Стаття 84. Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 84. Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини
1. Дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності. 2. Дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка — батька дитини до досягнення дитиною трьох років. 3. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років. 4. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. 5. Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду. 6. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.Стаття, що коментується, як і ст. 32 КпШС, передбачає, що дружина під час вагітності та протягом трьох років після народження дитини має право на утримання від чоловіка — батька дитини. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою вона проживає, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років, за умови що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Це право зберігається і після розірвання шлюбу.
Як випливає з тексту коментованої статті та буквального тлумачення ст. 32 КпШС, для виникнення у дружини права на одержання аліментів від чоловіка не потрібна, як зазначено в літературі, наявність у неї непрацездатності й потреби у матеріальній допомозі. Дружина стає непрацездатною лише в останні місяці вагітності. Однак право на одержання аліментів вона має незалежно від строку вагітності. Під час вагітності дружина може працювати й одержувати доход, що є не меншим доходу чоловіка. Це не позбавляє її права на аліменти. Важливо, щ
Пленум Верховного Суду України у першому абзаці п. 21 своєї постанови "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України" роз'яснив, що згідно зі змістом ст. 32 КпШС правом на стягнення аліментів користується не тільки той з подружжя, хто є непрацездатним і потребує матеріальної допомоги, зокрема дружина у період вагітності та протягом трьох років після народження дитини чи перебування у відпустці по догляду за хворою дитиною до досягнення нею шести років, а й чоловік, якому надана така відпустка. У другому абзаці п. 21 цієї постанови зазначено, що у перелічених випадках аліменти стягуються за умови, що той з подружжя, до кого пред'явлені вимоги щодо утримання, спроможний його надати (ця особа не може бути визнана неспроможною сплачувати аліменти, якщо вона, будучи працездатною, не працює без поважних причин).
Не з усіма зазначеними положеннями можна погодитися. Як випливає з наведеного тексту, для виникнення у дружини у період вагітності та протягом трьох років після народження дитини права на аліменти від чоловіка необхідна наявність її непрацездатності і потреби у матеріальній допомозі. Однак це, як вже зазначалося, не відповідає змісту ст. 32 КпШС. Відповідно до норм трудового законодавства жінка вважається непрацездатною протягом останніх двох місяців вагітності та двох місяців після народження дитини. Право ж на одержання аліментів від чоловіка у неї виникає з моменту встановлення вагітності й існує до досягнення дитиною трьох років, тобто закон не пов'язує виникнення цього права з фактом непрацездатності дружини. Не потрібна у цьому разі й потреба дружини у матеріальній допомозі. У період вагітності вона може одержувати доходи більші, ніж доходи чоловіка. Проте це не може бути підставою для відмови їй в одержанні аліментів, якщо чоловік спроможний їх сплачувати.
У ч. 4 статті, що коментується, зазначено, що вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
У зазначеній постанові (перший абзац п. 21) Пленуму Верховного Суду України, як вже зазначалось, цілком слушно роз'яснено, що право на аліменти від другого з подружжя має не тільки дружина, яка перебуває у відпустці по догляду за хворою дитиною до досягнення нею шести років, а й чоловік, якому надана така відпустка. Це повністю відповідає положенням ст. 51 Конституції України про рівність прав та обов'язків подружжя у шлюбі та сім'ї та про обов'язок батьків утримувати своїх неповнолітніх дітей. Передбачаючи право чоловіка на одержання аліментів від дружини, постанова Пленуму Верховного Суду України не пов'язує його з фактом непрацездатності чоловіка. Треба зазначити, що право чоловіка на одержання аліментів від дружини передбачене й у ст. 86 СК.
Згідно з ч. 5 коментованої статті аліменти, що присуджуються дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду. З цим положенням погодитись важко. Адже у вагітної жінки виникає безліч додаткових витрат (на харчування, медичну допомогу тощо). Тому їй потрібні додаткові кошти. Наведене положення не відповідає й ст. 51 Конституції, яка передбачає державну охорону сім'ї, материнства, батьківства.
< Попередня Наступна >