Стаття 179. Право власності на аліменти, одержані на дитину
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 179. Право власності на аліменти, одержані на дитину
1. Аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім'я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання. 2. У разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти є власністю дитини. Опікун розпоряджається аліментами, які одержані для утримання малолітньої дитини. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпоряджання ними відповідно до Цивільного кодексу України.Коментована стаття встановлює, що аліменти, одержувані на дитину, є власністю того з батьків, на ім'я якого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням, тобто лише на утримання дитини. Водночас неповнолітня дитина, тобто дитина віком від 14 до 18 років (ст. 6 СК) має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними для її утримання.
І лише у разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти стають її власністю. Причому у статті, що коментується, немає застереження щодо того, малолітня ця дитина чи неповнолітня.
Якщо над малолітньою дитиною встановлено опіку, право на розпорядження аліментами, призначеними для її утримання, одержує опікун. При досягненні ж 14-річного віку дитина дістає право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними у межах повноважень, що визначаються обсягом її цивільної дієздатності (ст. 32 ЦК).
Положення цієї статті викликають заперечення. Уявляється, що оскільки аліменти на дитину мають суто цільове призначення, вони мають належати на праві власності не одному з батьків, а дитині, для утримання якої провадиться їх виплата.