Стаття 9. Регулювання сімейних відносин за домовленістю (договором) сторін
Сімейний кодек - Розділ І (ст.1-20) |
Стаття 9. Регулювання сімейних відносин за домовленістю (договором) сторін
1. Подружжя, батьки дитини, батьки та діти, інші члени сім'ї та родичі, відносини між якими регулює цей Кодекс, можуть врегулювати свої відносини за домовленістю (договором), якщо це не суперечить вимогам цього Кодексу, інших законів та моральним засадам суспільства. 2. Особи, які проживають однією сім'єю, а також родичі за походженням, відносини яких не врегульовані цим Кодексом, можуть врегулювати свої сімейні (родинні) відносини за договором, який має бути укладений у письмовій формі. Такий договір є обов'язковим до виконання, якщо він не суперечить вимогам цього Кодексу, інших законів України та моральним засадам суспільства.Як вже зазначалося, відповідно до статей 7 і 9 СК сімейні відносини можуть регулюватися не тільки його нормами, а й договором між членами сім'ї. Треба зазначити, що можливість регулювання цих відносин шляхом укладання договору передбачена і КпШС. Так, згідно зі ст. 27-1 цього Кодексу подружжя може укласти шлюбний контракт (шлюбний договір), в якому передбачити свої майнові права та обов'язки. Ст. 27 КпШС передбачено право подружжя укладати між собою дозволені законом угоди. Однак більшість цих договорів мають не сімейно-, а цивільно-правовий характер.
Так, подружжя може укладати між собою договори дарування, а також, як і будь-які інші фізичні особи, договори купівлі-продажу, міни, позички, найму, хоч на практиці такі договори, за винятком договору дарування, трапляються досить рідко. Ці договори не залежать від сімейно-правового статусу особи. При їх укладанні не мають значення факти шлюбу, споріднення, усиновлення, взяття дітей на виховання. Вони не регулюють сімейні відносини.
Водночас КпШС передбачає ще одну сімейно-правову угоду. Відповідно до ст. 67 цього Кодексу якщо батьки не живуть разом, ві
Сімейний кодекс значно розширив застосування договору для регулювання сімейних відносин. Договори, що регулюють ці відносини, можуть укладати не лише подружжя, а й батьки дитини, батьки й діти, інші члени сім'ї, родичі. Причому ці договори не повинні суперечити вимогам СК, інших законів та моральним засадам суспільства. Значно розширено перелік прав та обов'язків, які можуть бути передбачені у шлюбному договорі. Зокрема, у ньому може бути визначено не тільки майнові права та обов'язки подружжя, а й відповідні права та обов'язки подружжя як батьків (див. коментар до ст. 93), порядок користування житлом, яке належить одному з подружжя (див. коментар до ст. 98) тощо. Основний зміст шлюбного договору полягає у визначенні правового режиму майна подружжя (див. коментарі до гл. 10). Згідно зі ст. 66 СК подружжя має право домовитися між собою про порядок користування майном, що йому належить на праві спільної сумісної власності.
Відповідно до ст. 78 СК подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них (див. коментар до ст. 78). Ст. 160 СК передбачає, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, а місце проживання дитини, яка досягла десяти років, — за спільною згодою батьків та самої дитини. У ст. 190 СК закріплена можливість припинення обов'язку виплати аліментів одним з батьків у разі передачі ним належного йому права власності на нерухоме майно дитині або дитині й тому з батьків, з ким вона проживає (див. коментар до ст. 190).
Стаття 252 СК передбачає виникнення прав та обов'язків, пов'язаних з патронатом над дитиною, на підставі відповідного договору (див. коментар до ст. 252). Водночас треба зазначити, що у сімейному праві договір відіграє значно меншу роль, ніж у цивільному. В останньому договір є однією з найважливіших підстав виникнення цивільних правовідносин (ч. 2 ст. 11 ЦК). Згідно зі ст. 4 ЦК 1963 р. одними з найважливіших підстав виникнення цивільних правовідносин є угоди, різновидом яких є договір. У сімейному праві угода, як правило, може бути підставою лише для зміни сімейних правовідносин (статті 93, 97 і 99 СК) і не може бути самостійною підставою їх виникнення або припинення. Так, для виникнення шлюбних правовідносин необхідна угода між особами, які укладають шлюб (ст. 51 Конституції, ч. 1 ст. 24 СК). Однак цього замало. Потрібна державна реєстрація шлюбу, що має конститутивне (правоутворююче) значення (ч. 1 ст. 21 СК). Крім того, згоду осіб, які беруть шлюб, не можна вважати цивільно-правовим договором. Ця угода спрямована на створення сім'ї, а не на виникнення, зміну чи припинення цивільних правовідносин. Вона є одним з елементів юридичного складу, необхідного для укладення шлюбу, але не єдиним. Подружні правовідносини породжує не угода осіб, які беруть шлюб, а його державна реєстрація, що має, як вже зазначалося, конститутивне значення. Угода між подружжям може бути елементом юридичного складу, необхідного й для припинення шлюбних правовідносин. Так, бездітне подружжя може подати до органів РАЦСу заяву про розірвання шлюбу. У такому разі шлюб припиняється у день винесення органом РАЦСу відповідної постанови (статті 106 і 114 СК). Як вже зазначалось, лише один договір може бути самостійною підставою виникнення сімейних правовідносин, а саме: договір про патронат (див. коментар до ст. 252).
Частина 2 ст. 9 СК передбачає, що особи, які проживають однією сім'єю, а також родичі за походженням, відносини яких не врегульовані цим Кодексом, можуть врегулювати свої сімейні (родинні) відносини за договором, який має бути укладений у письмовій формі. Наведене положення уявляється не зовсім точним. Адже норми сімейного права мають не тільки імперативний, а й диспозитивний характер. Тому зазначені особи можуть укласти угоду, яка врегулює як ті їх відносини, що не врегульовані СК, так й відносини, врегульовані цим Кодексом. Так, подружжя може укласти шлюбний договір, в якому будуть врегульовані відносини між ними з приводу їх майна, їхні майнові права та обов'язки як батьків, а також аліментні правовідносини (див. коментарі до статей 93, 97 і 99), хоч вони й врегульовані СК. Дід, баба можуть, наприклад, укласти угоду з повнолітніми онуком, онучкою, відповідно до якої останні будуть зобов'язані сплачувати їм аліменти й у тому разі, коли у діда, баби є діти, спроможні їх утримувати, хоч аліментні правовідносини між дідом, бабою і онуком, онучкою врегульовані нормами СК (статті 265 і 266). Зазначені договори не повинні суперечити вимогам цього Кодексу та моральним засадам суспільства.
< Попередня Наступна >