Стаття 160. Право батьків на визначення місця проживання дитини
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 160. Право батьків на визначення місця проживання дитини
1. Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. 2. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. 3. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.Місце проживання — це житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово (ч. 1 ст. 29 ЦК). Кожна особа має право на вільний вибір місця проживання (ч. 1 ст. 33 Конституції). Однак визначення місця проживання дітей має свою специфіку, оскільки діти, як правило, в силу своєї психічної та фізичної незрілості, фактичної нездатності проживати самостійно мають проживати разом зі своїми батьками або з особами, які їх заміняють.
Стаття, що коментується, встановлює особисте немайнове право батьків визначати місце проживання дитини. В основному її положення збігаються з положеннями ст. 29 ЦК.
Відповідно до ч. 1 коментованої статті місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Найчастіше дитина цього віку проживає з батьками (усиновителями, опікуном) або з одним із них. Однак у силу тих або інших причин за згодою батьків її місцем проживання може бути місце проживання баби, діда, тітки, інших родичів. Крім того, як зазначено у ч. 4 в ст. 29 ЦК, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, може бути також місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає (наприклад, якщо батьки відмовилися від дитини).
Згідно з ч. 2 статті, що коментується, місце проживання дитини, яка до
Частина 3 коментованої статті деякою мірою суперечить аналогічній нормі ЦК. Так, ч. 2 ст. 29 закріплює положення про те, що фізична особа, яка досягла 14 років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Це принципово нова норма у вітчизняному законодавстві. Причому наслідки її запровадження важко оцінити. Уявляється, що це положення може призвести до збільшення кількості втеч дітей з дому, безпричинної зміни місця проживання. У 14 років у підлітка, як правило, настає перехідний вік, відбувається формування особистості, свого "я", внаслідок чого досить часто виникають конфлікти між батьками й дітьми.
Уявляється, що було б доцільно законодавче закріпити перелік тих випадків, коли особа, яка досягла 14-річного віку, може вільно обирати місце проживання (наприклад, у разі укладення шлюбу, народження дитини тощо). З урахуванням цього більш правильною уявляється ч. З статті, що коментується, яка закріплює за 14-річною дитиною право вільного вибору місця проживання у тому разі, якщо її батьки проживають окремо. За цієї умови дитина може сама визначити, з ким із батьків проживатиме.
< Попередня Наступна >