Стаття 106. Розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей
Сімейний кодек - Розділ ІІ (ст.21-120) |
Стаття 106. Розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей
1. Подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. 2. Державний орган реєстрації актів цивільного стану виносить постанову про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. 3. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.Розірвання шлюбу за взаємної згоди дружини і чоловіка у випадках, передбачених коментованою статтею, здійснюється на підставі їх заяви, поданої до органу РАЦСу, в якій має діставати вияв взаємна воля зазначених осіб до припинення шлюбу, а також міститись вказівка на відсутність у них дітей. Оскільки згідно зі ст. 6 СК правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (див. коментар до зазначеної статті), ч. 1 статті, що коментується, по суті, закріплює право на розірвання шлюбу в органах РАЦСу дружини і чоловіка, які не мають неповнолітніх дітей.
Частина 2 коментованої статті встановлює, що після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу орган РАЦСу ухвалює постанову про це. Таке формулювання дещо неясне. Справа в тому, що Закон України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" не передбачає такого виду документів, як постанова органу РАЦСу. У ньому зазначено, що орган РАЦСу реєструє акти цивільного стану (шляхом вчинення актових записів); вносить зміни, доповнення та виправлення до актових записів; відновлює втрачені й анулює повторно складені актові записи; видає громадянам свідоцтва про реєстрацію тощо. Однак у статті, що коментується, передбачене ухвалення постанови про розірвання шлюбу і нічого не сказано про необхідність реєстрації цього юридичного факту та видачі відповідного свідоцтва. Тому в такій
Місячний строк встановлено для того, щоб запобігти розірванню шлюбу під впливом нетривалої сварки. У разі примирення дружини і чоловіка протягом цього періоду вони мають право відкликати свою заяву про розлучення.
Оскільки будь-який майновий спір може розглядатися судом незалежно від наявності або відсутності шлюбу між сторонами у коментованій статті закріплено й право органу РАЦСу розривати шлюб незалежно від наявності або відсутності майнового спору між подружжям.
Реєстрація розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя передбачає необхідність особистої присутності при цьому кожного з них або письмового підтвердження згоди на розлучення того з подружжя, хто буде відсутній при реєстрації розірвання шлюбу.
Реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена за відсутності одного з подружжя, якщо він з поважної причини (тяжка хвороба, служба в армії, довгострокове відрядження тощо) не може з'явитися до органу РАЦСу. Однак від імені цієї особи до органу РАЦСу має бути подана заява про її згоду на розлучення з проханням розірвати шлюб без неї.
Якщо дружина і чоловік з поважної причини не можуть з'явитися до органу РАЦСу для реєстрації розлучення у встановлений день, реєстрація на їх прохання переноситься на інший день. Строк перенесення реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання заяви.
Якщо ж причина нез'явлення визнана неповажною (це питання вирішує начальник відділу органу РАЦСу), а бажання дружини і чоловіка розірвати шлюб не змінилося, вони можуть подати до органу РАЦСу нову заяву. При цьому даний орган знову призначає місячний строк для реєстрації розірвання шлюбу.
За реєстрацію розлучення обома або одним з подружжя (за домовленістю між ними) сплачується державне мито у розмірі 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Після цього їм видається Свідоцтво про розірвання шлюбу, а також робиться відповідна позначка у паспорті або іншому документі, що посвідчує особу.
< Попередня Наступна >