Стаття 143 Обов'язок батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров'я
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 143 Обов'язок батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров'я
1. Мати, батько дитини, які перебувають у шлюбі, зобов'язані забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я. 2. Мати, яка не перебуває у шлюбі, зобов'язана забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я. 3. Дитина може бути залишена батьками у пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров'я, якщо вона має істотні вади фізичного і (або) психічного розвитку, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. 4. Якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я, забрати дитину мають право її баба, дід, інші родичі з дозволу органу опіки та піклування.Коментована стаття вперше в історії сімейного права України закріплює на законодавчому рівні обов'язок батьків забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я. Підставою для закріплення цього обов'язку стали статистичні дані, відповідно до яких у нашій країні з кожним роком збільшується кількість дітей, яких батьки з різних причин залишають у пологових будинках або інших закладах охорони здоров'я
Закон встановлює рівні обов'язки батьків, які перебувають у шлюбі, щодо дитини, реалізація яких має починатися з виконання їх обов'язку забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я (у тих випадках, коли дитина була народжена не у пологовому будинку, а в іншому закладі або поміщена туди одразу ж після пологів)
Частина 2 статті, що коментується, встановлює обов'язок матері забрати свою дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я навіть тоді, коли вона не перебуває у зареєстрованому шлюбі тим самим законодавець наголошує на тому, що відсутність у жінки чоловіка або іншої особи, яка визна
Частина 3 коментованої статті визначає винятки з загального правила — обов'язку батьків забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я і закріплює підстави її залишення там. До таких підстав належать істотні вади фізичного і (або) психічного розвитку дитини. Такі вади найчастіше виявляються після народження дитини і фіксуються медичними працівниками у картці новонародженого. Поняття "істотні" належить до оціночних категорій. Адже лише в результаті медичного обстеження може бути зроблено висновок про істотність або неістотність вад розвитку дитини. Тому уявляється, що підставою для залишення дитини має бути не особиста думка батьків та їх родичів щодо істотності цих вад, а медичний висновок.
Складнішим є питання, пов'язане з наявністю "інших обставин, що мають істотне значення". Таке формулювання дозволяє розширено тлумачити дану норму. Адже перелік зазначених обставин передбачити не можна. Більше того, одні й ті самі обставини можуть для когось мати істотне значення, а для когось — ні. У статті ж, що коментується, не зазначено, хто саме має вирішувати питання про істотність або неістотність цих обставин.
Оскільки коментована стаття встановлює певний обов'язок батьків, його невиконання має породжувати настання певної сімейно-правової відповідальності. Така відповідальність передбачена ст. 164 цього Кодексу. У п. 1 ч. 1 цієї статті зазначено, що якщо мати, батько не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування, суд може позбавити їх батьківських прав (див. коментар до цієї статті).
Оскільки виховання дитини у сім'ї має важливе значення, ч. 4 статті, що коментується, надає можливість бабі, діду та іншим родичам забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я у тих випадках, коли її відмовились забрати батьки. Така передача дитини сім'ї родичів може бути здійснена лише з дозволу органу опіки та піклування. Цей орган має впевнитися у тому, що передача дитини сім'ї родичів не суперечитиме її інтересам і не порушуватиме її прав. У подальшому родичі, які взяли дитину на виховання, можуть звертатися до суду з позовом про позбавлення батьків батьківських прав на підставі ст. 165 цього Кодексу.
< Попередня Наступна >