Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Глава 9 Права та обов'язки подружжя по утриманню
Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання
1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. 2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. 3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом І, II чи III групи. 4. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом. 5. Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку із вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом. 6. Той із подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку з протиправною поведінкою другого з подружжя, має право на утримання незалежно від права на відшкодування шкоди відповідно до Цивільного кодексу України.Під аліментами розуміється утримання, яке одна особа зобов'язана надавати іншій особі, з якою вона знаходиться у сімейних правовідносинах, за наявності умов, передбачених законом або договором. На думку деяких авторів, поняття "утримання" та "аліменти" є тотожними. Стосовно аліментних правовідносин це твердження справедливе. Однак загалом поняття "утримання" ширше за поняття "аліменти". Так, відповідно до договору довічного утримання набувач майна зобов'язаний надавати відчужувану майна довічне матеріальне забезпечення, тобто утримання (ст. 425 ЦК 1963 р.).
Для сімейних відносин характерним є принцип взаємної моральної та матеріальної підтримки (див. коментар до ч. 4 ст. 55). Це одна з визначальних рис сім'ї. Дружина і чоловік зобов'яза
Особливістю аліментних зобов'язань є їх суто особистий характер. Вони не передаються і не відчужуються. Це обумовлює припинення зазначених правовідносин у разі смерті будь-кого з їх учасників. Суто особистий характер права на аліменти зумовлює й неприпустимість зарахування аліментних вимог разом з іншими зустрічними вимогами. Аліментні, як й будь-які інші сімейні правовідносини, мають тривалий характер. Тому правомочна особа у будь-який момент має право зажадати сплати аліментів незалежно від того, скільки років минуло з моменту виникнення права на них. До аліментних, як і до більшості сімейних правовідносин, не застосовується позовна давність (ст. 20 СК).
Коментована стаття зобов'язує подружжя матеріально підтримувати одне одного. Це положення, як вже зазначалося, відповідає принципу взаємної матеріальної підтримки дружини і чоловіка. Як правило, вони добровільно матеріально підтримують одне одного. Однак у разі відмови одного з подружжя від надання матеріальної допомоги другому з них той, хто потребує її, за наявності певних встановлених законом умов має право на стягнення аліментів у примусовому порядку. Ці умови можуть бути передбачені договором подружжя про надання утримання (див. коментарі до статей 78 і 99). Такою умовою є і наявність зареєстрованого шлюбу, оскільки лише він породжує права та обов'язки подружжя (ч. 1 ст. 36 СК), хоч у статтях 74 і 91 СК передбачені винятки з цього правила. Необхідно також, щоб той з подружжя, хто вимагає аліменти, був непрацездатним і потребував матеріальної допомоги. Потреба у матеріальній допомозі має юридичне значення лише тоді, коли той з подружжя, хто вимагає аліменти, є непрацездатним. Необхідна наявність обох зазначених умов.
Під потребою у матеріальній допомозі розуміється відсутність достатніх засобів для існування. Сам факт нижчого матеріального рівня життя того з подружжя, хто вимагає аліменти, порівняно з матеріальним рівнем життя другого з подружжя не може бути підставою для визнання цієї особи такою, що потребує матеріальної допомоги.
Згідно з ч. 4 статті, що коментується, один з подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом. Непрацездатними визнаються інваліди І, II та III груп й особи, які досягли пенсійного віку.
Для присудження судом одному з подружжя аліментів необхідно, щоб непрацездатність і потреба у матеріальній допомозі існували на момент розгляду позову. При цьому не має значення, настала непрацездатність до шлюбу чи у період шлюбу. Нарешті, необхідно, щоб той з подружжя, від якого вимагають аліменти, був достатньо матеріально забезпечений, щоб їх сплачувати. Не має значення, чи є той з подружжя, від якого вимагають аліменти, працездатним або непрацездатним. Важливо, щоб він міг надавати матеріальну допомогу.
Таким чином, для виникнення аліментних зобов'язань між подружжям необхідна наявність: 1) зареєстрованого шлюбу; 2) потреби у матеріальній допомозі та непрацездатності того з подружжя, хто вимагає аліменти; 3) матеріальної можливості у того з подружжя, від якого вимагають аліменти, для їх сплати. Зазначені юридичні факти є елементами юридичного складу, необхідного для виникнення аліментних правовідносин між подружжям.
Крім того, у шлюбному договорі можуть бути передбачені додаткові умови, за наявності яких один з подружжя буде зобов'язаний сплачувати аліменти другому з них (див. коментар до ст. 99).
Деякі автори, наприклад, О. Іоффе, вважають, що для аліментних зобов'язань характерне те, що вони встановлюються за виникнення умов, які породжують необхідність примусового виконання обов'язку одного члена сім'ї щодо надання утримання другому. На думку Д. Медведєва, однією з підстав для стягнення аліментів з батьків на утримання неповнолітніх дітей є судове рішення, що набрало сили. З останньою точкою зору погодитись важко, адже позов про стягнення аліментів є не перетворювальним, а позовом про присудження. Він підлягає задоволенню за наявності фактів, зазначених у законі або договорі. Рішення суду про присудження аліментів не треба включати до юридичного складу, що породжує аліментні зобов'язання, оскільки воно спрямоване на захист вже існуючого суб'єктивного права, а не на його виникнення.
