Стаття 182. Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 182. Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів
1. При визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення. 2. Розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.За загальним правилом батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття навіть у тому разі, коли виконання цього обов'язку може призвести до неповного задоволення їх матеріальних і духовних потреб. Ч. 2 коментованої статті встановлює правило, згідно з яким розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Водночас при визначенні розміру аліментів, що стягуються з батьків дитини, суд має враховувати стан здоров'я і матеріальне становище останньої. Так, якщо дитина є інвалідом, страждає на тяжке захворювання або їй заподіяне каліцтво, суд зобов'язаний вважати ці обставини підставою для збільшення розміру аліментів.
Крім того, суд має враховувати матеріальне становище дитини, зокрема ту обставину, що вона працює і має достатній заробіток. Відповідно до ст. 21 Закону України "Про охорону дитинства" трудове повноліття настає з 16 років. Проте за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, які досягли 15 років, якщо це не завдає шкоди їх здоров'ю та навчанню. У такому разі суд може зменшити частку заробітку (доходу), що підлягає стягненню як аліменти з того з батьків, хто є їх платником.
Суд повинен враховувати також стан здоров'я і матер
Так, зокрема, якщо суд встановить, що той з батьків, з кого стягуються аліменти, є інвалідом І, II чи III групи, він повинен враховувати цю обставину як підставу для зменшення їх розміру. І навпаки, якщо суд встановить, що матеріальне становище того з батьків, з кого стягуються аліменти, дозволяє йому утримувати дитину, він може збільшити частку заробітку (доходу), яка підлягає стягненню як аліменти з їх платника.
Закон виходить також з того, що суд має враховувати наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, яких згідно з нормами, закріпленими у главах 9, 15 і 16 СК, він зобов'язаний утримувати. Це пояснюється тим, що зазначені особи, яких зобов'язаний утримувати платник аліментів, можуть бути менш забезпеченими матеріально, ніж дитина, на утримання якої стягуються аліменти. Тому суд може зменшити частку заробітку (доходу), яка підлягає стягненню як аліменти з того з батьків, хто є їх платником. Суд має враховувати й інші обставини, які мають істотне значення, зокрема те, що дитина, на утримання якої стягуються аліменти, не працює, але одержала майно у порядку спадкування чи за договором дарування, що дає їй достатні кошти, щоб утримувати саму себе. У такому разі суд може зменшити частку заробітку (доходу), яка підлягає стягненню як аліменти . з того з батьків, хто їх сплачує.
Усе викладене рівною мірою стосується й тих випадків, коли суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі (див. коментар до ст. 184).
Отже, у кожному конкретному випадку суд визначає розмір аліментів з урахуванням обставин, передбачених ч. 1 коментованої статті.
Водночас при визначенні частки заробітку (доходу) того з батьків, з кого присуджене стягнення аліментів, суд має враховувати положення ст. 70 Закону України "Про виконавче провадження" про те, що загальний обсяг усіх відрахувань при кожній виплаті заробітної плати не може перевищувати 50% заробітку, який має виплачуватися працівнику, в тому числі при відрахуваннях за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування від заробітної плати осіб, які відбувають покарання у виді виправних робіт, і на стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань від заробітної плати не може перевищувати 70%.
Зазначені положення застосовуються також при зверненні стягнення на належні боржнику пенсію, стипендію та інші доходи, зазначені у ст. 69 Закону України "Про виконавче провадження".
Сімейне законодавство, як вже зазначалося, встановлює мінімальний розмір аліментів на одну дитину (ч. 2 статті, що коментується), але не визначає їх максимального розміру.
< Попередня Наступна >