Головна Науково-практичні коментарі Кримінальний кодекс Особлива частина Розділ XIV (ст.328-337) Стаття 329. Втрата документів, що містять державну таємницю

Стаття 329. Втрата документів, що містять державну таємницю

Особлива частина - Розділ XIV (ст.328-337)
138

Стаття 329. Втрата документів, що містять державну таємницю

1. Втрата документів або інших матеріальних носіїв секретної інфор­мації, що містять державну таємницю, а також предметів, відомості про які становлять державну таємницю, особою, якій вони були довірені, як­що втрата стала результатом порушення встановленого законом порядку поводження із зазначеними документами та іншими матеріальними носіями секретної інформації або предметами, — карається позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. 2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, — карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

 

1. Об'єкт цього злочину співпадає з об'єктом розголошення державної таємниці (див. коментар до ст. 328 КК).

Предметом даного злочину є: 1) документи, тобто письмові, з певними реквізитами акти, що містять відомості, які становлять державну таємницю (схеми, карти, накази, звіти, наукові висновки тощо); 2) інші матеріальні носії секретної інформації (дискети, кінофільми та ін.); 3) предмети, відо­мості про які є державною таємницею (наприклад, нові види зброї, прилади, медичні препарати тощо). Поняття державної таємниці розкрите при аналізі предмета розголошення державної таємниці (див. коментар до ст. 328 КК).

За характером предмета слід відрізняти ст. 329 від ст. 328 КК, в якій предметом є відомості, які містять державну таємницю.

2. З об'єктивної сторони цей злочин характеризується сукупністю трьох обов'язкових ознак: 1) порушення встановленого законом порядку повод­ження з документами, матеріальними носіями інформації або предметами;

2) втрата документа або предмета; 3) причинного зв'язку між

порушенням правил і втратою.

Порушення встановленого порядку поводження з документами або предме­тами може виявлятися як у дії, так і в бездіяльності, що порушують кон­кретні правила, спеціально встановлені для охорони документів, носіїв інформації, предметів, внаслідок чого вони втрачаються, тобто виходять із володіння особи, якій були довірені (десь забуті, викрадені, випадково ви­кинуті тощо). Порушення правил, наприклад, може полягати в роботі з до­кументом у неналежному місці; залишення відкритим сейфа, де зберігають­ся документи, предмети та ін. Між порушенням правил і втратою повинен бути встановлений необхідний причинний зв'язок.

Обов'язковою умовою втрати є вихід документів, предметів з володіння особи, якій вони були довірені, поза Ті волею. Якщо ж предмет переданий, за­лишений за волею особи, і відомості стали надбанням сторонніх осіб, то це є розголошенням відомостей, що становлять державну таємницю, і квалі­фікується за ст. 328 КК. Тривалість часу, на який були втрачені документи, предмети (назавжди або через якийсь час повернуті, знайдені) не має значен­ня. Закінченим цей злочин є з моменту втрати, за якої створена реальна мож­ливість ознайомлення з названими документами чи предметами сторонніх осіб (тобто фактичне ознайомлення сторонніх осіб із змістом документів, предметів не є обов'язковим). Якщо втрата такої реальної можливості не містила, то аналізований склад злочину відсутній. Наприклад, якщо внаслідок порушення правил поводження предмет був знищений, то особа не може відповідати за ст. 329 КК. За наявності ознак службового злочину відповідальність у цьому випадку може наставати за ст. 367 КК (див. коментар до цієї статті).

3. З суб'єктивної сторони втрата документів, що містять державну таємницю, характеризується складною (змішаною) формою вини: до пору­шення правил можливий як умисел, так і необережність, а до самої втра­ти — тільки необережність.

4. Суб'єктом злочину є особа, якій документи, матеріальні носії секрет­ної інформації, предмети, були довірені (див. коментар до ст. 328 КК). Це може бути обумовлено або службовими функціями, або виконуваною робо­тою, або окремим дорученням.

Військовослужбовець за втрату документів, що містять відомості військо­вого характеру, відповідає за ст. 422 КК.

5. Частина 2 ст. 329 КК передбачає як кваліфікуючу ознаку спричинен­ня тяжких наслідків, характеристика яких аналогічна тій, що дана при ана­лізі такої самої ознаки розголошення державної таємниці (див. коментар до ст. 328 КК).

 

< Попередня   Наступна >