Стаття 18. Захист сімейних прав та інтересів
Сімейний кодек - Розділ І (ст.1-20) |
Стаття 18. Захист сімейних прав та інтересів
1. Кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу. 2. Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю (договором) сторін. Способами захисту сімейних прав та інтересів зокрема є: 1) встановлення правовідношення; 2) примусове виконання добровільно не виконаного обов'язку; 3) припинення правовідношення, а також його анулювання; 4) припинення дій, які порушують сімейні права; 5) відновлення правовідношення, яке існувало до порушення права; 6) відшкодування матеріальної та моральної шкоди, якщо це передбачено цим Кодексом або договором.Однією з суттєвих ознак суб'єктивного права, як було зазначено в коментарі до ст. 14, є можливість примусового захисту останнього у разі його порушення. Ч. 1 ст. 55 Конституції встановлює, що права та свободи людини і громадянина захищаються судом. А відповідно до ч. 2 ст. 124 Основного Закону юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Під захистом сімейних прав треба розуміти передбачені законом заходи, що здійснюються державними, як правило судовими, та іншими органами, і спрямовані на визнання цих прав, поновлення останніх та покладення краю їх порушенням.
У літературі прийнято розрізняти заходи відповідальності та заходи захисту1. Перші спрямовані на захист прав потерпілого (наприклад, стягнення аліментів), а другі, крім цього, передбачають застосування до правопорушника додаткових заходів впливу у вигляді позбавлення прав, обмеження строку їх дії, зменшення обсягу прав або збільшення обсягу обов'язків. Заходом відповідальності є також виникнення обов'язку відшкодувати моральну шкоду.
Заходи сімейно-правової відповідальності можуть застосов
Більшість авторів, наприклад, Є. Ворожейкін, Г. Матвєєв, В. Рясенцев, В. Яковлєв, розглядають сімейно-правову відповідальність як самостійний вид останньої. М. Антокольська вважає, що поняття відповідальності у сімейному праві ідентичне цивільно-правовому і що аналіз відповідальності та заходів захисту в цьому праві не дає підстав твердити про наявність якоїсь сімейно-правової специфіки3. З цією думкою важко погодитись. Під цивільно-правовою відповідальністю треба розуміти передбачені законом або договором майнові наслідки, що настають для особи, яка вчинила цивільне правопорушення, і дістають вияв у виникненні додаткових майнових обтяжень або у позбавленні цієї особи суб'єктивних цивільних прав. Як слушно зазначає В. Яковлєв, для цивільно-правової відповідальності характерне застосування виключно майнових санкцій. А у сімейному праві переважають санкції особистого характеру. Згідно з нормами чинного законодавства при цьому не можна вимагати відшкодування збитків.
Водночас ч. 1 ст. 196 СК передбачає, що при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми неспла-чених аліментів за кожен день прострочення.
Крім того, цивільно-правова відповідальність може реалізовуватись і у добровільному порядку (наприклад, добровільне відшкодування правопорушником збитків), а сімейно-правова — лише у примусовому порядку.
Відповідно до ч. 1 коментованої статті кожен учасник сімейних відносин, який досяг 14 років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу. Ч. 2 цієї статті передбачає, що способами захисту сімейних прав та інтересів, зокрема, є: встановлення правовідношення; примусове виконання добровільно не виконаного обов'язку; припинення правовідношення, а також його анулювання; припинення дій, які порушують сімейні права; відновлення правовідношення, яке існувало до порушення права; відшкодування матеріальної та моральної шкоди, якщо це передбачено цим Кодексом або договором.
Водночас не всі способи захисту сімейних прав, перелічені у коментованій статті, є засобом реалізації санкцій. Так, не є таким засобом встановлення правовідношення, наприклад, встановлення батьківства, материнства, та відновлення правовідношення, яке існувало до порушення права, наприклад, поновлення батьківських прав (ст. 169 СК). Для сімейного права, як зазначає В. Рясенцев, характерні такі санкції, як витребування у судовому порядку дитини, позбавлення батьківських прав, визнання шлюбу недійсним, скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним, стягнення аліментів тощо.
В. Рясенцев підкреслює, що внаслідок застосування сімейно-правових санкцій можуть наставати такі наслідки:
1) сімейні правовідносини повністю анулюються з моменту їх виникнення (наприклад, при визнанні усиновлення недійсним) або на майбутнє (наприклад, під час припинення опіки, зумовленого поведінкою опікуна);
2) сімейні правовідносини зберігаються, але у зміненому вигляді, втрачаючи свій двобічне зобов'язальний характер; право залишається лише у однієї сторони (наприклад, право на аліменти матиме лише той з подружжя, хто не винний в укладенні недійсного шлюбу);
3) скорочується обсяг права або тривалість його існування в учасника сімейного правовідношення (наприклад, при розподілі сімейного майна суд може зменшити частку одного з подружжя);
4) зростає обсяг обов'язку одного з учасників правовідношення (наприклад, за умисного ухилення від сплати аліментів останні можуть стягуватися і за минулий час, тоді як у противному разі — лише за майбутній);
5) учасник правовідношення позбавляється на певний час можливості здійснювати своє право (наприклад, один з батьків, що проживає окремо, а також дід або баба можуть бути позбавлені права спілкування з дитиною, якщо це заважає її нормальному вихованню)'.
