Стаття 445. Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
Особлива частина - Розділ ХХ (ст.436-447) |
Стаття 445. Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, крім випадків, передбачених цим Кодексом, — карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
1. Безпосередній об'єкт цього злочину — порядок використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
2. Об'єктивну сторону цього злочину характеризує незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, крім випадків, передбачених КК.
3. Символіка Червоного Хреста і Червоного Півмісяця — це емблеми у вигляді червоного хреста і\або червоного півмісяця на білому тлі, назви (слова «Червоний Хрест» і\або «Червоний Півмісяць») і спеціальні розпізнавальні сигнали (світлові, радіо-, електронні).
Ця символіка використовується для позначення осіб, рухомого та нерухомого майна, місць або територіальних зон і виконує захисну і розпізнавальну функції. Захисна функція означає, що під час війни або збройного конфлікту зображення Червоного Хреста або Червоного Півмісяця є видимим позначенням міжнародного захисту медичного і духовного персоналу, медичних формувань і санітарно-транспортних засобів, устаткування або запасів. Розпізнавальна функція передбачає використання символіки для позначення належності людини або об'єкта Міжнародному руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, розпізнавання медичних формувань і санітарно-транспортних засобів.
4. Для визначення незаконності використання символіки у конкретному випадку слід звертатися до інших нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні» від 8 липня 1999
5. Стаття 445 КК передбачає загальну норму про незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Тому вона не застосовується, якщо дії можна кваліфікувати за статтями, що передбачають спеціальну норму, наприклад, як військовий злочин за ст. 435 КК. Незаконне використання зазначеної символіки може бути кваліфіковане і за ст. 438 КК як порушення законів і звичаїв війни, наприклад, якщо таким чином особа симулює володіння статусом, що надає захист, при вчиненні вбивств, завданні поранень, захопленні в полон противника.
6. Злочин вважається закінченим, коли особа вчинила дії, передбачені ст. 445 КК.
7. Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується прямим умислом.
8. Суб'єкт злочину — будь-яка особа, яка досягла 16-річного віку.
< Попередня Наступна >