Стаття 105. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 105. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання
1. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану, відповідно до статей 106 та 107 цього Кодексу. 2. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 цього Кодексу. 3. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.Коментована стаття встановлює порядок розірвання шлюбу (судовий або в органах РАЦСу) і загалом має відсильний характер. Відповідно до неї шлюб може бути припинено внаслідок волевиявлення обох чи одного з подружжя шляхом його розірвання (у суді чи органах РАЦСу). Можливість припинення шлюбу на зазначеній підставі є виявом принципу його вільності та рівності подружжя, закріпленого у ст. 51 Конституції. Оскільки укладання шлюбу здійснюється на вільних та добровільних засадах, ніхто не може бути примушений до збереження подружніх відносин, якщо втрачена їх основа. Причому розірвати можна лише шлюб, укладений у законному порядку, з додержанням усіх умов та підстав його укладання, тобто лише дійсний шлюб.
Фактичне припинення шлюбу з метою подальшого непоновлення шлюбних відносин не є з погляду закону розлученням. Тому за фактичного припинення шлюбних відносин шлюб продовжує породжувати сімейні правовідносини, крім випадків встановлення для подружжя режиму окремого проживання, передбаченого статтями 119 і 120 СК (див. коментарі до цих статей).
Закон не встановлює переліку підстав розірвання шлюбу. Вони можуть бути різними. Так, зокрема, згідно з ч. 2 ст. 49 СК причиною розірвання шлюбу може бути небажання чоловіка мати дитину або його нездатність до її зачаття, а відповідно д
< Попередня Наступна >