Стаття 180. Обов'язок батьків утримувати дитину
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Глава 15
Обов'язок матері, батька утримувати дитину та його виконання
Стаття 180. Обов'язок батьків утримувати дитину
1. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.Згідно з коментованою статтею обов'язок надавати утримання неповнолітнім дітям, тобто дітям, які не досягли 18 років, покладається на батьків. Це обумовлено тим, що неповнолітні діти не здатні добувати засоби до існування, не можуть, як правило, утримувати себе самі, тому що на харчування, одяг, лікування та інші потреби необхідні кошти. Усім цим їх забезпечують насамперед батьки.
Обов'язок батьків утримувати своїх дітей виникає з моменту їх народження і зберігається до досягнення ними повноліття. Навіть факт укладення неповнолітньою особою шлюбу до досягнення нею шлюбного віку не позбавляє її права на одержання утримання від батьків. Адже обов'язок батьків утримувати своїх неповнолітніх дітей передбачений законом. З цього ж положення виходить і судова практика (див. п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України). І лише після досягнення повноліття діти втрачають право на аліменти.
Водночас треба мати на увазі, що законом встановлені винятки з зазначеного правила. Так, відповідно до ст. 188 СК батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і повністю забезпечує її потреби.
Крім того, у випадках, передбачених статтями 198 і 199 СК, батьки зобов'язані утримувати і своїх повнолітніх дітей.
Аліментні зобов'язання батьків і дітей поряд з аліментними зобов'язаннями подружжя належать до аліментних зобов'язань першої черги, оскільки зазначені особи
До аліментних зобов'язань другої черги належать зобов'язання щодо взаємного утримання баби, діда, внуків, братів і сестер, до аліментних зобов'язань третьої черги — аналогічні зобов'язання мачухи, вітчима, падчерки, пасинка, вихователя і вихованця. Причому зазначені зобов'язання можуть виникнути й існувати лише за наявності умов, передбачених нормами глави 22 СК.
Аліментні зобов'язання другої і третьої черг є додатковими (субсидіарними).
Аліментне зобов'язання щодо утримання батьками своїх неповнолітніх дітей — це правовідношення, в силу якого батьки зобов'язані утримувати цих дітей. Підставою його виникнення є сукупність таких юридичних фактів:
1) кровне споріднення між батьками та дітьми, засвідчене у встановленому законом порядку, або інші юридичне значущі зв'язки між ними;
2) вік особи, яку батьки зобов'язані утримувати, тобто особи, яка має правовий статус дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 6 СК правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
У літературі висловлено думку, що рішення суду про стягнення аліментів входить до юридичного складу, необхідного для виникнення аліментного зобов'язання між батьками та неповнолітніми дітьми.
Уявляється, що більш обґрунтованою й такою, що відповідає сімейному законодавству є думка тих авторів, які вважають, що рішення суду про присудження аліментів не треба включати до складу юридичних фактів, що утворюють аліментне правовідношення, оскільки воно спрямоване на захист вже існуючого суб'єктивного права.
Водночас треба звернути увагу на ту обставину, що до юридичного складу, необхідного для виникнення аліментного правовідношення між батьками та неповнолітньою дитиною, може входити й такий юридичний факт, як договір про утримання неповнолітньої дитини (дітей) у грошовій і (або) натуральній формі, який батьки можуть укладати між собою.
Батьки зобов'язані утримувати свою дитину незалежно від того, одружені вони чи розлучені. Цей обов'язок зберігається й у тому разі, коли дитина народилася у шлюбі, який згодом було визнано недійсним. Він не припиняється і у разі позбавлення батьків батьківських прав (див. коментар до ч. 2 ст. 166 СК).
Обов'язок утримувати дитину — це моральне і найважливіше правове зобов'язання батьків. У разі їх ухилення від його виконання аліменти можуть стягуватись за рішенням суду. А при злісному ухиленні батьків від сплати аліментів вони підлягають притягненню до кримінальної відповідальності за ст. 164 КК.
< Попередня Наступна >