Головна Науково-практичні коментарі Митний кодекс Глава 15 (ст.110-120) Стаття 110. Засоби та способи переміщення товарів

Стаття 110. Засоби та способи переміщення товарів

Митний кодекс - Глава 15 (ст.110-120)
222

Розділ V МИТНІ ПРОЦЕДУРИ ПРИ ПЕРЕМІЩЕННІ ТОВАРІВ ЧЕРЕЗ МИТНИЙ КОРДОН УКРАЇНИ РІЗНИМИ ВИДАМИ ТРАНСПОРТУ

Глава 15. Загальні положення

Стаття 110. Засоби та способи переміщення товарів

Переміщення товарів через митний кордон України здійснюється засобами авааційного, водного, автомобільного, залізничного, трубопровідного транспорту, а також лініями електропередачі. Залежно від наявності перевізника, відправника, одержувача, а також договору на перевезення товари переміщуються у: вантажних відправленнях; 2) супроводжуваному багажі; 3) несупроводжуваному багажі; 4) ручній поклажі; 5) міжнародних почтових відправленнях; 6) міжнародних експрес-відправленнях.

Переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів – це ввезення на митну територію України, вивезення з цієї території або транзит через територію України товарів та інших предметів у будь-який спосіб.

Товари переміщуються під митним контролем з митниці відправлення у митницю призначення шляхом їх перевезення залізничним, автомобільним, повітряним, річковим і морським транспортом, включаючи використання з цією метою трубопровідного транспорту та ліній електропередачі.

Як правило, товари переміщуються між митниціми під митним забезпеченням в упаковці, транспортних засобах чи контейнерах, виготовлених та обладнаних таким чином, щоб товари не могли бути вилученими.

Переміщення товарів здійснюється наступними способами:

вантажних відправленнях;

супроводжуваному багажі;

несупроводжуваному багажі;

ручній поклажі;

міжнародних поштових відправленнях;

="text-align: justify;">міжнародних експрес-відправленнях.

1) Переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях – переміщення товарів через митний кордон України при здійсненні експортно-імпортніх операцій, а також інших операцій пов”язаних із ввезенням товарів на митну територію України, вивезення товарів за межі митної території України або переміщенням їх митною територією України транзитом. При переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях оформляється вантажна митна декларація;

2) Переміщення товарів через митний кордон України у супроводжуваному багажі – переміщення через митний кордон України товарів, що належать громадянам, у багажних відділеннях транспортних засобів, якими прямують ці громадяни або уповноважені ними особи, з оформленням багажних документів;

3) Переміщення товарів через митний кордон України у несупроводжуваному багажі – переміщення через митний кордон України товарів, що належать громадянам або уповноважених ними осіб з оформленням багажних документів. Являється одним із найпоширеніших способів переміщення через митний кордон товарів. При цьому використовується такий вид транспортного засобу, як контейнер, що дає змогу переміщувати товари митними територіями багатьох країн у значних обсяг незалежно від виду транспорту, відстані, умов доставлення та погодних умов, під відповідальність перевізника щодо доставлення таких предметів у визначені терміни із забезпеченням збереження (страхування) цілісності таких предметів протягом усього шляху їх слідування.

З початку створення незалежної Української держави та визначення її митних кордонів гостро постало питання щодо забезпечення здійснення належного митного контролю за товарами, що переміщуються через митний кордон, зокрема у складі несупроводжуваного багажу.

Законом України від 13.09.01р. № 2681-ІІІ визначено такі поняття:

Несупроводжуваний багаж (НСБ) – відправлені власником (або за його дорученням – іншою фізичною чи юрідічною особою) особисті речі та товари, що перетинають митний кордон України окремо від власника.

Часто на практиці громадянин, який відправив НСБ, наприклад на постійне місце проживання (ПМП), може певний час (інколи і довготривалий) не перетинати митний кордон України за різних причин та обставин (наприклад, внаслідок хвороби, адміністравних обставин і т.ін.). При цьому він може дати доручення, у встановленому порядку завірене нотаріально, іншій особі на одержання НСБ.

Тобто реально громадянин – власник несупроводжуваного багажу в момент відправлення НСБ особою, яка діє за його дорученням, фактично може не перебувати за кордоном, або тимчасово не виїжджати з України.

Якщо предмети, які надходять в Україну на адресу фізичної особи, відправлення їх власником (цією особою), або його довіреною особою, вони визнаються вантажним відправленням.

Вантажне відправлення – товари, що надходять в Україну на адресу громадян, які не перебували за кордоном у момент їх придбання і не відправляли їх в Україну.

Порядок митного оформлення несупроводжуваного багажу і вантажних відправлень мають свої певні особливості.

Порядок оформлення несупроводжуваного багажу при вивезенні за кордон.

Митне оформлення НСБ здійснюється в митниці за місцем знаходження його власника. При відправленні несупроводжуваного багажу його власник або особа, яка діє за нотаріально засвідченим дорученням власника багажу, для митного оформлення подає необхідні для цього документи:

закордонні паспорти або докумет, що його замінює (посвідчення військовослужбовця, довідка про загублений паспорт);

опис (перелік) предметів;

листок вибуття, квиток для проїзду за кордон (ПМП) у разі проїзду громадськими видами транспорту;

товаросупровідні документи (залізничні або транспортні накладні, багажні квитанції);

інші документи, необхідні для митного оформлення.

Інспектор митної служби здійснює митний огляд багажу, накладає митне забезпечення на товаросупровідні документи, декларації, виписує провізну відомість, проставляє необхідні штампи і печатки.