У літературі спірним є питання про те, чи має право один з подружжя, який тимчасово втратив працездатність, на одержання аліментів від другого з подружжя, якщо він потребує матеріальної допомоги, а другий з подружжя спроможний таку допомогу надавати. Одні автори вважають, що непрацездатність повинна мати стійкий характер. В. Рясенцев також вважає, що у разі тимчасової непрацездатності одного з подружжя він не має права на одержання аліментів від другого з подружжя, оскільки ця непрацездатність рідко породжує потребу у матеріальній допомозі. Інші автори дотримуються протилежної думки. Ю. Заїка стверджує, що законодавець не виключає можливості виникнення аліментних зобов'язань при тимчасовій втраті працездатності. Однак він вважає, що у такому разі право на аліменти недоцільне, оскільки фактичне надання допомоги має місце після одужання та поновлення працездатності6. Більш слушною видається перша точка зору.
При тимчасовій непрацездатності одного з подружжя обидва з них взаємно зобов'язані брати участь у витратах, пов'язаних із хворобою чи каліцтвом другого з подружжя (ст. 90 СК). Тому при цьому немає необхідності стягувати аліменти.
На думку Л. Афанасьєвої, якщо один із подружжя е неповнолітнім, він має право на одержання аліментів від другого з подружжя, оскільки його треба вважати непрацездатним1. З цією точкою зору навряд чи можна погодитися. Адже відповідно до ст. 21 Закону України від 26 квітня 2001 р. "Про охорону дитинства" вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16 років. Діти, які досягли 15-річного віку, можуть прийматися на роботу, яка не шкодить їх здоров'ю та навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка їх заміняє. Отже, вік трудового повноліття — 16 років. Тому той з подружжя, хто є неповнолітнім і досяг 16 років, не є непрацездатним за віком і не має права на одержання аліментів від другого з подружжя. Проте неповнолітні чоловік або дружина, як й будь-яка неповнолітня дитина, мають право на одержання аліментів від батьків (див. коментар до ст. 180).
Згідно з ч. 5 статті, що коментується, права на утримання не має той з подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку зі вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом. За наявності зазначених фактів той з подружжя, хто є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, не має права на одержання аліментів від другого з подружжя, який може надавати матеріальну допомогу. Отже, негідна поведінка у шлюбних відносинах того з подружжя, хто є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, або виникнення у нього непрацездатності у зв'язку зі вчиненням ним умисного злочину є правовими фактами, що перешкоджають виникненню аліментних зобов'язань.
При встановленні факту негідної поведінки у шлюбних відносинах того з подружжя, хто вимагає аліменти, варто враховувати те, що у такому разі йдеться про його негідну поведінку щодо другого з подружжя або дітей. Негідна ж поведінка чоловіка або дружини до укладення шлюбу не може бути правовим фактом, що перешкоджає виникненню аліментних зобов'язань між подружжям.
Факт негідної поведінки того з подружжя, хто вимагає аліменти, оцінюється судом. Однак другий з подружжя має довести цю обставину. Суд може розглянути документи (наприклад, постанови судових або інших органів) та інші докази, що підтверджують негідну поведінку одного з подружжя. Закон не встановлює конкретних критеріїв, на підставі яких можна встановити негідну поведінку одного з подружжя у шлюбних відносинах, залишаючи оцінку цієї поведінки на розсуд суду. Уявляється, що свідченням негідної поведінки того з подружжя, хто вимагає аліменти, є систематичне пияцтво, вчинення у сім'ї скандалів, нанесення побоїв другому з подружжя або дітям, поширення неправдивих або таких відомостей, які ганьблять другого з подружжя. Фактами негідної поведінки можуть також бути визнані систематичні зради, що стали причиною розірвання шлюбу.
Правовим фактом, що перешкоджає виникненню між подружжям аліментних зобов'язань, як вже зазначалося, є також виникнення у того з подружжя, хто вимагає аліменти, непрацездатності у зв'язку зі вчиненням ним умисного злочину. Зазначений факт має бути встановлений вироком суду, що набрав законної сили. Стягнення аліментів на користь того з подружжя, у якого виникла непрацездатність у зв'язку зі вчиненням ним умисного злочину, суперечило б загальним принципам регулювання сімейних відносин, передбаченим ст. 7 СК, ч. 9 якої, зокрема, передбачає, що сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Згідно з ч. 6 коментованої статті той з подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку з протиправною поведінкою другого з подружжя, має право на утримання незалежно від права на відшкодування шкоди відповідно до норми ЦК (ст. 440 ЦК 1963 р.; ст. 1166 ЦК 2003 р.). У такому разі мають місце два зобов'язання, що виникають з різних підстав: 1) аліментне зобов'язання між подружжям; 2) зобов'язання, що виникає із заподіяння шкоди. Наявність одного зобов'язання не виключає можливості виникнення другого, якщо є підстави для появи кожного з цих зобов'язань.
< Попередня Наступна >