Стаття 74. Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 74. Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою
1. Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. 2. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.Частина 1 статті, що коментується, передбачає, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. А відповідно до ч. 2 цієї статті на майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 СК, що передбачає право спільної сумісної власності подружжя.
Таким чином, коментована стаття поширює на осіб, які не перебувають у шлюбі між собою, але проживають однією сім'єю, положення СК, пов'язані з набуттям за час спільного проживання права на придбання майна, що регулюють аналогічні відносини між особами, які перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Треба зазначити, що наведені положення суперечать правилам ч. 2 ст. 21 СК, які встановлюють, що проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов'язків подружжя. Положення статті, що коментується, щодо майнових прав та обов'язків фактичного подружжя дублюють положення статей 11 і 12 КЗпШСО РРФСР. Д. Курський у заключному слові на 2-й сесії ВЦВК 12-го скликання зазначав, що захист фактичних шлюбних відносин дістає у цьому Кодексі вияв у визнанні спіл
Для застосування зазначених наслідків до прав та обов'язків подружжя на майно, що їм належить, та на аліменти фактичному подружжю необхідно було довести наявність співжиття, спільного господарства, прояву подружніх відносин перед третіми особами, в особистому листуванні та інших документах, а також залежно від обставин — взаємної матеріальної підтримки, проживання з ними дітей тощо (ст. 12 КЗпШСО РРФСР). Отже, у зазначеному Кодексі були докладно перераховані ознаки фактичних шлюбних відносин.
Доводиться констатувати, що у коментованій статті не закріплені ознаки фактичних шлюбних відносин. Зокрема, не зазначена тривалість спільного проживання фактичних дружини та чоловіка, що утруднює застосування цієї статті на практиці.
< Попередня Наступна >