Стаття 39. Шлюб, який є недійсним
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 39. Шлюб, який є недійсним
1. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі. 2. Недійсним є шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою. 3. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною. 4. За заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у частинах першій — третій цієї статті. 5. Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу. 6. Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша — третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.Зіставлення змісту статей 37, 39—41 СК дає підстави зробити висновок, що в цьому Кодексі на відміну від КпШС розрізняються три види підстав визнання шлюбу недійсним: 1) вчинення сторонами під час укладення шлюбу таких істотних порушень умов вступу в шлюб, в силу яких він має вважатися недійсним і без рішення суду. У випадках, передбачених коментованою статтею, рішення про анулювання актового запису про реєстрацію шлюбу приймає орган РАЦСу; 2) визнання шлюбу недійсним за рішенням суду (ст. 40); 3) можливість визнання шлюбу недійним за рішенням суду (ст. 41 СК).
У реєстраційному порядку недійсним визнається шлюб, укладений з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою; шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною. В зазначених випадках орган РАЦСу за заявою заінтересованої особи анулює запис про шлюб
Актовий запис про шлюб у перелічених випадках анулюється незалежно від смерті зазначених вище осіб, з якими було зареєстровано шлюб, а також розірвання цього шлюбу. При визнанні недійсним у реєстраційному порядку шлюбу, розірваного за постановою органу РАЦСу (див. коментарі до статей 106 і 107 СК) на підставах, передбачених коментованою статтею, необхідні дослідження й оцінка доказів. Тому згідно з положенням ст. 124 Конституції, відповідно до якого юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, вирішення питання про визнання шлюбу недійсним треба було б у всіх випадках передавати на розгляд суду. Однак стаття, що коментується, як вже було сказано, передбачає підвідомчість цього питання органу РАЦСу. Постанова цього органу про анулювання актового запису про шлюб або про відмову в цьому може бути оскаржена до суду з додержанням вимог глави 31-А ЦПК.
< Попередня Наступна >