Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Глава 16
Обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина та його виконання
Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина
1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомог», якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.У статті, що коментується, встановлені підстави виникнення аліментного зобов'язання між батьками та їх повнолітніми не працездатними дочкою, сином, які потребують матеріальної допомоги.
Зазначене зобов'язання, що належить до аліментних зобов'язань першої черги, — це правовідношення, підставою виникнення якого є сукупність таких юридичних фактів:
1) родинний зв'язок батьків і дітей або усиновлення;
2) непрацездатність повнолітніх дочки, сина;
3) потреба зазначених осіб у матеріальній допомозі (одержанні аліментів);
4) наявність у батьків можливості надавати матеріальну допомогу.
Ця сукупність утворює юридичний склад, необхідний і достатній для виникнення зазначеного аліментного зобов'язання.
За відсутності хоча б одного з наведених вище фактів, аліментне зобов'язання з утримання батьками своїх повнолітніх дочки, сина не виникає.
Родинний зв'язок батьків і дітей визначається відповідно до правил, встановлених нормами глав 12 і 18 СК.
Непрацездатність одержувача аліментів встановлюється за медичними критеріями — він має бути визнаний у встановленому законом порядку інвалідом І, II або III групи (при цьому не має значення, коли настала непрацездатність — до чи
Потреба у матеріальній допомозі означає брак коштів, необхідних для підтримки нормальної життєдіяльності особи. Уявляється, що потреба повнолітніх дочки, сина у матеріальній допомозі має визначатися згідно з прожитковим мінімумом, встановленим законом. Тому з урахуванням закріпленого у ч. 1 ст. 10 СК положення про можливість застосування аналогії закону до сімейних відносин, не врегульованих цим Кодексом, при визначенні потреби у матеріальній допомозі треба виходити з критеріїв, закріплених у ч. 4 ст. 75 СК.
Таким чином, повнолітні непрацездатні дочка, син можуть бути визнані такими, що потребують матеріальної допомоги, у тому разі, якщо їх заробітна плата, пенсія, доходи від використання майна, інші доходи не відповідають прожитковому мінімуму, встановленому законом.
Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх дочки, сина є наявність у них можливості надавати їм матеріальну допомогу.
Отже, якщо суд встановить, що заробітна плата, пенсія, доходи від використання майна, інші доходи не забезпечують батькам прожиткового мінімуму, встановленого законом, на них не може бути покладено обов'язок надавати матеріальну допомогу їх повнолітнім непрацездатним дочці, сину.
Аліменти повнолітнім непрацездатним дочці, сину, які потребують матеріальної допомоги, у разі визнання їх інвалідами І, II чи III групи присуджуються на строк інвалідності, а непрацездатним за віком — довічно.
За злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду грошових сум, призначених для утримання повнолітніх дітей, які перебувають на утриманні батьків, винні притягаються до кримінальної відповідальності за ст. 164 КК.
< Попередня Наступна >