Стаття 65. Право подружжя на розпоряджання майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 65. Право подружжя на розпоряджання майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя
1. Дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. 2. При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового. 3. Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. 4. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.Дружина і чоловік, як вже зазначалося, мають рівні права на належне їм спільне майно. Тому відповідно до ч. 1 ст. 23 КпШС вони розпоряджаються цим майном за взаємною згодою. Аналогічне правило передбачають ч. 1 коментованої статті та ч. 2 ст. 369 ЦК. Дружина і чоловік у повсякденному житті укладають угоди, пов'язані з їх спільним майном, майже щодня, наприклад, дрібні побутові угоди, спрямовані на придбання предметів споживання. Реалізація вимоги про висловлення одним із подружжя згоди на укладення другим із подружжя таких угод призвела б до надзвичайного утруднення цивільного обороту.
Тому ч. 2 статті, що коментується, виходячи з припущення про єдність інтересів подружжя, встановлює презумпцію згоди одного з них при здійсненні операцій зі спільним майном другим із подружжя. Таке саме положення передбачене щодо розпорядже
Другий абзац ч. З статті, що коментується, передбачає, що згода одного з подружжя на укладення другим з подружжя договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Аналогічне положення передбачене третім абзацом ч. 2 ст. 369 ЦК щодо укладання зазначених договорів при розпорядженні майном, яке є об'єктом права спільної сумісної власності.
Зіставляючи частини 2 і 3 коментованої статті, можна зробити висновок, що вона розрізняє три види договорів, пов'язаних з розпорядженням майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, залежно від способу виявлення волі одним з подружжя щодо укладання договорів другим із подружжя:
1) дрібні побутові договори. Ч. 2 статті, що коментується, встановлює категоричне правило, згідно з яким передбачається наявність згоди другого з подружжя на укладення таких договорів, яка не може бути спростована. Під дрібними побутовими договорами треба розуміти договори, що задовольняють побутові потреби особи і стосуються предмета, який має невисоку вартість (другий абзац п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦК). Однак це не означає, що один із подружжя не може пред'явити позов про визнання такого договору недійсним. Це суперечило б ч. 2 ст. 4 ЦПК. Суд же залежно від конкретних обставин справи може визнати зазначений договір дрібним побутовим і на підставі цього відмовити у задоволенні позову;
2) договори, що виходять за межі дрібних побутових. Ч. 2 коментованої статті встановлює презумпцію згоди одного з подружжя на укладення зазначених договорів другим із подружжя. Однак вона не визначає критерію, на підставі якого такий договір можна визнати недійсним. В. Маслов вважає, що він може бути визнаний недійсним лише у тому разі, якщо буде доведено, що набувач діяв несумлінно, тобто знав або повинен був знати, що другий з подружжя згоди на укладання договору не давав Аналогічну думку висловлюють М. Антокольська, Т. Ариванюк і О. Дзера3. Таке положення передбачене ч. 2 ст. 35 СК РФ. Відповідно до неї укладена одним із подружжя угода, пов'язана з розпорядженням спільним майном обох з них, може бути визнана недійсною з мотивів відсутності згоди на це другого з подружжя лише на його вимогу й лише у випадках, коли доведено, що друга сторона знала або повинна була знати про незгоду другого з подружжя з укладенням даної угоди;
3) договори, що потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договори стосовно цінного майна. На укладання таких договорів не поширюється положення про наявність презумпції згоди другого з подружжя. Згідно з ч. 3 статті, що коментується, згода другого з подружжя має бути подана письмово, а на укладання договору, що потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, повинна бути нотаріально засвідчена. За відсутності такої прямо виявленої згоди другого з подружжя зазначені договори за його позовом мають визнаватися недійсними.
У літературі дискутується питання про можливість захисту прав одного з подружжя у тому разі, якщо він доведе, що не давав згоди на укладення другим із подружжя договору відчуження їх спільного майна, що виходить за межі дрібного побутового договору, і контрагент за договором (набувач майна) є добросовісним набувачем.
3. Ромовська вважає, що у разі відчуження одним із подружжя спільного майна без згоди другого з подружжя останній може витребувати майно у добросовісного набувача на підставі ст. 145 ЦК 1963 р., яка передбачає право власника витребовувати належне йому майно у добросовісного сплатного набувача на тій підставі, що річ вибула з володіння власника всупереч його волі. На думку 3. Ромовської, у цьому разі можна пред'явити віндикаційний позов (ст. 145 ЦК 1963 р.), що є одним з видів речово-правових позовів.
Аналогічна точка зору була висловлена Н. Єршовою, Т. Ариванюк та О. Дзерою. Проте уявляється, що вона потребує деякого уточнення. Як вже зазначалося, при укладанні договорів, пов'язаних зі спільним майном, одним із подружжя вважається, що вони укладені за згодою другого з подружжя (ст. 23 КпШС; коментована стаття), за винятком договорів, для укладання яких потрібна прямо виявлена згода останнього, тобто зобов'язальні правовідносини за такими договорами з контрагентом виникають в обох з подружжя.
Речово-правові ж позови, як зазначено в літературі, спрямовані на захист права власності як абсолютного суб'єктивного права. Ці позови не пов'язані з будь-якими конкретними зобов'язаннями. Віндикаційний позов є позадоговірним. Він може бути пред'явлений лише за відсутності договірних відносин між власником та володільцем4. Тому віндикаційний позов того з подружжя, хто вважає, що спільне майно було відчужене без його згоди, може бути задоволений лише в тому разі, якщо він доведе цей факт, а також те, що відчужена річ, яка належала подружжю на праві спільної сумісної власності, вибула з його володіння всупереч його волі, і якщо набувач був сплатним (ст. 145 ЦК 1963 р.) або безоплатним добросовісним набувачем.
Відповідно до ч. 4 статті, що коментується, договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї. Уявляється, що наведене положення діє, якщо той з подружжя, хто не укладав такого договору, не доведе, що він заперечував проти його укладання (докладніше про це див. у коментарі до ст. 73).
< Попередня Наступна >