Стаття 184. Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 184. Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі
1. Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. 2. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.У частині 1 коментованої статті передбачена можливість визначення судом в окремих випадках розміру аліментів на дитину не у частці від заробітку (доходу) її матері, батька, а у твердій грошовій сумі.
Такі аліменти стягуються лише у тих випадках, коли їх стягнення у частці від заробітку (доходу) її платника неможливе або викликає труднощі. У ч. І статті, що коментується, наведено приблизний перелік таких випадків: нерегулярний, мінливий заробіток (дохід) платника (наприклад, письменників, художників, музикантів), одержання заробітку (або його частини) в натурі.
Зазначений перелік не є вичерпним. Адже законом передбачені й інші обставини, що мають істотне значення.
До таких обставин, що дають суду право визначати розмір аліментів у твердій грошовій сумі, належать, зокрема, випадки, коли з кожним із батьків залишаються неповнолітні діти. У такому разі аліменти стягуються з одного з батьків на користь другого, менш забезпеченого, з урахуванням матеріального становища та сімейного стану батьків. Діти повинні бути у рівних умовах. Тому розмір аліментів визначається залежно від матеріального становища і сімейного стану обох батьків. Пленум Верховного Суду України у п. 17 своєї постанови "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України" звернув увагу судів на те, що, оскільки батьки мають рівні обов'язки щодо утримання своїх дітей, у тих випадка
Аліменти стягуються у твердій грошовій сумі не лише тоді, коли про це просить їх одержувач — позивач, а й у тому разі, коли про це просить платник аліментів — відповідач.
Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України від 3 липня 1991 р. "Про індексацію грошових доходів населення" в редакції Закону від 6 лютого 2003 р.
Об'єктами індексації згідно зі ст. 2 зазначеного Закону є грошові доходи громадян, які одержані ними у гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Кабінет Міністрів України може встановлювати й інші об'єкти індексації.
Підтримка купівельної спроможності встановлених законодавством України соціальних виплат, що мають цільовий і разовий характер (одноразова допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога тощо), здійснюється шляхом підвищення державних соціальних гарантій та інших виплат, на основі яких визначається розмір соціальних виплат, що є об'єктами індексації.
Індексації підлягають грошові доходи громадян у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
< Попередня Наступна >