Опіка, піклування над дитиною припиняється у випадках, встановлених Цивільним кодексом України.Положення статті, що коментується, є відсильними. Вони передбачають, що опіка та піклування над дитиною припиняються у випадках, передбачених ЦК. А згідно з ч. 1 ст. 75 ЦК орган опіки та піклування звільняє особу від повноважень опікуна або піклувальника за її заявою. Опікуни та піклувальники, як вже зазначалося, призначаються лише за їх згодою. Тому продовження опіки та піклування всупереч волі опікуна, піклувальника недоцільне. Заява особи про звільнення її від повноважень опікуна чи піклувальника має бути розглянута протягом одного місяця. У п. 5.1 Правил опіки та піклування передбачено, що опікуни та піклувальники на їх прохання можуть бути звільнені від виконання своїх обов'язків, якщо орган опіки та піклування за місцем проживання підопічного визнає, що це прохання зумовлене поважною причиною. Відповідно до ч. 1 ст. 75 ЦК особа виконує повноваження опікуна чи піклувальника до винесення рішення про її звільнення від цього або до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Частина 2 ст. 75 ЦК передбачає, що орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлене піклування. Рішення цього органу про відмову у задоволенні заяви згідно зі статями 55 і 124 Конституції може бути оскаржене безпосередньо до суду. Однак це положення не виключає можливості оскарження рішень органів опіки та піклування заінтересованими особами до вищестоящого органу чи безпосередньо до суду. Відповідно до ч. 2 ст. 79 ЦК, ст. 248-4 ЦПК і пунктів 1, 4 і 8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів мі
Частина 3 ст. 75 ЦК передбачає, що за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов'язків, а також при поміщенні підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров'я чи закладу соціального захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦК підставою припинення опіки є передача малолітньої особи батькам або усиновлювачам. У такому разі відпадає підстава для продовження опіки, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 243 СК і ст. 58 ЦК вона встановлюється над малолітніми особами (над дітьми, які не досягли 14 років), які позбавлені батьківського піклування. При переданні малолітньої особи батькам або усиновлювачам орган опіки та піклування приймає про це відповідне рішення.
Підставою припинення опіки є також досягнення підопічним 14 років. Особа, яка здійснювала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього (ч. 2 ст. 76 ЦК). Підставою припинення опіки є й поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною (ч. З ст. 76 ЦК). У цьому разі рішення суду про поновлення дієздатності фізичної особи, що набрало чинності, є підставою для прийняття органом опіки та піклування рішення про припинення опіки (ч. 4 ст. 260 ЦПК).
Пункт 5.4 Правил опіки та піклування встановлює також, що опіка припиняється у разі смерті опікуна або підопічного і що у такому разі не потрібне рішення органу опіки та піклування.
Згідно зі ст. 77 ЦК підставами припинення піклування є: 1) досягнення фізичною особою повноліття; 2) реєстрація шлюбу неповнолітньої особи; 3) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 4) поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена. В усіх цих випадках піклування припиняється незалежно від поведінки піклувальника.
Піклування встановлюється над неповнолітніми особами, тобто над дітьми у віці від 14 до 18 років (ч. 2 ст. 243 СК), які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ст. 59 ЦК). Тому при досягненні фізичною особою повноліття або набутті нею до досягнення 18 років повної цивільної дієздатності (статті 34 і 35 ЦК) підстави для продовження піклування припиняються. Поновлення дієздатності особи, дієздатність якої була обмежена, відбувається за рішенням суду (ч. 2 ст. 260 ЦПК). У такому разі рішення суду, що набрало чинності, про поновлення дієздатності особи є підставою для прийняття органом опіки та піклування рішення про припинення піклування (ч. 4 ст. 260 ЦПК).
Пункт 5.5 Правил опіки та піклування передбачає також, що піклування припиняється внаслідок смерті підопічного або піклувальника. У такому разі немає потреби у рішенні органу опіки та піклування.
< Попередня Наступна >