Захист сімейних прав зазвичай здійснюється судом у позовному порядку на вимогу правомочних осіб. Водночас, як вже зазначалося, однією з його особливостей є те, що захист певної групи сімейних правовідносин, пов'язаних з реалізацією таких найважливіших принципів сімейного права, як рівноправність чоловіка та жінки, а також забезпечення інтересів матері й неповнолітніх дітей, здійснюється за ініціативою правомочних органів (органів опіки та піклування, прокурора тощо) незалежно від бажання суб'єктів сімейних правовідносин2 (про позови щодо позбавлення батьківських прав див. коментар до ст. 165; щодо скасування усиновлення див. коментар до ст. 240).
Захист сімейних прав, як зазначає А. Сєргєєв, може здійснюватися судом і в порядку окремого провадження у разі встановлення факту батьківства і факту визнання батьківства (глава 37 ЦПК; див. також коментарі до статей 128 і 130 СК)3.
Особливістю захисту сімейних прав є також те, що у деяких випадках він може здійснюватися не тільки судом, а й органами опіки та піклування (ч. 1 ст. 19 СК). Так, згідно з ч. З ст. 145 СК спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом, тобто передбачена альтернативна підвідомчість цього спору. Особливість судового порядку захисту сімейних прав полягає й у тому, що іноді сімейно-правові спори суд розглядає за участю органів опіки та піклування (див. коментар до частин 4, 5 і 6 ст. 19).
У тих випадках, коли спори, що виникають із сімейних правовідносин, може вирішувати не тільки суд, а й орган опіки та піклування, звернення до останнього не позбавляє особу права звернення до суду (ч. З ст. 19 СК). Це положення відповідає змісту ст. 124 Конституції, яка передбачає, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Положення про підвідомчість усіх спорів, пов'язаних із захистом прав та свобод громадян і про необов'язковість досудового порядку їх розгляду відповідно до ст. 124 Конституції передбачене у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя".
Способом захисту сімейних прав та інтересів, як зазначено у п. 6 ч. 2 коментованої статті, є також відшкодування матеріальної та моральної шкоди. На думку Є. Ворожейкіна, моральна шкода підлягає відшкодуванню, якщо потерпілий водночас зазнає й матеріальної шкоди. Питання ж про можливість майнового відшкодування суто моральної шкоди має вирішуватися негативно насамперед тому, що цей вид шкоди не може оцінюватися у грошовому виразі1. Треба зазначити, що цю думку Є. Ворожейкін висловив у 1972 р., коли не існувало інституту відшкодування моральної немайнової шкоди (в Україні положення про можливість відшкодування цієї шкоди (ст. 440-1 ЦК 1963 р.) було встановлене Законом України від 6 травня 1993 р. "Про внесення змін і доповнень до положень законодавчих актів України, що стосуються захисту честі, гідності та ділової репутації громадян і організацій". Більш слушною варто визнати думку Н. Малеїна, який допускає можливість відшкодування моральної шкоди і за відсутності матеріальної2.
Навряд чи можна повністю погодитися з положенням п. 6 ч. 2 коментованої статті, що передбачає можливість відшкодування матеріальної та моральної шкоди лише у тому разі, якщо це встановлено СК або договором. Варто врахувати, що у ст. 8 СК закріплена можливість субсидіарного застосування норм ЦК до майнових сімейних відносин, якщо це не суперечить суті останніх. Наявність між суб'єктами сімейних правовідносин особистих, родинних зв'язків, як підкреслює Є. Ворожейкін, не повинна ставити їх у гірше порівняно з іншими громадянами становище. Якщо право або інтерес громадянина порушується, суспільство має захищати їх незалежно від ступеня близькості стосунків, що пов'язують суб'єктів3. Тому треба вважати, що суб'єкт сімейних правовідносин, який зазнав моральної шкоди внаслідок протиправних дій іншого суб'єкта цих правовідносин, має право на відшкодування цієї шкоди незалежно від відшкодування матеріальної шкоди.
Треба зазначити, що у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 4 "Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди"
підкреслено, що спори про відшкодування моральної шкоди, заподіяної фізичним або юридичним особам, розглядаються судами у тих випадках, коли право на таке відшкодування передбачене спеціальним законодавством. Уявляється, що таке обмеження є невиправданим і не відповідає змісту ст. 440-1 ЦК 1963 р. і ст. 1167 ЦК 2003 р., які не передбачають жодних обмежень при відшкодуванні моральної (немайнової) шкоди. Більш слушним є положення п. 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 29 лютого 1996 р. № 02-5/95 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з відшкодуванням моральної шкоди", де зазначено, що чинне законодавство не містить вичерпного переліку обставин, за наявності яких юридична особа може вважати, що їй завдано моральної шкоди.
< Попередня Наступна >