Стаття 279. Товарна біржа
Розділ VI (ст.258-376) - Глава 30 (ст.263-294) |
Стаття 279. Товарна біржа
1. Товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям. 2. Товарна біржа є юридичною особою, діє на засадах самоврядування і господарської самостійності, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку зі своїм найменуванням. 3. Товарна біржа створюється на основі добровільного об'єднання заінтересованих суб'єктів господарювання. Засновниками і членами товарної біржі не можуть бути органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів. 4. Заснування товарної біржі здійснюється шляхом укладення засновниками угоди, яка визначає порядок її створення, склад засновників, їх обов'язки, розмір і строки сплати пайових, вступних та періодичних внесків. Засновники сплачують пайовий внесок. 5. Товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі. 6. Державна реєстрація товарної біржі провадиться відповідно до вимог статті 58 цього Кодексу. 7. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. 8. Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін.
1. Особливим суб'єктом господарювання є товарна біржа, яка виконує такі основні завдання: а) надання послуг в укладенні біржових угод, б) виявлення попиту і пропозицій на товари, товарних цін, в) вивчення, упорядкування товарообігу, г) сприяння пов'язаним з товарообігом торговельним операціям. Особливий характер товарної бір
Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має на меті надання послуг щодо укладання біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій товарів, вивчення, упорядкування і полегшення товарообороту і пов'язаних з ним торговельних операцій (ч. 1 ст. 1 Закону «Про товарну біржу»). З цього визначення можна зробити такий висновок: біржа є господарською організацією, яка виконує певні, а саме ринкові регулятивні (організаційні та економічні), функції в економіці шляхом виявлення курсу товарних цін, попиту і пропозиції. Основна її мета - сприяти зведенню в одному місці (на біржі) попиту і пропозиції на певні товари, забезпечувати обслуговування їх обороту. Це характеризує біржу як економічну категорію.
У світовій практиці біржової торгівлі товарні біржі класифікують на види залежно від ряду критеріїв.
Так, залежно від характеру асортименту товарів товарні біржі поділяються на:
вузькоспеціалізовані (предметом торгівлі на таких біржах є один вид товарів);
спеціалізовані (предметом біржової торгівлі є, як правило, однотипні групи товарів);
універсальні (предметом торгівлі є широкий асортимент різноманітних товарів).
Залежно від характеру біржових угод виділяють: біржі реального товару, на яких предметом купівлі-продажу є реальний товар (як вироблений, так і намічений для виготовлення); ф'ючерсні, на яких здійснюється торгівля не реальними товарами, а контрактами на них; опціонні, предметом торгів на яких є тільки права на купівлю або продаж реальних товарів або контрактів на них у наступному періоді; комплексні, на яких укладаються угоди щодо реального товару, а також ф'ючерсні та опціонні угоди.
Залежно від ступеня відкритості (можливості участі в торгах) товарні біржі поділяються на відкриті (публічні), на яких, крім членів біржі, в біржових операціях можуть брати участь і відвідувачі торгів (постійні й разові), та закриті, на яких право участі в біржових торгах і укладання біржових угод мають лише члени цієї товарної біржі.
2. Як суб'єкт господарювання товарна біржа характеризується такими ознаками: а) вона має статус юридичної особи; б) в організаційному плані її діяльність будується на основі самоврядування та господарської самостійності; в) з точки зору майнових прав вона має відокремлене майно; г) у плані організації фінансів вона має самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках; д) як юридична особа вона має печатку із своїм найменуванням.
Самоврядування, як основа діяльності товарної біржі, означає, що вищим органом управління товарної біржі є загальні збори її членів.
У період між загальними зборами членів товарної біржі управління нею здійснює біржовий комітет (рада біржі).
Контролюючим органом товарної біржі є контрольна (ревізійна) комісія.
Біржовий комітет (рада біржі) і контрольна (ревізійна) комісія обираються загальними зборами членів товарної біржі, компетенція та повноваження комітету і комісії визначаються статутом товарної біржі.
3. Частина 3 коментованої статті встановлює особливості створення товарної біржі. Відмітною рисою її створення є добровільність об'єднання заінтересованих суб'єктів господарювання. Цим вона відрізняється від господарських товариств, якими визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.
Товарна біржа може бути створена лише суб'єктами господарювання, тоді як господарське товариство - юридичними та/або фізичними особами. Товарна біржа є об'єднанням заінтересованих суб'єктів господарювання, а господарське товариство - об'єднанням майна і участі в підприємницькій діяльності. Крім того, товарна біржа не має на меті одержання прибутку, а метою створення господарського товариства і є саме одержання прибутку.
Відповідно до положень ЦК (ч. 2 ст. 83, ч. 1 ст. 85) товарну біржу слід віднести до непідприємницьких товариств.
Особливість створення товарної біржі полягає і в тому, що її засновниками і членами не можуть бути органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів.
4. Заснування товарної біржі здійснюється шляхом укладення засновниками угоди. Ця угода визначає порядок створення товарної біржі, склад засновників, їх обов'язки, розмір і строки сплати пайових, вступних та періодичних внесків.
Пайовий внесок — це внесок, що його сплачують засновники.
Вступний внесок - це внесок, що його сплачують інші члени біржі (не засновники), тобто прийняті до її складу згідно із статутом біржі вітчизняні та іноземні суб'єкти господарювання.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону «Про товарну біржу» вступний внесок члена біржі має дорівнювати вартості «біржового місця», що визначається виходячи з попиту та пропозиції на «біржове місце». Особа, яка сплатила пайовий або вступний внесок, набуває управнення власника щодо «біржового місця» і може винаймати свої членські права, а також продавати ці права за правилами, встановленими біржовим комітетом (радою біржі).
Періодичний внесок - це встановлений товарною біржею внесок, що його періодично (в установлені засновниками терміни) мають сплачувати члени біржі.
5. Діяльність товарної біржі здійснюється на підставі статуту, який затверджують засновники біржі. Відповідно до статті 6 Закону «Про товарну біржу» в статуті біржі визначаються: а) найменування та місцезнаходження біржі; б) склад засновників; г) предмет і цілі діяльності; д) види фондів, що утворюються біржею, та їх розміри; е) органи управління біржею, порядок їх утворення та компетенція, організаційна структура біржі; є) порядок прийняття у члени біржі та припинення членства; ж) права та обов'язки членів біржі та біржі перед третіми особами, а також членів біржі перед біржею та біржі перед її членами; з) порядок і умови застосування санкцій; и) майнова відповідальність членів біржі; і) порядок припинення біржі.
У статуті можуть передбачатися й інші положення, що стосуються створення та діяльності товарної біржі.
6. Державна реєстрація товарної біржі провадиться в порядку, встановленому для державної реєстрації суб'єктів господарювання (див. коментар до ст. 58 ГК).
7. Оскільки товарна біржа є носієм спеціальної господарської компетенції (особливим суб'єктом господарювання, як зазначено в ч. 1 коментованої статті), вона не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Тому вона не може здійснювати діяльність, не пов'язану з організацією біржової торгівлі, в тому числі торговельну, торговельно-посередницьку (комісійну, агентську, брокерську, дилерську тощо) та іншу, що має на меті одержання прибутку.
8. Частина 8 коментованої статті визначає основні принципи, за якими будується діяльність товарних бірж, а саме: а) рівноправність учасників біржових торгів; б) публічність проведення біржових торгів; в) застосування вільних (ринкових) цін. Такі самі основні принципи діяльності товарних бірж встановлені статтею 2 Закону «Про товарну біржу».
< Попередня Наступна >