Головна Науково-практичні коментарі Митний кодекс Глава 55 (ст. 317-318) Стаття 318. Переміщення товарів під негласним контролем

Стаття 318. Переміщення товарів під негласним контролем

Митний кодекс - Глава 55 (ст. 317-318)
132

Стаття 318. Переміщення товарів під негласним контролем

З метою виявлення та притягнення до відповідальності осіб, причетних до контрабандних операцій, а також з метою вилучення товарів, що незаконно переміщуються через митний кордон України, таке переміщення товарів може здійснюватися під контролем і оперативним наглядом правоохоронних органів. Порядок проведення переміщення товарів під негласним контролем визначається цим Кодексом і відповідним нормативно-правовим актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в справах охорони державного кордону України, погодженим з Генеральною прокуратурою України та Міністерством юстиції України.

Частиною 1 статті 318 Митного кодексу України передбачено, що: “… з метою виявлення та притягнення до відповідальності осіб, причетних до контрабандних операцій, а також з метою вилучення товарів, що незаконно переміщуються через митний кордон України, таке переміщення товарів може здійснюватися під контролем і оперативним наглядом правоохоронних органів…”.

Слід зазначити, що правоохоронний статус митних органів законодавчо не закріплений ні старою, ні новою редакціями Митного кодексу України. Іншими законодавчими актами України це питання також не врегульоване.

Чи не єдиним законодавчим актом, у якому митні органи згадуються у якості правоохоронних, є Закон України від 23.12.1993 № 3781-XII “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів”. Зважаючи на те, що згаданим законом нормативно врегульовуються окремі правові питання, які митної справи безпосередньо не стосуються, вважати митні органи правоохоронними тільки на підставі пункту 1 статті 2 згаданого закону

не є можливим.

Крім того, негласний контроль за переміщенням товарів є однією з форм оперативно-розшукової діяльності. Згідно закону України від 18.02.1992 № 2135-XII “Про оперативно-розшукову діяльність” митні органи не є суб’єктами оперативно-розшукової діяльності.

Зважаючи на викладене, митні органи України не мають законних підстав для здійснення негласного контролю за переміщенням товарів.

Частиною 2 статті 318 Митного кодексу України передбачено, що: “… Порядок проведення переміщення товарів під негласним контролем визначається цим Кодексом і відповідним нормативно-правовим актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в справах охорони державного кордону України, погодженим з Генеральною прокуратурою України та Міністерством юстиції України …”.

В той же час статтею 8 (Права підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність) Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність” передбачено, що: “… Оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається право:

2) проводити контрольну та оперативну закупівлю та постачання товарів, предметів та речовин, у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності з метою виявлення та документування фактів протиправних діянь. Порядок проведення оперативної закупівлі та контрольованого постачання визначається нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України, податкової міліції, Служби безпеки України, погодженими з Генеральною прокуратурою України та зареєстрованими у Міністерстві юстиції України …”.

Зважаючи на викладене, правоохоронні органи України для проведення відповідних заходів вочевидь мають згаданий Порядок проведення оперативної закупівлі та контрольованого постачання товарів, предметів та речовин, який може стати основою для підготовки Порядку негласного контролю за переміщення товарів, передбаченого статтею 318 Митного кодексу України.

Зважаючи на те, що митні органи, як вже згадувалось вище, не мають права на проведення негласного контролю, основними виконавцями у підготовці вищезазначеного порядку мають стати Служба безпеки та Міністерство внутрішніх справ України.

Для підвищення ефективності в напрямку боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил вважається за доцільне інформування окремих оперативних підрозділів митниць з боку правоохоронних органів в обсязі, що стосується їх повякденної діяльності.

 

< Попередня
 
Авторизація
Пошук