Стаття 181. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 181. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину
1. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. 2. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. 3. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. 4. У разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 5. Якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога. Порядок призначення цієї тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.У коментованій статті вперше у сімейному законодавстві України закріплена вказівка на те, що способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
Зазначене положення відповідає одному з наведених у ч. 2 ст. 7 СК принципів сімейного права, згідно з яким сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками.
Крім того, сімейне законодавство виходить з того, що подружжя, батьки дитини, батьки й діти, інші члени сім'ї та родичі, відносини між якими регулює СК, можуть врегулювати свої відносини за домовленістю (договором), якщо це не суперечить вимогам цього Кодексу, інших законів та моральним засадам суспільства (див. коментар до ч. 1 ст. 9 СК).
Домовленість між батьками дитини про виконання ними їх обов'язку утримувати її може міститися у шлюбному договорі, що укладаєт
Шлюбним договором, зокрема, можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків. Водночас він не може зменшити обсягу прав дитини, встановлених СК, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.
Відповідно до ч. 1 ст. 189 СК батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, умови якого (про розмір аліментів, строки їх присудження і виплати тощо) не повинні порушувати права дитини, встановлені СК.
Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
У разі невиконання одним із батьків його обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватись на підставі виконавчого напису нотаріуса, що не виключає можливості стягнення їх у судовому порядку.
Договір про сплату аліментів на дитину може бути оспорений одним із батьків у судовому порядку з підстав, встановлених цивільним законодавством для визнання правочинів недійсними (ст. 203 ЦК).
Сплата аліментів на дитину одним із батьків у грошовій формі не є єдиною формою його участі в її утриманні. Закон закріплює ширші можливості врегулювання аліментних відносин.
Він, зокрема, встановлює правило, згідно з яким за домовленістю між батьками дитини той з них, хто проживає окремо від неї, може брати участь в утриманні дитини в грошовій і (або) натуральній формі.
Таким чином, батьки дитини визначаючи у зазначеному договорі способи виконання їх обов'язку утримувати її, можуть передбачати сплату аліментів у частці від заробітку (доходу) їх платника і (або) у твердій грошовій сумі, сплачуваній періодично чи одноразово.
За відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той з них, з ким вона проживає, має право звернутися до суду з відповідним позовом. Згідно з ч. З статті, що коментується, за рішенням суду аліменти на утримання дитини мають присуджуватись у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Зазначені правила відповідають положенням, закріпленим у статтях 183 і 184 СК (див. коментарі до цих статей).
Згідно з ч. 4 коментованої статті у разі виїзду одного з батьків на постійне проживання до держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На практиці це питання регулюється Порядком стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1203. Відповідно до зазначеного Порядку в разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, на постійне місце проживання до іноземної держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, він зобов'язаний виконати аліментні зобов'язання щодо утримання дитини (дітей) до досягнення нею (ними) повноліття. Ці зобов'язання оформляються у вигляді договору між цією особою та тим із батьків, з ким залишається дитина (діти), або опікуном, піклувальником чи договору про припинення права на аліменти на дитину (дітей) у зв'язку з переданням права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
У разі невиконання особою, яка виїжджає за кордон, аліментних зобов'язань, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.
Для запобігання ухиленню батьків від виконання їх обов'язку утримувати дітей до їх повноліття шляхом сплати аліментів особа, яка виїжджає на постійне проживання за кордон, разом із заявою про видачу їй паспорта громадянина України для виїзду за кордон або оформлення відповідної сторінки у паспорті за наявності дитини (дітей), яка залишається у нашій країні, має подавати до паспортної служби органу внутрішніх справ за,' місцем її постійного проживання в Україні договір про сплату аліментів на дитину або нотаріально засвідчену заяву про відсутність в одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів чи копію рішення суду про сплату аліментів.
До моменту одержання паспорта зазначена особа зобов'язана подати до органу внутрішніх справ за місцем її постійного проживання в Україні документ, що підтверджує виконання нею аліментних зобов'язань, — нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів (якщо така заява не подавалася раніше) або нотаріально засвідчену копію постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження (якщо стягнення аліментів провадилось за рішенням суду).
У разі невиконання аліментних зобов'язань на момент одержання паспорта до особи, яка виїжджає на постійне проживання за кордон, застосовуються обмеження, передбачені законодавством.
Навіть найретельніша регламентація обов'язку батьків утримувати їх дитину не виключає виникнення ситуацій, коли з якихось причин вона не одержує аліментів. У такому разі дитині призначається тимчасова державна допомога, порядок призначення якої визначається Кабінетом Міністрів України. Така допомога надається не тільки дітям осіб, які ухиляються від сплати аліментів, а й дітям тих батьків, місце проживання яких невідоме, а також тим дітям, батьки яких не мають можливості утримувати їх.
Метою призначення тимчасової державної допомоги є тимчасове утримання неповнолітньої дитини.
< Попередня Наступна >