Стаття 249. Права та обов'язки опікуна, піклувальника щодо дитини
Сімейний кодек - Розділ IV (ст.207-256) |
Стаття 249. Права та обов'язки опікуна, піклувальника щодо дитини
1. Опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти. Опікун, піклувальник має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування. 2. Опікун, піклувальник має право вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду. 3. Опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування суперечить інтересам дитини. 4. Цивільні права та обов'язки опікуна, піклувальника встановлюються Цивільним кодексом України. 5. Обов'язки з опіки та піклування щодо дитини виконуються опікуном та піклувальником безоплатно.Як вже зазначалось, під опікою та піклуванням треба розуміти систему способів, спрямованих на забезпечення діяльності опікунів та піклувальників, пов'язаної з вихованням малолітніх і неповнолітніх дітей, а також захистом їх прав та законних інтересів. Опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити здобуття нею повної загальної середньої освіти. Ці права та обов'язки аналогічні правам та обов'язкам батьків щодо виховання дітей, передбаченим статтями 150 і 151
СК. Однак права та обов'язки опікунів і піклувальників відзначаються вужчим характером. Опікун, піклувальник має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням її думки та рекомендацій органу опіки та піклування. А органи опіки та піклування, як вже зазначалося, зобов'язані контролювати умови утримання, виховання, навчання дитини, над якою встановлено опіку або піклування (див. комент
Різними є й підстави виникнення прав та обов'язків батьків щодо виховання дітей і прав та обов'язків опікунів і піклувальників, пов'язаних з вихованням підопічних. Підставою виникнення батьківських прав та обов'язків є походження дітей від даних батьків, засвідчене у встановленому законом порядку (ст. 51 КпШС; ст. 121 СК). А права та обов'язки опікуна і піклувальника виникають на підставі рішення суду й адміністративного акта (див. коментар до ст. 243 СК та статей 60 і 61 ЦК). Опікун малолітнього, як вже зазначалося, зобов'язаний піклуватися про його виховання, навчання і розвиток. Як правило, він має проживати разом з підопічним (п. 4.3 Правил опіки та піклування).
Праву опікуна і піклувальника щодо виховання підопічних відповідає обов'язок третіх осіб не порушувати його, тобто воно має абсолютний характер. Опікун, піклувальник має право вимагати в судовому порядку повернення йому дитини, яка перебуває під його опікою чи піклуванням, від будь-якої особи, котра незаконно тримає її у себе (ч. 2 коментованої статті; ч. 2 ст. 67 ЦК; п. 4.1 Правил опіки та піклування). Зазначене право аналогічне праву батьків на відібрання малолітньої дитини від будь-якої особи, яка незаконно тримає її у себе, передбаченому ст. 68 КпШС і ст. 163 СК. Однак це право опікунів та піклувальників, як й аналогічне право батьків, не має безумовного характеру. Суд вирішує пов'язаний з цим спір, керуючись інтересами дітей. Це означає, що він може відмовити у задоволенні позову опікуну, піклувальнику, якщо вважатиме, що передання йому дитини не відповідає її інтересам. Уявляється, що у такому разі треба ставити питання про звільнення опікуна, піклувальника від виконання покладених на нього обов'язків (ст. 155 КпШС; ч. З ст. 75 ЦК; статті 250 і 251 СК).
Вирішуючи спір про повернення опікуну або піклувальнику підопічної дитини, суд зобов'язаний, як і при вирішенні питання про повернення батькам дитини, з'ясовувати низку обставин, передбачених пунктами 23 і 24 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України", керуючись інтересами дитини. При встановленні опіки чи піклування, як вже зазначалося, у дитини не припиняються правовідносини з батьками та Іншими родичами за походженням. Тому опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини.
Встановлення опіки та піклування породжує не тільки сімейні правовідносини, а й цивільне- та адміністративно-правові. Цивільні права й обов'язки опікуна і піклувальника передбачені статтями 67—72, 74 ЦК. Згідно з ч. З ст. 67 ЦК опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички. Опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов'язуватися від його імені порукою (ч. 2 ст. 68 ЦК). Він не може без згоди органів опіки та піклування вчиняти правочини, перелічені у ст. 71 ЦК.
Піклувальник дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до статей 32 і 37 ЦК (ч. 2 ст. 69 ЦК). Він не може давати згоду на вчинення правочинів, зазначених у ст. 70 ЦК. А вчинення правочинів, передбачених ч. 1 ст. 71 ЦК, він може давати згоду лише з дозволу органів опіки та піклування. Опікун здійснює управління майном підопічного згідно з правилами ст. 72 ЦК. Якщо у особи, над якою встановлено опіку чи піклування, є майно, що знаходиться в іншій місцевості, над ним встановлюється опіка (ст. 74 ЦК).
Опікуни, піклувальники, як вже зазначалося, призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, лише за їх письмовою заявою. Тому обов'язки з опіки та піклування виконуються, як правило, безоплатно (ч. 5 ст. 249 СК; п. 4.12 Правил опіки та піклування). Водночас ст. 73 ЦК передбачає, що підстави виникнення права на оплату послуг опікуна та піклувальника, її розмір та порядок виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України. У зв'язку з цим уявляється, що опікуни та піклувальники можуть одержувати плату за їх послуги з підстав і в розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів, і лише за умови, що вони вимагають цього.
< Попередня Наступна >