Стаття 331. Незаконне перетинання державного кордону
Особлива частина - Розділ XIV (ст.328-337) |
Стаття 331. Незаконне перетинання державного кордону
1. Перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України, але без відповідних документів чи дозволу — карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені особою, яка раніше була засуджена за такий самий злочин, — караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років. 3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, що поєднані із застосуванням зброї, — караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. 4. Чинність цієї статті не поширюється на випадки прибуття в Україну іноземців чи осіб без громадянства без відповідних документів чи дозволу для використання права притулку відповідно до Конституції України, а також з метою набуття статусу біженця, і на випадки прибуття в Україну без встановленого документа її громадян, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми.
1. Безпосереднім об'єктом цього злочину є суспільні відносини з охорони суверенітету України, цілісності і недоторканності її кордонів. Правовою основою криміналізації незаконного перетинання державного кордону є ст. 2 Конституції України, відповідно до якої суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Поняття державного кордону визначено в ст. 1 Закону України «Про державний кордон України» від 4 листопада 1991 р.: «Державний кордон України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України — суші, вод, надр, повітряного простору» (ВВР. — 1992. — № 2. — Ст. 5). Для захист
2. Об'єктивна сторона цього злочину передбачає два види діянь: 1) перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску: 2) перетинання державного кордону України в пунктах пропуску, але без відповідних документів чи дозволу. Способи незаконного перетинання кордону можуть бути різними, здійснюватися в різний час, із використанням різних засобів і обстановки, підроблених документів, без документів тощо. Якщо для незаконного перетинання кордону підроблявся або використовувався підроблений документ, кваліфікація повинна бути за сукупністю статей 331 та 358 або 366 КК (якщо суб'єктом підробки була посадова особа). Для наявності складу злочину не має значення чи перетинала особа кордон для виїзду з України або в'їзду в неї.
Злочин вважається закінченим з моменту фактичного перетинання особою кордону. Спроба незаконно перетнути кордон повинна кваліфікуватися як замах на злочин.
3. Суб'єктивна сторона виявляється в прямому умислі: особа усвідомлює незаконність перетинання кордону і бажає це здійснити. При цьому мотиви і мета на кваліфікацію злочину не впливають. ,
4. Суб'єктом злочину є будь-яка особа, яка досягла 16-річного віку: громадянин України, іноземець, особа без громадянства, які порушили встановлені правила перетинання кордону України.
5. Частина 2 ст. 331 КК передбачає відповідальність за незаконне перетинання кордону особою, яка раніше була засуджена за такий самий злочин (спеціальний рецидив), при умові що судимість не була погашена або знята (див. коментар до ст. 88 КК)
6. Частина 3 ст. 331 КК як особливо кваліфікований склад цього злочину передбачає дії, зазначені в частинах 1 і 2 ст. 331 КК, поєднані із застосуванням зброї. Зброєю слід вважати як вогнепальну, так і холодну зброю. Застосування — це погроза зброєю або використання її для заподіяння тілесних ушкоджень або смерті. Вбивство чи замах на вбивство або спричиненя тяжких тілесних ушкоджень при незаконному перетинанні кордону не охоплюється цією статтею і повинні кваліфікуватися за сукупністю: ч. З ст. 331 та статтями 115 або 121 КК. Якщо вони були спричинені щодо працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони державного кордону, військовослужбовця, то має місце сукупність ч. З ст. 331 та ст. 348 або ч. З ст. 345 КК. Якщо при цьому має місце незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами, застосуванню підлягає і ст. 263 КК.
7. У частині 4 ст. 331 КК зазначено, що чинність цієї статті не поширюється на випадки прибуття в Україну іноземців або осіб без громадянства без відповідних документів чи дозволу для використання права притулку, яке гарантоване ч. 2 ст. 26 Конституції України, а також з метою набуття статусу біженця, і на випадки прибуття в Україну без встановленого документа її громадян, що стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми.
Щодо поняття біженця, то ст. 1 Закону України «Про біженців» (ВВР. — 2001. — № 47. — Ст. 250) визначає біженця як особу, яка не є громадянином України і внаслідок цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та неможе користуватися захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї.
Цей Закон встановлює порядок надання, втрати і позбавлення статусу біженця і в ст. 9 передбачає, що «особи, які з наміром набути статусу біженця намагалися незаконно перетнути або незаконно перетнули державний кордон України і знаходяться на території України, звільняються від відповідальності за такі дії».
Чинність ст. 331 КК не поширюється також на випадки прибуття в Україну без встановлених документів громадян, що стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, тобто були потерпілими від злочину, передбаченого в ст. 149 КК (див. коментар до цієї статті).
< Попередня Наступна >