Стаття 190. Припинення права на аліменти на дитину у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно
Сімейний кодек - Розділ ІІІ (ст.121-206) |
Стаття 190. Припинення права на аліменти на дитину у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно
1. Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується і підлягає державній реєстрації. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору. 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її. 3. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину. 4. На майно, одержане за договором відповідно до частини першої цієї статті, не може бути звернене стягнення. 5. Майно, одержане дитиною за цим договором, може бути відчужене до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування. 6. Договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, визнається судом недійсним за вимогою відчужувана нерухомого майна у разі виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини. У разі визнання договору недійсним у відчужувача відновлюється право власності на нерухоме майно. 7. За позовом відчужувача нерухомого майна договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов'язку по ЇЇ утриманню.У статті, що коментується, встановлені правила припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно.
Батьки дитини мають право укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно одним із них, як правило, тим, хто проживає окремо від дитини.
Обов'язковою умовою укладення зазначеного договору є дозвіл органу опіки та піклування. Встановлення такого правила у законі пояснюється тим, що згідно зі ст. 19 СК участь цього органу у захисті сімейних прав та інтересів є обов'язковою.
Договір укладається у письмовій формі і має обов'язково посвідчуватись нотаріально з подальшою його реєстрацією у бюро технічної інвентаризації (БТІ).
За своєю правовою природою зазначений договір належить до сімейно-правових договорів, оскільки його укладення та виконання породжують правові наслідки, передбачені нормами сімейного законодавства, — припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно.
Водночас цей договір має відповідати загальним вимогам ст. 203 ЦК, додержання яких є обов'язковим для чинності право-чину. Крім того, при укладенні договору застосовуються норми права розділу II книги п'ятої ЦК, що визначають загальні положення про договір (див. коментар до ст. 189).
Якщо дитина досягла 14 років, вона бере участь в укладенні договору. Набувачем права власності на нерухоме майно є дитина і той з батьків, з ким вона проживає.
Набувачем права власності на нерухоме майно може бути сама дитина, якщо це передбачене договором. При цьому той з батьків, з ким вона проживає, укладає договір як її законний представник на підставі ст. 242 ЦК.
Якщо ж у договорі як набувачі права власності фігурують дитина і той з батьків, з ким вона проживає, зазначені в ньому об'єкти нерухомого майна переходять у спільну часткову власність цих осіб.
У разі укладення договору у того з батьків, хто проживає окремо від дитини, припиняється обов'язок щодо її утримання, а в того з батьків, з ким проживає дитина, виникає обов'язок утримувати її самостійно.
Водночас укладення зазначеного договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо від дитини, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на неї, зумовлених особливими обставинами (див. коментар до ст. 185).
У сімейному законодавстві передбачені певні заходи, спрямовані на охорону майнових прав неповнолітньої дитини — власника нерухомого майна, одержаного нею за зазначеним договором.
Так, закон забороняє звертати стягнення на майно, одержане за цим договором.
Крім того, майно, одержане дитиною за зазначеним договором, може бути відчужене до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування.
Коментована стаття передбачає можливість визнання договору недійсним на вимогу того з батьків, хто є відчужувачем нерухомого майна, у разі виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини. За таких умов суд повинен визнати договір недійсним. Адже виключення імені зазначеної особи як батька з актового запису про народження дитини означає відсутність кровного споріднення між нею і дитиною (див. коментар до ст. 136). Після визнання договору недійсним у відчужувача нерухомого майна відновлюється право власності на нього.
За загальним правилом, закріпленим у ч. 2 ст. 651 ЦК, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі його істотного порушення другою стороною.
Невиконання тим з батьків, з яким проживає дитина, обов'язку щодо її утримання відповідно до договору про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно є істотним порушенням цього документа і надає право батьку — відчужувачу нерухомого майна звернутися до суду з вимогою його розірвання.
У разі розірвання договору за рішенням суду нерухоме майно, передане за ним, підлягає поверненню тому з батьків дитини, хто є його відчужувачем.
< Попередня Наступна >