Стаття 166. Правові наслідки позбавлення батьківських прав
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 166. Правові наслідки позбавлення батьківських прав
1. Особа, позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. 2. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.Особи, позбавлені батьківських прав, втрачають усі права, засновані на факті їх споріднення з дитиною, щодо якої вони позбавлені цих прав (ст. 74 КпШС; коментована стаття). Вирішення питання про позбавлення батьківських прав, як вже зазначалося, можливе лише щодо дитини, яка не досягли 18 років, а також щодо дитини, яка не набула достроково дієздатності у зв'язку з укладенням шлюбу. Воно має безстроковий характер і тому поширюється й на майбутнє. Тобто якщо один із батьків позбавлений батьківських прав щодо певної дитини, після досягнення нею повноліття таке становище зберігається.
Батьки, позбавлені батьківських прав, позбавляються насамперед права на виховання дитини, зокрема на спілкування з нею, права визначати місце проживання дитини і вирішувати питання про її навчання, бути представником дитини.
Треба зазначити, що батьки, позбавлені батьківських прав, позбавляються не тіль
Водночас дитина зберігає свої майнові права, засновані на факті їх споріднення з особою, позбавленою батьківських прав. Зокрема, вона має право на одержання від цієї особи аліментів (ст. 80 КпШС; ст. 180 СК) і на спадкування після неї (ст. 529 ЦК 1963 р.; ст. 1261 ЦК 2003 р.). Тому треба погодитися з думкою тих авторів, які вважають, що позбавлення батьківських прав не породжує повного припинення правовідносин між батьками, позбавленими цих прав, і дитиною. Батько, матір втрачають права, але не звільняються від низки майнових обов'язків. Дитина зберігає більшість майнових прав (право на аліменти, право спадкування, право власності або право користування житловою площею).
Частина 2 коментованої статті встановлює, що у разі потреби суд може виселити того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житлового приміщення, в якому він проживає з дитиною, або постановити рішення про примусовий поділ житла або його примусовий обмін. Правовідносини між батьками й дитиною не припиняються, але набувають одностороннього характеру.
При позбавленні батьківських прав особу позбавляють конкретного суб'єктивного права й обмежують її сімейну правоздатність. Особи, позбавлені батьківських прав, не мають права бути усиновлювачами (ст. 103 КпШС; п. 4 ч. 1 статті, що коментується; ст. 212 СК), опікунами і піклувальниками. Позбавлення батьківських прав стосується лише тих дітей, щодо яких поведінка батьків або одного з них була визнана неправомірною. Щодо інших дітей, зокрема й тих, які будуть народжені у майбутньому, батьки своїх прав не втрачають.
< Попередня Наступна >