Стаття 56. Право дружини та чоловіка на особисту свободу
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 56. Право дружини та чоловіка на особисту свободу
1. Дружина та чоловік мають право на вибір місця свого проживання. 2. Дружина та чоловік мають право вживати заходів, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, щодо підтримання шлюбних відносин. 3. Кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини. 4. Примушування до припинення шлюбних відносин, примушування до їх збереження, в тому числі примушування до статевого зв'язку за допомогою фізичного або психічного насильства, є порушенням права дружини, чоловіка на особисту свободу і може мати наслідки, встановлені законом.Згідно з коментованою статтею до прав дружини та чоловіка на особисту свободу належать: 1) право на вибір місця свого проживання; 2) право вживати заходів, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, щодо підтримання шлюбних відносин; 3) право припинити шлюбні відносини.
Право кожного з подружжя на вибір місця свого проживання є конституційним правом людини, передбаченим ч. 1 ст. 33 Конституції. Це право також передбачене ч. 1 ст. 270 ЦК. Воно означає, що дружина та чоловік не зобов'язані проживати спільно та їхати одне за одним при зміні місця проживання. Право кожного з подружжя на вибір місця проживання відповідає обов'язку другого з подружжя не перешкоджати йому у цьому. Заперечення другого з подружжя не має правового значення.
Положення про право кожного з подружжя на вибір місця свого проживання має практичне значення для вирішення низки питань, наприклад, при приватизації житлового приміщення. Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України від 19 червня 1992 р. "Про приватизацію державного житлового фонду" кожен громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає, безоплатно у межах номінальної вартості чека або з частковою доплатою один раз. Тому у зв'язку з н
Наведене положення має також практичне значення для вирішення питання про право одного з подружжя на житлову площу, яку займає другий з подружжя. Якщо дружина і чоловік не проживають спільно, то один з подружжя не має права на житлову площу, яку займає другий з подружжя, за винятком випадку, коли житлове приміщення належить подружжю на праві спільної власності.
Водночас окреме проживання подружжя не характерне для подружніх відносин. Згідно з ч. 2 ст. З СК ознакою сім'ї є спільне проживання та спільний побут. Як правило, дружина і чоловік не проживають спільно лише тимчасово. Навіть тоді, коли кожен з подружжя має окрему квартиру, окремий будинок, вони проживають спільно. Спільне проживання подружжя відповідає інтересам сім'ї, нормальному вихованню дітей, виконанню сім'єю її функцій (див. коментар до ст. 3).
Частина 2 статті, що коментується, передбачає право подружжя вживати заходів, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, щодо підтримання шлюбних відносин. У цьому разі шлюбні відносини треба тлумачити у широкому смислі, тобто не лише як біологічні, а й як моральні та правові. Норми права не можуть регулювати біологічні шлюбні відносини і не можуть сприяти їх підтриманню. Вони можуть лише сприяти розвитку та додержанню вимог норм моралі у шлюбних відносинах, а також певною мірою регулювати останні, передбачаючи особисті немайнові та майнові права подружжя.
Частина 3 передбачає право кожного з подружжя припинити шлюбні відносини. Однак праву одного з подружжя припинити шлюбні відносини не відповідає обов'язок другого з подружжя припинити такі відносини зі своїм чоловіком або дружиною. Тому право на припинення шлюбних відносин є не суб'єктивним правом кожного з подружжя, а елементом (складовою) його сімейної правоздатності. Суб'єктивним правом воно може бути лише за наявності певних юридичних фактів, наприклад, якщо одного з подружжя буде визнано недієздатним (див. коментар до ст. 107), а також інших юридичних фактів (див. коментар до ст. 112).
Частина 4 забороняє примушування до припинення та до збереження шлюбних відносин, у тому числі до статевого зв'язку за допомогою фізичного або психічного насильства, і встановлює, що ці дії є порушенням права дружини, чоловіка на особисту свободу і можуть мати наслідки, передбачені законом. Ці положення певною мірою переплітаються з положенням ч. 2 ст. 1 Закону України від 15 листопада 2001 р. "Про попередження насильства в сім'ї", відповідно до якого насильство в сім'ї — це будь-які умисні дії фізичної, сексуальної, психічної або економічної спрямованості одного члена сім'ї щодо іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права та свободи члена сім'ї як людини та громадянина і завдають йому моральної шкоди, а також шкоди його фізичному або психічному здоров'ю. Примушування до статевого зв'язку за допомогою фізичного або психічного насильства є злочином і залежно від ознак може кваліфікуватися згідно зі ст. 152 Кримінального кодексу (КК) України (зґвалтування), ст. 153 КК (насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом) і ст. 154 КК (примушування до вступу в статевий зв'язок).
Праву дружини і чоловіка на особисту свободу суперечать правила ч. 1 ст. 119 СК, які передбачають можливість встановлення для подружжя режиму окремого проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 СК суд за заявою подружжя або позовом одного з них може постановити рішення про встановлення для подружжя режиму окремого проживання у разі неможливості чи небажання чоловіка та (або) дружини проживати спільно. Наведене положення має низку недоліків, насамперед воно суперечить положенню ч. 1 ст. 33 Конституції про право особи на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, а також положенню ч. 1 коментованої статті, яка встановлює право подружжя на вибір місця свого проживання.
Положення ч. 1 ст. 119 СК також суперечить нормам Житлового кодексу (ЖК) України. Стаття 64 цього Кодексу передбачає, що члени сім'ї наймача, які проживають спільно з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами та несуть обов'язки, що випливають з договору найму житлового приміщення. До членів сім'ї наймача належать чоловік або дружина наймача, їхні діти, батьки, а також інші особи, які спільно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Якщо дружина і чоловік проживають у квартирі (будинку), яка належить одному з них на праві приватної власності, то й у цьому разі той з подружжя, хто є власником, не має права вимагати, щоб другий з подружжя не проживав у цій квартирі (будинку). Ч. 4 ст. 156 ЖК встановлює, що навіть припинення сімейних відносин з власником квартири (будинку) не позбавляє колишніх членів його сім'ї права користування житловим приміщенням. Якщо ж дружина і чоловік проживали у квартирі (будинку), яка належить їм на праві спільної сумісної власності, то ніхто з них не може бути позбавлений права користування житловим приміщенням у цій квартирі (будинку).
Ст. 63 СК передбачає, що дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Згідно з ч. 1 ст. 369 ЦК при здійсненні права спільної сумісної власності співвласники спільно володіють та користуються спільним майном, якщо інше не передбачене домовленістю між ними. Отже, положення ч. 1 ст. 119 СК про можливість за рішенням суду встановити для подружжя режим окремого проживання суперечить ч. 1 ст. 33 Конституції, ч. 1 статті, що коментується, статтям 64 і 156 ЖК, ст. 63 СК та ч. 1 ст. 369 ЦК. Крім того, у разі встановлення режиму окремого проживання для подружжя настають такі самі правові наслідки, що й при розлученні (ч. 2 ст. 120 СК), але без відповідної постанови РАЦСу або рішення суду про розлучення (докладніше про це див. коментар до ст. 119).
< Попередня Наступна >