Стаття 163. Право батьків на відібрання малолітньої дитини від інших осіб
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 163. Право батьків на відібрання малолітньої дитини від інших осіб
1. Батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними. 2. Батьки мають право вимагати відібрання малолітньої дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду. 3. Суд може відмовити у відібранні малолітньої дитини і переданні її батькам або одному з них, якщо буде встановлено, що це суперечить її інтересам.Як зазначалось вище (див. коментар до ч. 1 ст. 151), батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Звідси логічно випливає їх право вимагати відібрання дитини від будь-якої особи, яка утримує її у себе не на підставі закону або рішення суду. Проте це право не безмежне. Воно визначається його відповідністю інтересам дитини.
У разі відмови осіб, які утримують у себе дитину, повернути її батькам спір вирішується судом. Суд, вирішуючи цей спір, згідно з другим абзацом п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України" має враховувати ті ж обставини, які він бере до уваги при вирішенні спору між батьками про місце проживання дитини, а саме: моральне обличчя батьків або осіб, у яких знаходиться дитина, прихильність батьків або зазначених осіб до дитини і прихильність дитини до батьків чи зазначених осіб, матеріально-побутові умови сторін тощо.
При розгляді спору між батьками й третіми особами про місце проживання дитини є обов'язковою наявність письмового висновку органу опіки та піклування, а також участь його представників і прокурора у судовому засіданні.
Коментована стаття встановлює право батьків на відібрання лише малолітньої дитини (до 14 років). Це пояснюється тим, що відповідно до ЦК діти з 14-річного віку можуть самості
Право батьків на повернення дитини від третіх осіб не може бути реалізоване, якщо передання їм дитини не відповідає її інтересам. За рівних умов для виховання дитини у батьків і третіх осіб перевагу мають батьки. Навіть якщо у них будуть трохи гірші матеріально-побутові умови, перевага має віддаватись їм, якщо вони можуть створити нормальні умови для виховання дитини.
< Попередня Наступна >