Стаття 317. Контрольовані поставки наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів
Митний кодекс - Глава 55 (ст. 317-318) |
Розділ XVII
ЗАПОБІГАННЯ КОНТРАБАНДІ
Глава 55. Заходи щодо запобігання контрабанді
Стаття 317. Контрольовані поставки наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів
Відповідно до законів України митні органи з метою виявлення джерел і каналів незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, осіб, які беруть участь у цьому, разом з іншими державними органами (підрозділами), що мають право здійснювати оперативно-розшукову діяльність, можуть використовувати метод контрольованої поставки зазначених засобів, речовин і прекурсорів. Порядок проведення контрольованої поставки визначається цим Кодексом і відповідним нормативно-правовим актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону України, погодженим із Генеральною прокуратурою України та Міністерством юстиції України.Поняття “контрольована поставка” вперше було визначено Конвенцією Організації Об'єднаних Націй про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин від 20 грудня 1988 року. Метою проведення контрольованої поставки є вжиття таких заходів, щоб визнати кримінальними злочинами дії осіб, які беруть участь у здійсненні правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
-Наркотичні засоби-рослини, сировина, засоби природного або синтетичного походження, що класифікуються, як такі, в міжнародних конвенціях, а так само інші рослини, сировина і речовини що представляють небезпеку для здоров”я населення, віднесених до показаної категорії “Комітетом по контролю наркотиків” при МОЗ України.
-Психотропні речовини-будь-які природні або синтетичні матеріали, що класифікуються в міжнародних конвенціях, та надають небезпеку для здоров”я населення в зловживанні ними, віднесені до показаної категорії “ Комітетом по контролю наркотиків” при МОЗ України-(ефедрин, мескалин, феназепам, група амфитамінів)
-Прекурсори- речовини і їхні солі, використовувані для виготовлення наркотичних і психотропних речовин, а так само хімічні засоби і їхні солі, віднесені до показаної категорії “ Комітетом по контролю наркотиків” при МОЗ України.
Відомості про наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори містяться у Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі – Перелік). Перелік – це згруповані в списки наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, включені до таблиць I – IV згідно із законодавством України та міжнародними договорами. Перелік затверджується КМ за поданням спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі охорони здоров’я.
Конвенція ООН підписана Україною 16.03.89 у м. Відні та відповідно до постанови Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки ратифікована 25.04.91.
Контрольована поставка є заходом протидії незаконному переміщенню через митний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.Згідно отриманої інформації та інших конкретних обставин виділяють слідуючі види контрольованих поставок:
а) За видами отриманої інформації;
-внутрішні;
-зовнішні;
б)за територіальними органами:
-не зв”язані з перетином державного кордону;
-пов”язані з вивезенням з України;
-пов”язані з ввезенням в Україну;
-пов”яз способам ані з транзитним переміщенням через територію України;
в) за способами переміщення:
-в контейнерах, спеціальних ємкостях. в окремо слідуючому багажі;
-в особистих речах, з використанням природних порожнин людини;
-в поштових відправленнях;
-з використанням інших способів.
Законом України від 15.02.95 N 62/95-ВР “Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними” встановлено, що:
Державний митна служба України та державні органи (підрозділи), які мають право здійснювати оперативно-розшукову діяльність, з метою виявлення джерел і каналів незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, осіб, які беруть участь в цьому, в кожному окремому випадку за домовленістю з відповідними органами іноземних держав або на підставі міжнародних договорів України можуть використовувати метод контрольованої поставки, тобто допускають під контролем і оперативним наглядом цих органів ввезення в Україну, вивезення з України чи транзит через її територію наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Підставою для здійснення контрольованої поставки наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів являється достатня інформація про їх незаконне переміщення, а також інформація, що отримана в рамках ведення оперативно-розшукових справ щодо зайняття особою чи групою осіб наркобізнесом.
Ст. 305 КК України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне переміщення через митний кордон України, тобто переміщення поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Об’єкт правопорушення – встановлений порядок переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів через митний кордон України;
Об’єктивна сторона – переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів через митний кордон поза митним контролем або переміщення таких предметів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Правопорушення вважається закінченим з моменту фактичного незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів через митний кордон України.
Суб’єкт відповідальності – громадяни і посадові особи, що здійснили такі дії;
Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.
Порядок проведення контрольованої поставки визначається Інструкцією про порядок проведення контрольованої поставки наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженою спільним наказом від 14.08.95 р. Держмитслужби, МВС, СБУ, Держкомкордоном та зареєстрована у 1995 році Мінюсті України.
Інструкцією регулюються заходи, що здійснюються підрозділами МВС, СБУ та Держкомкордону України, яким надано право займатися оперативно-розшуковою діяльністю (далі – оперативні підрозділи), та митними органами України з метою протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у випадках, коли можливі організація та проведення операції з використанням методу контрольованої поставки, для виявлення каналів нелегального переміщення наркотиків, затримання осіб, причетних до їх незаконного обігу, а також для вилучення самих засобів і речовин.
Рішення про використання методу контрольованої поставки в системі митних органів України приймаються Державною митною службою України.
У разі прийняття рішення про використання методу контрольованої поставки кримінальна справа щодо особи, яка здійснює незаконний обіг наркотичних засобів та психотропних речовин, не порушується, а про прийняте рішення Державна митна служба України негайно повідомляє органи прокуратури.
Фактичні результати контрольованої поставки можуть бути підставою для порушення кримінальної справи і використовуватися у сукупності з іншими доказами по справі.
Про результати проведення контрольованої поставки повідомляються Генеральна прокуратура України або відповідні прокурори.
Наступна >