Стаття 275. Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд
Особлива частина - Розділ Х (ст.271-275) |
Стаття 275. Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд
1. Порушення під час розроблення, конструювання, виготовлення чи зберігання промислової продукції правил, що стосуються безпечного її використання, а також порушення під час проектування чи будівництва правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд, особою, яка зобов'язана дотримувати таких правил, якщо це створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого, — караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого. 2. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, — карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
1. Небезпечність порушень, передбачених ст. 275 КК, полягає в тому, що вони можуть спричинити для працівника виробництва або сторонніх осіб тяжкі наслідки: вибух, пожежу, техногенну аварію, руйнацію будівель і споруд, що супроводжуються нещасними випадками, знищенням майна. Нормативно-правові акти про охорону праці, що містять спеціальні вимоги до виробничих будівель, споруд, устаткування, технологічних процесів, які вводяться в експлуатацію, мають додержуватися на виробництві. «Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного і індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Не д
Потерпілими від злочину є споживачі промислової продукції: ті, хто працює на даному або інших виробництвах, користується нею в побуті, а також особи, які працюють, проживають або іншим чином використовують будівлі і споруди.
2. З об'єктивної сторони злочин може бути спричинений порушенням правил, що убезпечують використання промислової продукції, при розробленні або конструюванні такої продукції (наприклад, серйозні прорахунки при розробці ракет-носіїв, авіаційних двигунів, турбін та ін.) або в процесі її виготовлення чи зберігання. Так, при виготовленні продукції можуть бути використані недоброякісні матеріали, а при її зберіганні — порушені, наприклад, вимоги температурних режимів. Крім того, з об'єктивної сторони злочин може полягати у порушенні правил безпеки при проектуванні або зведенні будівель і споруд (наприклад, помилки, допущені при проектуванні, відхилення від встановлених технологій будівництва мостів, висотних споруд, складних перекриттів, виступаючих елементів будинків тощо).
3. Наслідками злочину, що передбачений ч. 1 ст. 275 КК, є: створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків (див. коментар до ст. 271 КК) або заподіяння шкоди здоров'ю потерпілого (див. Коментар до ст. 272 КК). Відповідно до ч. 2 ст. 275 КК — загибель людей (див. коментар до ст. 271 КК) або інші тяжкі наслідки (див. коментар до ст. 272 КК).
4. Між порушеннями правил і зазначеними наслідками потрібне встановлення причинного зв'язку.
5. З суб'єктивної сторони аналізований злочин може мати необережну або змішану форми вини.
6. Суб'єктом злочину можуть бути: громадяни — суб'єкти підприємницької діяльності, а також службові особи, конструктори, проектувальники, робітники промислового або будівельного виробництв, які зобов'язані дотримувати правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд.
7. Аналізований злочин варто відмежовувати від злочину, передбаченого ст. 218 КК, — випуск або реалізація недоброякісної продукції. Предметом злочину, передбаченого ст. 275 КК, може бути недоброякісна промислова продукція, що не відповідає вимогам якості, які забезпечують безпеку її використання. У випадках, коли при використанні такої продукції буде створена реальна загроза загибелі людей, настання інших тяжких наслідків або заподіяна шкода здоров'ю, загибель людей, інші тяжкі наслідки, діяння суб'єкта, який припустив при розробленні, конструюванні, виготовленні або зберіганні продукції порушення правил, що стосуються безпечного її використання, кваліфікуються за частинами 1 або 2 ст. 275 КК. За відсутності зазначених наслідків діяння особи, яка допустила випуск або реалізацію недоброякісної продукції, у тому числі такої, що не відповідає вимогам безпеки, кваліфікуються за ст. 218 КК за наявності всіх передбачених нею ознак складу злочину.
< Попередня