Стаття 155. Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов'язків
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 155. Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов'язків
1. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. 2. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. 3. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. 4. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.Батьківські права та обов'язки є різновидом сімейних прав та обов'язків. Тому на них поширюються загальні правила здійснення сімейних прав і виконання сімейних обов'язків, закріплені у статтях 14 і 15 СК (див. коментарі до цих статей). Однак як окрема група батьківські права та обов'язки мають певні особливості.
Частина 1 статті, що коментується, встановлює загальні положення, пов'язані зі здійсненням батьківських прав і виконанням батьківських обов'язків. Згідно з нею батьки мають поважати права дитини та її людську гідність. Інакше кажучи, вони мають ставитись до дитини як до рівноправного члена суспільства, не порушувати її права та інтереси, що охороняються законом.
У ч. 2 коментованої статті зазначено, що здійснення батьківських прав не може суперечити інтересам дитини. Аналогічні норми містяться й у міжнародному законодавстві. Під інтересом дитини розуміється потреба останньої у створенні умов, необхідних для її належного виховання, утримання, підготовки до самостійного життя. Визнання існування інтересів дитини не обов'язково передбачає усвідомлення нею своїх потреб. Це залежить від віку дитини. Однак при визначенні поняття "інтерес дитини" не можна не враховувати й суб'єктивного моменту. Йдеться про прихильне ставлення дитини до одного з батьків або інших членів сім'ї.
Частина 3 статті, яка коментується, закріплює положення про те, що відмова батьків від дитини суперечить праву та моральним засадам суспільства. Аналізуючи це положення, можна дійти висновку, що неможливість відмови від батьківських прав пов'язується з двома моментами. По-перше, з тим, що це суперечить праву (батьки не можуть своєю волею припинити відносини біологічного споріднення, що є підставою їх правового зв'язку з дитиною), а по-друге, з тим, що відмова від батьківських прав суперечить нормам моралі.
Однак на основі аналізу чинного законодавства можна зробити висновок, що неможливість відмови від батьківських прав не завжди відповідає інтересам дитини. Як вже зазначалося, батьки не можуть відмовитися від своїх прав, здійснення батьківських прав належним чином є й їх обов'язком, за невиконання якого до батьків застосовується санкція у вигляді позбавлення їх батьківських прав. Отже, замість того, щоб відмовитись від прав і передати дитину під опікування органів опіки та піклування, недобросовісні батьки для досягнення того ж самого правового результату просто мають перестати здійснювати свої права та виконувати обов'язки. Однак це вкрай негативно позначиться на дітях. Та й сама така правова конструкція уявляється більш ніж сумнівною.
Крім того, СК передбачає виняток із загального правила про неможливість відмови від батьківських прав. Так, ч. З ст. 143 встановлює право батьків залишити дитину у пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров'я, якщо вона має істотні вади фізичного і (або) психічного розвитку, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. Інакше кажучи, ця стаття закріплює можливість відмови батьків у зазначених випадках від батьківських прав. Батьки також відмовляються від батьківських прав при всиновленні дитини іншими особами (ст. 217 СК).
Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для позбавлення їх батьківських прав (див. коментар до ст. 164) або для відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення батьківських прав (див. коментар до ст. 170).
< Попередня Наступна >