Стаття 83. Позбавлення права на утримання або обмеження його строком
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 83. Позбавлення права на утримання або обмеження його строком
1. Рішенням суду може бути позбавлено одного з подружжя права на утримання або обмежено його строком, якщо: 1) подружжя перебувало в шлюбних відносинах нетривалий час; 2) непрацездатність того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, виникла в результаті вчинення ним умисного злочину; 3) непрацездатність або тяжка хвороба того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, була прихована від другого з подружжя при реєстрації шлюбу; 4) одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги. 2. Положення цієї статті поширюються і на осіб, у яких право на аліменти виникло після розірвання шлюбу.Відповідно до ч. 1 коментованої статті рішенням суду може бути позбавлено одного з подружжя права на утримання або обмежено його строком, якщо: 1) подружжя перебувало у шлюбних відносинах нетривалий час; 2) непрацездатність того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, виникла в результаті вчинення ним умисного злочину; 3) непрацездатність або тяжка хвороба того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, була прихована від другого з подружжя при реєстрації шлюбу; 4) одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги. Положення цієї статті поширюються і на осіб, у яких право на аліменти виникло після розірвання шлюбу.
Нетривалість перебування подружжя у шлюбних відносинах може бути підставою для відмови у позові про стягнення аліментів тому з подружжя, хто є непрацездатним і таким, що потребує матеріальної допомоги, або для обмеження обов'язку щодо сплати аліментів певним строком. Це положення може застосовуватися лише щодо колишнього подружжя і не може застосовуватися щодо подружжя, яке перебуває у шлюбі, оскільки невідомо, скільки часу триватиме шлюб. Нетривалість шлюбу оцінюєть
Пункт 2 ч. 1 статті, що коментується, передбачає, що згідно з судовим рішенням можна позбавити права на утримання або обмежити його строком того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, непрацездатність якого виникла в результаті вчинення ним умисного злочину. Наведене положення суперечить ч. 5 ст. 75 СК, відповідно до якої той з подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку з вчиненням ним умисного злочину, не має права на утримання.
Таким чином, згідно з ч. 5 ст. 75 той з подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку зі вчиненням ним умисного злочину, не має права на утримання, а відповідно до п. 2 ч. 1 коментованої статті суд у такому разі може позбавити його права на утримання або обмежити його строком. Однак якщо особа не має права на утримання, позбавити її цього права або обмежити його строком не можна.
Згідно з п. 3 ч. 1 статті, що коментується, суд може позбавити права на аліменти або обмежити строком їх сплату того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, який приховав від другого з подружжя свою непрацездатність або тяжку хворобу при реєстрації шлюбу. Відповідно до ч. 1 ст. 30 СК особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров'я. Якщо особа при реєстрації шлюбу приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя, їх нащадків, шлюб за рішенням суду може бути визнаний недійсним (ч. 5 ст. 30, п. З ч. 1 ст. 41 СК). Таким чином, приховання одним із подружжя при реєстрації шлюбу від другого з подружжя тяжкої хвороби або непрацездатності є правопорушенням. Тому суд може позбавити того з подружжя, хто приховав від другого з подружжя при реєстрації шлюбу свою тяжку хворобу чи непрацездатність, права на утримання або обмежити його строком. Тягар доказування у такому разі несе той з подружжя, до якого пред'явлено позов про сплату аліментів. Відповідач має довести, що другий з подружжя знав про наявність у нього тяжкої хвороби чи непрацездатності і приховав це при реєстрації шлюбу. Наявність до реєстрації шлюбу тяжкої хвороби чи непрацездатності у позивача можна довести за допомогою відповідних медичних документів. Приховання ж ним цих фактів від другого з подружжя при реєстрації шлюбу практично можна довести, оскільки, як вже зазначалось, відповідно до ч. 1 ст. 30 СК особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров'я.
Суд може також своїм рішенням позбавити права на утримання того з подружжя, хто свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги, або обмежити його право на аліменти певним строком. Тягар доказування у такому разі несе відповідач. Він має довести, що позивач через неповажні причини (наприклад, пияцтво, вживання наркотичних засобів, марнотратство тощо) свідомо поставив себе у становище особи, що потребує матеріальної допомоги.
У перелічених у коментованій статті випадках, за винятком випадку, передбаченого п. 2 ч. 1, суд може, але не зобов'язаний позбавити одного з подружжя права на утримання або обмежити його строком. Тобто у цій статті передбачені підстави, які може врахувати суд.
< Попередня Наступна >