Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини
1. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. 2. Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам. 3. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.Одним з найважливіших прав та обов'язків батьків є їх право на виховання своєї дитини. Воно дозволяє їм цілеспрямовано й систематично впливати на психологію дитини з тим, щоб прищепити їй необхідні, на їх погляд, якості. Виховання являє собою тривалий процес впливу на дитину. Він передбачає як здійснення батьками дій, спрямованих на досягнення певного результату, так і несвідомий вплив на дитину, який у процесі спілкування батьків і дитини справляє на останню поведінка батьків. Зміст права на виховання дитини у законі не визначено. Адже законодавство не може врегулювати процес виховання. Тому питання, пов'язані з вихованням дитини, закріплені в ньому у загальному вигляді.
Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання своєї дитини. Це означає, що вони вправі відстороняти від виховання дитини усіх третіх осіб, включаючи найближчих родичів. Право на виховання своєї дитини — це особисте невід'ємне право батьків. Вони можуть бути позбавлені цього права лише судом, на підставах, передбачених статтями 164 і 170 СК.
Право на виховання дитини включає низку правомочностей. Насамперед треба звернути увагу на те, що виховання практично неможливе без особистого спілкування дитини з батьками. Тому відмова батька або матері від цього є порушенням їх обов'язку виховувати дитину.
Як правило, дитина проживає спільно зі своїми батьками. Проте ч. 2 статті, що коментується, закріплює й право батьків передават
Таким чином, можна стверджувати, що праву батьків на виховання своєї дитини протистоїть обов'язок останньої "перетерплювати виховання". Батьки мають право застосовувати до своєї дитини певні примусові заходи, щоб домогтися від неї бажаної поведінки. Однак цей аспект виховного процесу знаходиться за межами права. Наприклад, батьки можуть заборонити дитині відвідування тих або інших місць, повернення додому пізніше певного часу. Усі примусові заходи, що застосовуються батьками до дитини, мають суто побутовий характер. Закон не визначає їх види і характер, а вимагає лише, щоб вони не порушували заборон, передбачених ст. 150 СК, і не суперечили законодавству та моральним засадам суспільства. Жоден із зазначених заходів не може здійснюватись за допомогою державного примусу. Державні органи можуть застосовувати до дитини примусові заходи лише за порушення нею заборон, передбачених адміністративним і кримінальним законодавством, а не за непокору батькам.
< Попередня Наступна >