Стаття 15. Виконання сімейних обов'язків
Сімейний кодек - Розділ І (ст.1-20) |
Стаття 15. Виконання сімейних обов'язків
1. Сімейні обов'язки є такими, що тісно пов'язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу. 2. Якщо особа визнана недієздатною, її сімейний обов'язок особистого немайнового характеру припиняється у зв'язку з неможливістю його виконання. Майновий обов'язок недієздатної особи за її рахунок виконує опікун. 3. Якщо в результаті психічного розладу, тяжкої хвороби або іншої поважної причини особа не може виконувати сімейного обов'язку, вона не вважається такою, що ухиляється від його виконання. 4. Невиконання або ухилення від виконання сімейного обов'язку може бути підставою для застосування наслідків, встановлених цим Кодексом або домовленістю (договором) сторін.Від суб'єктивних сімейних прав треба відрізняти сімейні обов'язки. Якщо суб'єктивне сімейне право, як вже зазначалося, — це передбачений нормами об'єктивного права ступінь можливої поведінки правомочного суб'єкта, то суб'єктивний обов'язок — це передбачений нормами об'єктивного права ступінь належної поведінки зобов'язаного суб'єкта. Так, у сімейних правовідносинах, які належать до другої та третьої з виділених Є. Ворожейкіним груп (див. коментар до ст. 14 СК), реалізація суб'єктивних сімейних прав залежить від розсуду правомочного суб'єкта, а виконання сімейних обов'язків від цього не залежить. Ця особа має виконувати свій обов'язок на вимогу правомочної особи. У сімейних правовідносинах, віднесених Є. Ворожейкіним до першої групи, виконання обов'язків можливе на вимогу не тільки правомочної сторони, а й компетентних органів опіки та піклування, прокурора. Так, згідно зі ст. 361 Закону України від 5 листопада 1991 р. "Про прокуратуру" в редакції Закону від 12 липня 2001 р. прокурор може від імені держави вчиняти процесуальні та інші дії, спрямовані на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва прокуратур
Суб'єктивні сімейні обов'язки, як й права, тісно пов'язані з особою. Тому вони також не відчужуються і не передаються (ч. 1 ст. 15 СК), не можуть переходити у спадщину. У сімейних правовідносинах зобов'язана особа, визнана недієздатною, не може своїми діями створювати для себе права та обов'язки (ст. 16 ЦК 1963 р.; ст. 41 ЦК 2003 р.). Тому її сімейний обов'язок особистого немайнового характеру припиняється у зв'язку з неможливістю його виконання. Так, ця особа позбавляється обов'язків, пов'язаних з вихованням дитини. Більше того, у недієздатних батьків або одного з них можна відібрати дитину без позбавлення їх батьківських прав (див. коментар до ст. 170 СК). Визнання одного з подружжя недієздатним є однією з підстав розірвання шлюбу в органах РАЦСу (див. коментар до ст. 107 СК).
Майнові ж обов'язки недієздатної особи не припиняються. Так, наприклад, вона зобов'язана платити аліменти на дитину. Тому недієздатна особа може бути відповідачем у суді за позовом щодо встановлення батьківства. При цьому її законним представником має бути опікун. Майнові обов'язки недієздатної особи за рахунок останньої також виконує її опікун.
Частина 3 коментованої статті встановлює, що якщо в результаті психічного розладу, тяжкої хвороби або іншої поважної причини особа не може виконувати сімейного обов'язку, вона не вважається такою, що ухиляється від його виконання. У такому разі особа не несе відповідальності за невиконання сімейного обов'язку. Проте вона не звільняється від виконання зазначеного обов'язку. У такому разі може надаватися відстрочка або розстрочка виконання (ст. 351 ЦПК; ст. 33 Закону України від 21 квітня 1999 р. "Про виконавче провадження"). Якщо зазначені в ч. З цієї статті обставини відпадають, зобов'язана особа повинна виконувати свій сімейний обов'язок. Наприклад, особа, яка внаслідок тяжкої хвороби не працювала і не мала коштів для сплати аліментів, а потім видужала, має сплачувати аліменти. При цьому з неї буде стягнена заборгованість (див. коментар до ст. 195). Майновий обов'язок суб'єкта сімейних правовідносин може бути припинений, якщо відпадуть умови його існування (див. коментар до ч. З ст. 82).
У разі невиконання або ухилення від виконання сімейних обов'язків можуть наставати наслідки, передбачені СК або домовленістю (договором) сторін (ч. 4 ст. 15 СК; див. коментар до ст. 18).
< Попередня Наступна >