Стаття 143. Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини
Особлива частина - Розділ ІІ (ст.115-145) |
Стаття 143. Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини
1. Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини — карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. 2. Вилучення у людини шляхом примушування або обману її органів або тканин з метою їх трансплантації — карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені щодо особи, яка перебувала в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності від винного, — караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. 4. Незаконна торгівля органами або тканинами людини — карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк. 5. Дії, передбачені частинами другою, третьою чи четвертою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або участь у транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю, — караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади і займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
1. Всесвітня медична асоціація в жовтні 1987 р. (м. Мадрид) прийняла Декларацію щодо трансплантації людських органів. У ній проголошується, що головною турботою лікарів повинне бути здоров'я їх пацієнтів. І донор, і реципієнт є пацієнти, і тому повинні бути
2. Відповідно до ст. 47 «Основ законодавства України про охорону здоров'я» пересадка від донора до реципієнта органів та інших анатомічних матеріалів здійснюється у визначеному законодавством порядку за наявності їх згоди або згоди їхніх законних представників за умови, що використання інших засобів і методів для підтримання життя, відновлення або поліпшення здоров'я не дає бажаних результатів, а завдана при цьому шкода донору є меншою, ніж та, що загрожувала реципієнту. 16 липня 1999 р. був прийнятий Закон України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини» (ВВР. — 1999. — № 41. — Ст. 377), який регулює цю діяльність.
3. З об'єктивної сторони цей злочин полягає в порушенні встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини. Трансплантація — спеціальний метод лікування, що полягає в пересадці реципієнту органа або іншого анатомічного матеріалу.
4. Цей метод лікування застосовується виключно за наявності медичних показань лише за умови, коли усунення небезпеки для життя або відновлення здоров'я реципієнта іншими методами лікування неможливе. Це встановлює консиліум лікарів відповідного закладу охорони здоров'я чи наукової установи.
5. Повинна бути згода інформованого дієздатного реципієнта. Якщо він не досяг 15-річного віку чи визнаний судом недієздатним, трансплантація застосовується за згодою батьків або інших законних представників (наприклад, опікунів або піклувальників). Щодо осіб віком від 15-ти до 18-ти років чи визнаних судом обмежено дієздатними трансплантація застосовується за згодою реципієнта, його батьків або інших законних представників.
6. Цю діяльність можуть здійснювати акредитовані в установленому законодавством України порядку державні та комунальні заклади охорони здоров'я і державні наукові установи за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Ці установи повинні мати відповідну матеріально-технічну базу, обладнання та кваліфікованих працівників.
7. Живим донором може бути лише повнолітня дієздатна особа. У неї може бути взятий як гомотрансплантант лише один із парних органів або частина органа чи іншого анатомічного матеріалу.
8. Це питання вирішується на підставі висновку консиліуму лікарів після його всебічного обстеження, і за умови, що завдана здоров'ю донора шкода буде меншою, ніж небезпека для життя, що загрожує реципієнту.
9. Повинна бути письмова згода живого донора, підпис якого засвідчується у встановленому законодавством порядку.
10. Не допускається взяття гомотрансплантантів у живих осіб, які утримуються у місцях відбування покарань; страждають на тяжкі психічні розлади; мають захворювання, що можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров'ю; надали раніше орган або частину органа для трансплантації.
11. Певні умови та порядок взяття анатомічних матеріалів у померлих осіб для трансплантації встановлені в розділі IV Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини».
12. Факт смерті потенційного донора встановлюється консиліумом лікарів, які не можуть брати участі у взятті у цього донора анатомічних матеріалів, у їх трансплантації чи виготовленні біоімплантантів.
13. Кожна повнолітня дієздатна особа може дати згоду або не давати згоди стати донором анатомічних матеріалів у разі своєї смерті. Якщо така згода відсутня, то її можуть дати один з подружжя або родичі, які проживали з нею до смерті. Щодо неповнолітніх, обмежено дієздатних або недієздатних таку згоду можуть дати законні представники.
14. Якщо за життя людина зробила заяву про незгоду бути донором, то взяття анатомічних матеріалів для трансплантації не допускається. Взяття таких матеріалів також не допускається при відсутності дозволу судово-медичного експерта у разі необхідності проведення судово-медичної експертизи.
15. Злочин є закінченим з моменту вчинення трансплантації з порушенням встановленого законом порядку.
16. Суб'єктивна сторона злочину полягає в прямому умислі. При незаконній торгівлі органами або тканинами людини обов'язковою є корисливі мотив та мета.
17. Суб'єктом злочину є особа, яка здійснює трансплантацію, а також інші особи, які займаються торгівлею органами або тканинами людини, в тому числі учасники транснаціональних організацій.
18. Частина 2 статті встановлює відповідальність за вилучення у людини шляхом примушування або обману її органів або тканин з метою трансплантації.
19. Примушування може застосовуватись лише до живого донора. Воно може виражатись у завданні ударів, побоїв, зв'язуванні, викручуванні рук, ніг, позбавленні свободи, а також спричиненні тілесних ушкоджень, крім того, до донора може застосовуватися психічне насилля, тобто погроза застосувати фізичне насилля, знищити або пошкодити майно, розголосити відомості, що ганьблять його або близьких йому осіб, тощо.
20. Обман — це повідомлення донору, реципієнту або їх законним представникам неправдивих відомостей, або замовчування таких відомостей, які мають бути повідомлені.
21. Частина 3 статті передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами 1 або 2, вчинені щодо особи, яка перебувала в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності від винного.
22. Безпорадний стан потерпілого (донора чи реципієнта) може бути обумовлений фізичними недоліками, розладом психіки, хворобою, станом непритомності тощо. Крім того, безпорадний стан може бути наслідком сп'яніння (алкогольного, наркотичного). Не має значення хто довів до такого стану потерпілого. Проте ступінь сп'яніння має бути таким, щоб потерпіла особа слабо усвідомлювала обстановку, в якій вона знаходиться, не розуміла, що здійснюється трансплантація або не могла чинити опір такій операції.
23. Матеріальна залежність може мати місце тоді, коли потерпілий отримує істотну матеріальну підтримку, або перебуває на його утриманні та ін.
24. Інша залежність може виникати, наприклад, у взаємовідносинах між начальником і підлеглим, учителем або тренером і учнем тощо.
25. У частині 4 встановлена відповідальність за незаконну торгівлю органами або тканинами людини. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини» укладання угод, що передбачають купівлю-продаж органів або інших анатомічних матеріалів людини, за винятком кісткового мозку, забороняється.
26. Частина 5 статті передбачає відповідальність за вчинення цього злочину за попередньою змовою групою осіб (див. коментар до ст. 28 КК) або участь у транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю. Такі організації систематично займаються незаконною трансплантацією органів чи тканин людини, порушуючи тим самим міжнародні конвенції з цих питань та національне законодавство.
< Попередня Наступна >