Одна митна декларація заповнюється у 2 примірниках, у кожному з яких зазначаються відомості про вміст НСБ. Перший примірник митної декларації залишається в справах митного органу, другий – додається до товаросупровідних документів на НСБ.

Порядок оформлення несупроводжуваного багажу при ввезенні з-за кордону.

Факт відправлення НСБ із-за кордону зазначається в пасажирській митній декларації, яка заповнюється власником в одному примірнику на прикордонній митниці при в”їзді в Україну. Митна декларація, засвідчена відтиском особистої номерної печатки посадової особи митного органу, залишається у власника НСБ.

Одержувач НСБ для оформлення в митному відношенні подає такі документи:

паспорт або інший документ, що його замінює;

митну декларацію, заповнену власником багажу при перетині державного кордону України з указаними в ній даними про наявність несупроводжуваного багажу, а також даними про пропущені при цьому валюту та предмети з відмітками прикордонної митниці.

товаросупровідні документи на багаж (залізнична або автотранспортна накладна);

провізну відомість.

При одержанні НСБ одержувач або особа, яка діє за нотаріально засвідченим дорученням власника багажу, заповнюють митну декларацію.Після проведення митного огляду інспектор митної служби проставляє особисту номерну печатку в товарносупровідних документах на багаж, на митній декларації з відомостями про пропущені предмети, а також закриває провізну відомість шляхом проставлення ОНП та здійснює запис “Вантаж надійшов”.

Пасажирська митна декларація залишається у справах митниці.

Митне оформлення предметів, що перерміуються у складі НСБ здійснюються митницями України відповідно до Порядку митного оформлення несупроводжуваного багажу, що переміщ.ується через митний кордон України затвердженого Наказом Держмитслужби від 08.10.1999 р. № 645 з змінами внесеними Наказом держмитслужби № 763 від 22.11.2001 р який діє на данний час.

4)Переміщення товарів через митний кордон України у ручній поклажі- переміщення через митний кордон України товарів, що належать громадянам, у пасажирських відділеннях (салонах), транспортних засобів, якими прямують ці громадяни або уповноважені ними особи, без оформлення багажних документів.

5)Переміщення товарів через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях – переміщення товарів через митний кордон України в упакованих та оформлених відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил користування послугами поштового зв”язку листах, бандеролях, спеціальних мішках з позначкою “М”, дрібних пакетах, поштових посилках, відправленнях прискореної пошти з позначкою “ЕМS”, які приймаються до пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються територією України транзитом підприємствами поштового зв”язку.

Відповідно до Всесвітньої поштової конвенції (сеул, 1994 року) та наказу міністерства зв”язку від 12.06.96р. № 120 під міжнародними поштовими відправленнями (МПВ) який діє на данний час розуміють:

посилки – поштове відправлення з предметами культурно-побутового та іншого призначення, не забороненими законодавством до пересилання, розміри, маса і порядок упакування якого встановлені відповідно до законодавства України;

-дрібні пакунки – міжнародне рекомендоване поштове відправлення із зразками товарів, дрібними предметами подарункового та іншого характеру, розміри, маса і порядок упакування якого встановлені відповідно до законодавства України;

-бандеролі – поштове відправлення з друкованими виданнями, діловими паперами, предметами культурно-побутового та іншого призначення, розміри, маса і порядок упакування якого встановлені відповідно до законодавства України;

-ящики з оголошеною цінністю;

-листи вагою до 2кг – поштове відправлення у вигляді поштового конверта з вкладанням письмового повідомлення або документа, розміри і масу якого встановлено відповідно до законодавства України;

-мішки з позначкою “М”.

Види МПВ :

-листи вагою до 2кг розміром 114х162 мм, 162х229мм, 229х324мм;

-бандеролі до 2кг – засіб пересилання друкованих матеріалів, художньої літератури;

-дрібні пакунки до 1кг – засіб пересилання сувенірів;

-посилка вагою до 10 кг (з або без оголошеної цінності) – засіб пересилки предметів (крім заборонених митними та поштовими правилами);

-посилки вагою до 20кг.

Поштові відправлення поділяються на :

-прості;

- рекомендовані;

- з оголошеною цінністю;

- з повідомленням про вручення.

6) Переміщення товарів через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях – переміщення товарів та інших предметів, належним чином упакованих, що перевозяться експрес-відправником будь-яким видом транспорту з метою доставки одержувачу у визначений термін.

До міжнародних експрес-відправлень належать ITS, DHL, TNT та інші.

Міжнародні експрес-відправлення (МЕВ) поділяються на:

-МЕВ документального характеру – ділові папери, а також будь-які повідомлення, інформація або дані на будь-яких носіях інформації (паперових чи електромагнітних, у тому числі на дискетах, компакт дисках, плівках тощо), що не мають комерційної цінності, не супроводжуються інвойсом і не містять інформації, переміщення якої через митний кордон України заборонено законодавством або на переміщення якої потрібні дозволи відповідних державних органів;

-МЕВ недокументального характеру – МЕВ, умісто якого є товари із заявленою вартістю. Таке МЕВ обов”язково супроводжується інвойсом.

Як єдиний транспортний документ, за яким здійснюється перевезення вантажу можть використовватися загальні авіанакладні (АWВ – airwaybill, MAWB – master airwaybill), CMR, BILL OF LADING (коносамент).

МЕВ слідують по домашньому транспортному документу, тобто по окремому номерному документу на кожне МЕВ у вантажі у якому наведені дані про відправника, одержувача, загальний опис товарів у МЕВ. Домашній транспортний документ є одночасно угодою між відправніком МЕВ і експрес-перевізником про перевезення і пред”явлення МЕВ митному органу.

 

Наступна >